II Verbod op exotische smaakjes e-sigaret NIEUWS 3 HOOGSPANNING JOHAN DERKSEN De uitzending van Veronica Inside stond gisteravond onder hoogspanning na de rel die uitbrak door een vermeende grap van Johan Derksen. Genee, Van der Gijp en Derksen za ten, anders dan anders, afgelopen weekend bij elkaar: in het huis van Derksen in Grolloo. 'De Snor' was verrast door het bezoek. ,,Er waren onderling ook nog wat spanningen. We zijn een maandje langer doorge gaan en achteraf hadden we dat beter niet kunnen doen, haha", zei Genee in zijn radio-uitzending. De presentator, die zich gister avond serieuzer dan ooit manifes teerde, had in de aanloop naar deze uitzending Akwasi gebeld en uitge nodigd om te komen, maar de rapper kwam - na twee goede telefoonge- sprekken - toch niet. Ruud Gullit, Hedwiges Maduro en Humberto Tan, ze hadden ook geen trek.Wel ver schenen naast sidekick Wim Kieft juriste Natacha Harlequin en oud profvoetballer Dries Boussatta. Die stelde dat het programma wel frag menten van Derksen tegen racisme liet zien, maar niet harde uitspraken van Derksen over Marokkanen. ,,Dit lijkt wel een promotiefilmpje van Jo han Derksen met allemaal fantasti sche uitspraken.'' Derksen werd daarop fel. ,,Ik mag niet wijzen, maar jij mag wel de hele tijd door mij heen lullen?" sneerde Derksen. ,,Ik zit met een in zichzelf gekeerde eigenwijze Marokkaan te lullen." ,,Jeetje, jongens, jongens", sta melde Natacha Harlequin daarop. De advocate was gekomen omdat zij, zo stelde ze, 'zich zorgen maakt om Ne- Wees wie je bent, maar hou rekening met een ander derland en dit een beladen onder werp is'. ,,Kun je empathie hebben?" vroeg ze Derksen die daarop zei 'zich altijd fatsoenlijk te hebben gedragen ten opzichte van alle rassen'. ,,Ik heb niet het idee dat ik zwarte mensen gekwetst heb." Genee: ,,Zo ervaren ze dat niet, Johan." Het was waar het om draaide in de discussie die online zo hoog opliep dat Derksen sprak over een sociale- mediaoorlog. Aan tafel eindigde het gesprek respectvol naar elkaar. ,,Ik denk dat we moeten blijven praten", zei Genee, waarop Derksen onmid dellijk stelde dat hij niet helemaal uit Drenthe komt rijden 'om met de handrem erop te praten'. ,,We moe ten ook onszelf blijven." Harlequin: ,,Wees wie je bent, maar hou rekening met een ander." Gijp, tot slot: ,,Ik wil nog wel een heel foute grap maken ou Johan Derksen toch zijn excuses maken? Zat rapper Akwasi misschien aan tafel in de studio? Of toverde presentator Wilfred Genee een ander konijn uit de hoge hoed? Verwachtingsvol werd uitgekeken naar de uitzending van Veronica In side gisteravond, nadat die een week geleden op een kolossale rel was uit gelopen. Derksen werd beschuldigd van ra cisme na een zwartepietengrap over Akwasi. De grap leidde tot een storm van kritiek, een boycot door de spe lers van het Nederlands elftal en een oproep van bekende Nederlanders aan bedrijven en merken om niet meer rond het programma te adver teren. Prompt gebeurde er iets unieks: voor het eerst in de geschie denis ontbrak een reclameblok. ,,Net als Studio Voetbal", klonk het achter de schermen een tikje cynisch, een toon die past bij het programma als Bassie bij Adriaan. Maar de toon was ditmaal anders. Serieuzer, feller. ,,Ik heb in de loop van de week het idee gekregen dat niet iedereen mijn grapjes kan waarderen", opende Jo- han Derksen staand de uitzending. Om daar meteen aan toe te voegen: ,,Ik bied mijn excuus niet aan, ik ga niet door stof en trek ook het boete kleed niet aan. Wij hebben in ons programma meningen en grappen." Het verbod op smaakjes moet e-si- garetten minder aantrekkelijk ma ken voor jongeren, schrijft staatsse cretaris Paul Blokhuis (Volksge zondheid) vandaag aan de Tweede Kamer. Nu richten fabrikanten zich nog te vaak op de jeugdige doel groep door vloeistoffen met hippe en aansprekende smaakjes te verko pen. Blokhuis: 'De nieuwe inzichten bevestigen dat de rookvrije genera tie die er aankomt ook een e-siga- retvrije generatie moet zijn. Voor e- sigaretten met allerlei verleidelijke, exotische smaakjes is daarin geen plaats.' Deze producten zijn mak kelijk verkrijgbaar en relatief goed koop. Het Trimbos-instituut conclu deerde dit voorjaar dat e-sigaretten schadelijker zijn dan gedacht en dat de Nederlandse volksgezondheid het meest gebaat is bij ontmoedi ging. Het gebruik zou beperkt moe ten worden tot mensen die het echt niet lukt om te stoppen met bewe zen effectieve hulpmiddelen. Ook komen er steeds meer aanwijzin gen dat de e-sigaret een opstappro- duct is naar roken. Eerder leverde RIVM-onderzoek al een lijst op van bijna 20.000 ver schillende vloeistoffen voor de e-si- garet in 245 verschillende smaken. Onder het totaal aantal vullingen kwam de smaakbeschrijving fruit het vaakst voor, gevolgd door tabak, toetjes en menthol. Ongeveer twee derde van de vloeistoffen heeft een zoete smaakomschrijving. De staatssecretaris schrijft verder aan het parlement dat hij voorstan der is van een verbruiksbelasting op vloeistoffen voor e-sigaretten met en zonder nicotine. Blokhuis: 'Het heffen van zo'n belasting op deze vloeistoffen vind ik zeer lo- gisch en consistent.' Een beslissing hierover is echter aan het volgende kabinet. Momenteel worden ook verhit- tingsapparaten voor tabak - zoals de IQOS - wettelijk aan banden ge legd. Het RIVM heeft aangetoond dat verhitte tabak schadelijk en ver slavend is. Straks gaan voor deze ap paraten dezelfde regels gelden als voor andere rookproducten, zoals sigaretten. Dat betekent onder meer de introductie van de leef tijdsgrens van 18 jaar en het uitstal verbod. Het verbod op smaakjes voor de e-sigaret zal naar verwachting er gens in de eerste helft van 2021 in gaan, laat een woordvoerder van de staatssecretaris weten. P8 dinsdag 23 juni 2020 'Ik ga niet door het stof' Johan Derksen, Na- tacha Harlequin en Wilfred Genee (boven) tijdens de uit zending gisteravond. Onder: oud-voetballer Dries Boussata. fotos TALPA/VERONICA - Natacha Harlequin, juriste Dennis Jansen Hilversum Het kabinet maakt een einde aan e-sigaretten met smaakjes zoals aardbei, mango, hazelnoot of marsepein. Alleen tabaks smaken gaan niet in de ban, zodat rokers de e-sigaret kun nen blijven gebruiken om te stoppen. Edwin van der Aa Den Haag De veelal zoete smaakjes zijn te verleidelijk. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3