II 'Vergeet niet dat er in Zeeland kansen voor je liggen' 5 Als je Zeeland achter je laat, dan verlies je al die connecties niet op. Het wier groeit volgend jaar gewoon aan en de kruiskwal- len komen weer terug. Kortom, het is symptoombestrijding. Desal niettemin vind ik het interessant om in de gaten te houden wat er nu gebeurt. Blijft de kruiskwal weg? Of ziet het er toch naar uit dat het Veerse Meer moet leren leven met de kwallen." De kruiskwal komt sinds de ja ren 60 in de Nederlandse wateren voor. Hoe de kwal hier precies te recht is gekomen, weten we niet. Volgens ecoloog Pim van Avesaath zijn er meerdere oorzaken. Waar van de internationale scheepvaart de meest logische lijkt. In het Veerse Meer is de kruis kwal voor het eerst halfjaren 80 ge signaleerd. Of het aantal kwallen toeneemt, valt lastig te zeggen. Ook de plekken waar ze zitten wisselen. De kruiskwal is onder meer waar genomen bij het strandje aan de Westbermweg en Paardekreek en bij Schelphoek in Wolphaartsdijk. mend water", legt Van Avesaath uit. ,,Hij blijft het liefst tussen het Japans bessenwier zitten." Wie nu het water ingaat, kan het wier het beste mijden. Maar als in juli het wier langzaam afsterft, komen de kwalletjes ook in open water voor. Reden waarom provincie, Rijkswa terstaat, GGD Zeeland en gemeen tes langs het Veerse Meer samen optrekken om waterliefhebbers be wust te maken. Even verderop, aan het strandje van Wolphaartsdijk spelen twee kinderen in het water. Het zijn de kleinkinderen van Sandra den Toom. Dat er kruiskwallen in het water kunnen zitten, weet ze. ,,Vol- gens mij zag ik er net eentje zwem men", zegt ze. ,,Toch heb ik er nog nooit iets van gemerkt. Nee, bang Angstige campinggasten Wel geeft de GGD advies over wat je het beste kunt doen als je denkt dat je in aanraking bent geweest met een kruiskwal. ,,Je kunt het be ste de huid meteen goed spoelen met zout water", zegt Van Pelt. ,,Eenmaal thuis raad ik een warm kompres aan. Iets warmer dan handwarm, een temperatuur van 45 graden is ideaal." Wie dan nog last houdt, kan het beste contact opnemen met een huisarts of het ziekenhuis. Dat wie allergisch is, flink ziek kan worden, daar weten ze bij cam ping de Zandkreek, net buiten Kortgene, alles van. ,,We hebben hier in het verleden vervelende si tuaties meegemaakt", zegt Carla Philippa die samen met haar man Leo de camping beheert. ,,Met als gevolg dat je gasten angstig worden en vertrekken. Dat begrijpen wij volkomen. Tegelijkertijd wil je, juist als watersportcamping, dat je gasten onbezorgd het water in kun nen." Vorig jaar hebben ze zelf een deel van het wier verwijderd. Met succes. Het resultaat: veel minder kruiskwallen. Reden dat het dit jaar opnieuw in eigen beheer is ver wijderd. Bemonstering moet nu uitwijzen of de kruiskwal ook daadwerkelijk wegblijft. Voor ecoloog Van Avesaath is het wegmaaien van wier een nood greep. ,,Het lost het probleem ook Bij de een jeukt het, de ander krijgt een vervelende allergische reactie sporadisch voor, weet Ard van Pelt van GGD Zeeland. ,,We krijgen er ook nauwelijks vragen over." zijn we er niet voor. En de kinderen ook niet. Die grote krab daar, die houden we meer in de gaten." In sommige plaatsen spreken ze over de horrorkwal, weet Bil. Hij vindt dat wat te ver gaan. ,,Het is net als met een wespensteek. Bij de een jeukt het, de ander krijgt een vervelende allergische reactie en moet voor behandeling naar het ziekenhuis." Toch komt dat maar Mitchell, net geslaagd voor het vwo, werd door de provincie gevraagd een brief te schrijven aan ruim vier duizend eindexamenkandidaten. De leerling van het Lodewijk Col lege in Terneuzen hoefde niet lang na te denken. ,,Ik vind dat Zeeland onderschat wordt. Daarom dacht ik dat het goed zou zijn om die brief te schrijven." ,,Het ons-kent-onsgevoel, dat vind ik het sterke van Zeeland", zegt Mitchell. ,,Ik ben opgegroeid in Koewacht: iedereen kent mij hier. Ik zit op de voetbal, tennis, ik heb hier veel vrienden en ik werk bij de frituur. Mensen weten wat ik wel en niet kan. Ik vind dat heel fijn. Dat vertrouwde gevoel ga ik nooit meer op een andere plek krijgen. Mijn boodschap aan andere eindexa menkandidaten is: als je Zeeland helemaal achter je laat, dan verlies je al die connecties. Vergeet niet dat hier ook kansen voor je liggen." Rechten studeren Hoe fijn Mitchell het ook vindt in Koewacht, hij vertrekt binnenkort wel naar Leiden om rechten te stu deren. ,,Ik ga daarheen, omdat de opleiding nou eenmaal daar zit. Aan de HZ kun je geen rechten stu deren. Als er in Zeeland een univer siteit zat, zou ik daar best over na denken. Maar Leiden is echt een rechtenstad. De studie daar staat hoog aangeschreven." Zijn studentenleven zal door de coronacrisis anders beginnen. ,,Ik had er heel veel zin, maar dat is wel veranderd. Op kamers gaan is lastig, en veel lessen vinden online plaats. Maar ik heb er vertrouwen in dat al les weer normaal wordt." Tegelij kertijd vindt Mitchell het moeilijk om afscheid te nemen van zijn middelbare schooltijd. ,,Ik vind grote veranderingen altijd moeilijk. Als je op school zit, dan zeur je over toetsen en over huiswerk, maar nu heb ik er last van dat ik straks al die mensen niet meer zie. Ik zal mijn vrienden missen. Het was erg jam mer dat het zo anders liep, zonder groot feest, laatste lesdag en eind examens. Maar toch heb ik heel mooie herinneringen aan de mid delbare school." Alle Zeeuwse eindexamenscho- lieren ontvangen de brief van Mit chell bij hun diploma. De provincie zette de actie voor het derde jaar op rij op. Het is de bedoeling om jon geren met de brief en een cam pagne op sociale media warm te maken voor een baan in Zeeland. Of Mitchell ooit terugkomt naar Zeeland, weet hij nog niet. ,,Dat is een vraag die zo ver weg is. Het is helemaal niet nodig om daar al over na te denken. Zeeland is en blijft mijn basis. Het is het prachtigste stukje Nederland, waar genoeg kansen zijn." dinsdag 23 juni 2020 GO heeft 't effect van wespensteek De Japanse kruiskwal herken je aan het kruisje en is zo'n 1 tot 2 centimeter groot. M Michiel Bil, beleidsmedewer ker van de provincie Meer info over de exacte loca ties: www.zwemwater.nl -Michiel Bil, provincie „Zeeland? Daar wonen toch al leen maar boeren?" Of: ,,Pfff. Dat is ver weg." De reacties die Mitchell Warmenhoven (19) uit Koewacht krijgt als hij over zijn roots vertelt, zijn meestal niet zo positief. ,,Mensen hebben soms vooroordelen, terwijl ze hier nog nooit geweest zijn. Dat vind ik zonde. Zo slecht is het hier alle maal niet." Cornelleke Blok Koewacht - Mitchell Warmenhoven Kijk op de site bij /video Mitchell schrijft brief aan eindexamenkandidaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37