4 Gesprek met auteur Floor Milikowski over Zeeland êi Sinds 2008 heeft Lorenzo Wijers een seizoenskaart bij Feyenoord. De eerste jaren ging hij samen met zijn vader Serge, de laatste jaren is hij onderdeel van een grote vrien dengroep. Wijers is één van de op richters van de sfeergroep 'De Noordzijde' en daardoor vaak be trokken bij grote sfeeracties in het stadion. ,,Ik heb in De Kuip zoveel nieuwe vrienden ontmoet.'' Door één van die vrienden - Maarten Holstein, fancoach bij Feyenoord - werd hij twee weken geleden gebeld. „Maarten zei dat ik maandagmiddag om half drie thuis moest zijn, want ze hadden een verrassing voor me. En mijn vader moest er ook zijn. Hij is mijn steun en toeverlaat." Als de Zierik- zeeënaar eraan terugdenkt, ver schijnt automatisch een grote grijns op zijn gezicht. Hij voelt zich weer goed, krijgt op 27 juli na een scan te horen of hij helemaal genezen is verklaard, maar heeft goede hoop. ,,In december voelde ik een bob bel in mijn nek'', kijkt Wijers te rug. ,,Ik dacht eerst dat er iets met een spiertje was of zo. Toen er een paar weken later een tweede bob bel bij kwam ben ik naar de huis arts gegaan. Ik moest meteen naar het ziekenhuis. Ik bleek lymfe klierkanker te hebben. Op oud- Op oudjaarsdag werd ik geopereerd, op 16 januari begon ik met chemokuren jaarsdag werd ik geopereerd, op 16 januari begon ik met chemoku- ren. Sinds half mei ben ik klaar met de behandelingen.'' Hij voelt zich goed, aan niets is te zien dat de doelman van WIK'57 ernstig ziek is geweest. Support Vorige week maandagmiddag was hij voor half drie al thuis. Niet veel later belde Bart Nieuwkoop, af komstig uit Tholen, ineens bij hem aan. Samen met ploeggenoot George Johnston overhandigde de rechtsback van Feyenoord twee seizoenskaarten aan Lorenzo Wijers en zijn vader Serge. De boodschap: deze zijn voor je strijd en onvoorwaardelijke support! ,,Het voelde echt als een steuntje in de rug, prachtig'', lacht Wijers. ,,Ik kan straks weer samen met mijn vader naar De Kuip.'' De Rot terdamse club betekent heel veel voor hem. ,,Feyenoord is zoals het leven is'', zegt hij. ,,Je maakt niet alleen mooie dingen mee en moet elkaar altijd blijven steunen, hoe slecht het ook gaat. Hoe meer te genslag je hebt, hoe harder je er gens voor moet werken.'' Barbara Oomen interviewt vrij dagavond 3 juli in Middelburg journalist en geograaf Floor Mi likowski over haar nieuwe boek Een klein land met verre uithoeken. Daarin beschrijft ze hoe sinds de jaren 80 van de vorige eeuw ste den bewust zijn voorgetrokken ten opzichte van regio's in de pe riferie. In Nederland groeit daardoor de kloof tussen kansarm en kansrijk, tussen centrum en pe riferie, tussen macht en on macht. Banen, kapitaal en hoog opgeleiden concentreren zich in een aantal grote steden. Op an- dere plekken krimpt de bevol king en moeten ziekenhuizen en scholen sluiten. Oomen, docent aan University College Roosevelt en kandidaat Kamerlid voor de PvdA, spreekt niet alleen met Milikowski, maar ook met een panel bestaande uit Ruben De Cuyper (onderzoeker en data-analist bij ZB Planbu reau), Jules Hinssen (program mamanager Provincie Zeeland op het gebied van maatschappe lijke transities) en Ira von Harras (directeur Zeeuwse Milieufede ratie). Het zomeravondgesprek (19.30 uur) is in de tuin van de Klove niersdoelen. Tickets zijn te koop bij de Drvkkery in Middelburg. KRUISKWAL VEERSE MEER Met temperaturen richting de 30 graden, zoeken we deze week massaal verkoeling in het water. Wie het Veerse Meer in duikt, moet oppassen voor de kruiskwal. Reden dat de provincie op diverse plekken waarschuwt. Zoals bij De Meerkoet bij Wolphaartsdijk. ,,Het is als een wespensteek, ben je gevoelig, dan is het heel vervelend." et een groot schepnet loopt Van Avesaath maandagochtend bij restaurant de Meerkoet door het water. Mensen op een surfplank kijken belangstellend naar wat hij doet. ,,Nu kom ik op een zeventig kruiskwallen", zegt Pim. ,,Dat aantal wisselt van dag tot dag." De observaties gebeuren op twintig locaties langs het Veerse Meer. Zoals bij De Paardekreek in Kortgene. In een vierkant plexiglas bakje kun je de kruiskwal pas echt goed zien. Het kwalletje, zo groot als het topje van je duim, is herkenbaar aan zijn kruis. ,,Mensen verwarren de kruiskwal nog weleens met de Amerikaanse ribkwal", zegt Mi- chiel Bil, beleidsmedewerker bij de provincie. ,,Als ze jong zijn lijken ze op elkaar, waardoor je ze moeilijk kunt onderscheiden. Alleen de rib kwal is ongevaarlijk, de kruiskwal niet." 4 In Zeeland komt de kruiskwal in verschillende wateren voor. Zoals de Grevelingen en Oosterschelde. Toch worden ze vooral gespot in het Veerse Meer. En dan in het bij zonder in het oostelijk deel. ,,De meest westelijke plek waar we ze hebben gezien is in het haventje van Kamperland", zegt Bil. ,,Kort- gene en Wolphaartsdijk vormen nu de hotspots. Vandaar ook de waarschuwingsborden." Dat de kruiskwal juist op deze plek zit, is geen toevalligheid. ,,De kruiskwal houdt niet van stro- dinsdag 23 juni 2020 GO 'Feyenoord is voor mij zoals het leven is' Na een bewogen half jaar, waarin hij de diagnose lymfe klierkanker kreeg, zes chemo- kuren moest ondergaan en tien keer werd bestraald, kon Lo renzo Wijers wel een opsteker gebruiken. De 24-jarige inwo ner van Zierikzee ontving uit handen van de Feyenoord-spe- lers Bart Nieuwkoop en George Johnston twee seizoenskaar ten, waardoor hij straks weer samen met zijn vader in De Kuip zit. Barry van der Hooft Zierikzee -Lorenzo Wijers Ernst Jan Rozendaal Middelburg Floor Milikowski 'Horrorkwal' Timo van de Kasteele Wolphaartsdijk pi +►-' -*-•# Kijk op de site bij /video De Japanse kruiskwal zit weer in het Veerse Meer Ecoloog Pim van Avesaath controleert twintig locaties op kruiskwallen. Bij Wolphaartsdijk trof hij er zeventig aan. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Mitchell bij zijn bureau waar hij vele uren blokte tijdens zijn schooljaren. foto anne hana M Zierikzeeënaar Lo renzo Wijers met de seizoenskaart van Feyenoord. Hij ont ving de kaart uit han den van Feyenoord- spelers Bart Nieuw koop en George Johnston. FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36