s? Nog even samen voorzichtig zijn Beroemde bruinvis Willemien overleden Provincie wil voor de zomer insprekers horen over Zanddijk Uitje 2 TERRASSEN NALEVING REGELS Commentaar Ia weer een weekeinde gehannes met de coronamaatre gelen is het duidelijk: op deze manier houdt Nederland het niet lang meer vol. Afstand houden, handen wassen, raakvlakken ontsmetten, alles wordt moeilijker. Veel Nederlan ders blijven het manmoedig doen. Maar een groeiende groep kan het niet meer opbrengen. Het lage sterftecijfer is koren op de molen van mensen die het coronabeleid te streng vinden. Daarbij zijn de actievoerders van Viruswaanzin. Die zijn het spoor bijster. Zij zien het verschil niet tussen corona en een gemiddelde griep. Dan houdt het op. Wel serieus te nemen is het verzet van een groep familieleden van verpleeghuisbewoners. Zij stellen terecht dat de bezoekre gelingen daar soms veel te rigide zijn en dat de directies zich dan juridisch gezien te buiten gaan aan vrijheidsberoving. Ondertussen gaat de versoepeling van de coronaregels door. Per 1 juli mag er weer wat meer. Maar de 1,5 meter af stand blijft van kracht. Dat wordt de grote uitdaging. Zeker als Zeeland weer eens volstroomt met badgasten. Vooral de ho reca zucht. Tot nu toe gaan deze ondernemers soepel met de regels om. De Zeeuwse overheden zitten op dezelfde lijn. Dit lijkt nog steeds de beste manier om draagvlak voor het beleid te houden. Het helpt natuurlijk ook als alle Zeeuwen en hun gasten hun verantwoordelijkheid blijven nemen. Dat doe je niet door de regels te ondergraven. Dat doe je door samen met de horeca voorzichtig te zijn. Laag sterftecijfer is koren op de molen van de mensen die het coronabeleid te streng vinden KAMPERLAND De bekendste bruinvis van de Oosterschelde, Willemien, leeft niet meer. Het dier zwom al zeker sinds 2011 rond in de Oosterschelde, maar werd vorige week dood gevonden langs de Zee dijk bij de Sophiahaven, vlakbij de Roompot Marina in de Ooster schelde. Ze werd geïdentificeerd aan de hand van de foto-identifica tiedatabase die Stichting Rugvin in de afgelopen jaren heeft aangelegd. Het is de derde keer dat het gelukt is een dode bruinvis op deze ma nier te identificeren. De foto's die tijdens het bergen zijn gemaakt worden vergeleken met de database van Stichting Rugvin. Bij Wille mien (bruinvis L008R003) was er al snel een match, want ze is een be kende verschijning in de Ooster- schelde. Dat komt door de littekens tussen haar rug en staart, die ze deels overhield aan een aanval door ALMANAK Na al die weken binnenzitten met verveelde pubers en zoom ende collega's vond die Middel burgse moeder het écht eens tijd om er met haar vriendinnen op uit te gaan. Lekker uit eten, uiter aard op gepaste afstand. De kin- ders had ze achtergelaten met ovenpizza's, dus daar hoefde ze een grijze zeehond. Willemien werd in 2011 werd voor het eerst ge fotografeerd in de buurt van Burghsluis en is sindsdien nog ze ker 33 keer op de foto vastgelegd. Daarmee is ze niet alleen één van De bruinvis was in 2011 voor het eerst gezien in de buurt van Burghsluis de weinige bruinvissen die al zo'n lange periode in de Oosterschelde rondzwemt, maar ook die het meest gezien en gefotografeerd is door vrijwilligers van de stichting en andere mensen. De doodsoorzaak van Willemien is nog onbekend. zich geen zorgen om te maken. Toen het tweede wijntje arri veerde, pakte ze haar telefoon. Toch even appen of alles goed gaat. Het antwoord bleef even uit. Tot haar zoon een foto stuurde. Van een brandend huis. Even later gevolgd door een knipoog. Zeeuwse fruitteler vertelt op social media over zijn vak Weer botsing auto en bestelbus Vlissingen Man (18) vlucht op gestolen motor Anderhalve meter is niet op elk Zeeuws terras hetzelfde, maar van excessen is geen sprake volgens de veiligheidsregio. De gemeenten gaan ontspannen om met de regel. Er gaan geen boa's op pad met meetlinten om de ho reca de maat te nemen, leert een ommetje langs enkele Zeeuwse ge meenten. Volgens de Middelburgse burge meester Harald Bergmann gaat het op de meeste plaatsen goed. Berg- mann houdt zich binnen de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) bezig met het toezicht op naleving van de regels. ,,We zien dat steeds meer men sen van de vrijheid en gastvrijheid van de horeca genieten", zegt Berg- mann. „Gemeenten kijken samen met ondernemers naar wat moge lijk is binnen de landelijk gestelde maatregelen." Ook bij de VRZ zien ze verschillen tussen het ene en het andere terras. Bergmann: ,,We mo nitoren de Zeeuwse hotspots en daardoor krijgen we een beeld van waar we bij moeten sturen en waar extra inzet nodig. Ook bij mooi weer. Volgens onze monitor gaat het op de meeste plekken goed en is er geen sprake van excessen. Indivi duele overtredingen zullen onge twijfeld voorkomen maar dat vraagt vooral ieders eigen verant woordelijkheid. Zeeland is gastvrij en uiteraard gaan we eerst in ge sprek met de overtreder maar tegen excessen treden we op. Als een on dernemer duidelijk de huisregels kenbaar maakt en toepast, kan deze altijd nog de politie om assistentie vragen als hij er zelf niet uit komt." Middelburg: een goed gesprek volstaat ,,We hebben nog niet met het bon nenboekje hoeven zwaaien." Een goed gesprek met de horeca-onder- nemer of de terrasgast volstaat, vol gens woordvoerster Yfke Semijn van de gemeente Middelburg. Middelburg heeft met de horeca duidelijke afspraken gemaakt voor de terrassen. Cafés en restaurants hebben meer ruimte gekregen om hetzelfde aantal tafels en stoelen neer te zetten. Daardoor kunnen mensen onderling anderhalve me ter afstand houden. Daarop wordt ook gecontroleerd, door politie agenten en buitengewoon opspo ringsambtenaren. ,,We slingeren mensen niet gelijk op de bon", zegt Semijn. ,,Er zijn wel al verschil lende gesprekken gevoerd met gas ten en ondernemers, maar dan wordt het steeds goed opgelost." Coulance blijft de insteek van de gemeente Middelburg. ,,Tenzij we andere signalen krijgen. Als ergens drie keer achtereen de polonaise wordt gedanst, wordt het natuurlijk anders. Maar die signalen zijn er he lemaal niet. Het gaat juist goed." Vlissingen: alleen een bon bij excessen Samen met horeca-ondernemers heeft de gemeente Vlissingen eer der al gekeken naar uitbreiding van terrassen. Waar mogelijk (het Bel- lamypark bijvoorbeeld) hebben uitbaters meer ruimte gekregen om terrasmeubilair neer te zetten. Hoe ze de terrassen willen in richten is aan de exploitanten zelf. ,,Zo lang ze maar garanderen dat mensen anderhalve meter afstand van elkaar houden. Alleen leden van huishoudens die aan één tafel zitten, hoeven die afstand niet in acht te nemen", meldt een woord voerster. Dat horecazaken de be stellingen afleveren op een apart ta feltje, wat een aantal zaken aan de boulevards doet, is mooi, maar geen voorschrift. De manier van bedienen is ook aan de ondernemers zelf. Maar 'for- YERSEKE Het politieke debat over de voorgenomen verbreding van de Zanddijk vindt pas na de zo mer plaats, maar Provinciale Staten willen wel zo snel mogelijk de me ning van insprekers horen. Op 3 juli is daarvoor een extra vergadering van de Statencommissie economie belegd. Er wordt al jaren gestudeerd op de aanpak van de Zanddijk tussen de A58 en Yerseke. Nadat alterna tieve tracés door de polder en langs het gehucht Kaasgat zijn gesneu veld omdat ze te duur zijn of omdat er geen draagvlak voor is, is het da gelijks provinciebestuur weer uit- gekomen bij het oorspronkelijke plan: verbreding. Daartegen wordt fel geageerd door de Ondernemers vereniging Reimerswaal, de dorps raad van Kruiningen en omwonen den van de Zanddijk. Zij, en anderen, krijgen vrijdag 3 juli de gelegenheid om in te spre ken bij Provinciale Staten. Op 4 september gaan de commissieleden zelf in debat. Het project kost in totaal 58,1 mil joen euro. Het werk is zo duur om dat de smalle hoge dijk breder moet worden. Van de twaalf woningen aan de Zanddijk moeten er daar door vijf verdwijnen. dinsdag 23 juni 2020 Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE Fruitteler David van de Graaf uit Krabbendijke is deze week te gast bij het landelijke social media platform Boerburgertweet. Hij gaat in gesprek met le zers over de voedselpro ductie en fruitteelt in Zee land. Op Boerburgertweet vertellen boeren wekelijks hun verhaal. Van de Graaf vertelt tot zondag op Twit ter en Facebook over de problemen op het gebied van droogte en klimaat en het gebrek aan zoet water in Zeeland. Maar ook over de rassen appels en peren die hij teelt en over het ge bruik van gewasbescher mingsmiddelen. SCHERPENISSE Een auto en bestelbus zijn gisteren op elkaar gebotst op de Langeweg in Scher- penisse. De aanrijding vond om 10.35 uur plaats op de kruising met de Am- berboomlaan. De auto werd in de flank geraakt door de bus. De ambu lance en de politie rukten uit, maar eenmaal ter plekke bleek van letsel geen sprake. Beide voer tuigen raakten wel zwaar beschadigd. De pakketjes van de bestelbus zijn over geladen in een ander voer tuig. Vorige maand was er op dezelfde plek ook een aanrijding - door een voor- rangsfout - tussen een auto en bestelbus. Een 18-jarige man uit Vlis singen is zondagavond opgepakt op verdenking van heling. Agenten zagen hem rijden op een gestolen motor in de Scheldestraat. Ze zetten de achtervolging in, tot in de wijk Bossenburgh. De man verwisselde daar de motor voor een brom fiets. Een agent gebruikte pepperspray om hem te stoppen, maar de man vluchtte. Op de Bossen- burghweg is hij aange houden. Bij zijn huis werd de gestolen motor gevon den. Ook een 52-jarige bewoner is opgepakt, omdat hij de agenten wei gerde binnen te laten. Enige bon Van onze redactie Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34