Amir H Uitbraak ttx brengt mosselseizoen niet in gevaar 4 Zeelandtheaters heeft regeling kaartjes rond 2 WENDY WAGENMAKERS Column Ióe zei u?" De dame ach ter de receptie keek me aan of ze het in Keulen hoorde donderen. ,,Amir", her haalde ik. ,,Aa. Em. Ie. Er. Amir." Ze schreef het goed op. En besloot de vraag te stellen die op haar lippen brandde. ,,Ben je dan niet bang dat hij later nooit een fatsoenlijke baan zal krijgen?" Het was voor het eerst dat ie mand in mijn bijzijn iets negatiefs zei over de naam van onze eerstge borene. We hadden hem natuur lijk gewoon Sem kunnen noemen, of Jayden of Jaxx. Krijn had mij zelfs nog leuk geleken. Of Douwe. En gezien de hoogblonde haardos die hij later bleek te hebben, had die naam misschien beter gepast dan een Arabische. Maar wij von den Amir het mooist. Ook al zijn we zelf zo Hollands als wat. dens mijn zwangerschap was de Arabische Lente volop gaande en las ik verhalen die je hoort te mij den op het moment dat de hormo nen je om de oren vliegen. Ook over een Syrisch jongetje dat Amir heette. Het ventje ging maar niet mijn hoofd uit, zijn naam bleef rondspoken. Ik schreef 'm op en zag hoe mooi het stond. Hoorde hoe mooi het klonk. Lang hebben we toen niet meer nagedacht. Gelukkig maar, want zeven jaar later staan we nog vierkant achter onze keuze. Ook nu in de samen leving steeds meer groepen tegen over elkaar staan. Of misschien juist wel daarom. Je hoeft geen linkse rakker te zijn om mooie dingen te delen van elkaars cultu ren. Een maand voor de geboorte van onze zoon, kregen mijn Ma rokkaanse buren ook een zoon. Ze gaven hem een Bijbelse naam. Ge woon, omdat ze die het mooist vonden. Toen Amir zelfs in mijn ultra Brabantse en bepaald niet socialis tische familie al gauw Onzen Amir werd, wist ik zeker: ooit komt het goed. En bedankt Debby, maar ook om de toekomst van Amir hoefje je geen zorgen te maken. Met idea len kom je al een heel eind. Ik schreef 'm op en zag hoe mooi het stond DE STELLING Vandaag: Gemeenten terecht coulant met terrasregels Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HET NIEUWE NORMAAL Man dringt woning in en mishandelt bewoner f Man rijdt water in met scootmobiel TERNEUZEN Brandweer oorzaak rook boven Dow De schelpdieren mogen pas weer worden gewonnen en verkocht als ze schoon genoeg zijn. Verrast is de sector niet. ,,J e kunt er bijna de klok op gelijk zetten", zegt Wouter van Zandbrink, woordvoerder van de mosselhandelaren. ,,Sinds 2016, toen de stof voor het eerst werd vastgesteld, stellen we jaarlijks een verhoogde ttx-waarde vast. En die daalt ook weer vanzelf. We zien ie der jaar dezelfde trend." Om die reden verwacht Zand- brink niet dat het mosselseizoen, dat 8 juli start, in gevaar komt. ,,So- wieso zijn we tegenwoordig min der afhankelijk van deze oostelijke percelen", zegt hij. ,,We hebben de afgelopen vier jaar wel geleerd." De sector en de NVWA doen twee keer per week onderzoek naar de aanwe zigheid van ttx. Voor het eerst in de Grevelingen Wel is Zandbrink verrast dat er nu ook ttx is vastgesteld op oesterper celen in het Grevelingenmeer. ,,Dat is voor het eerst." Gezondheidsrisi co's brengt het nog niet met zich mee. De oesters worden pas in sep tember uit het water gevist. Onder zoeker Marnix Poelman van Wa- geningen Marine Research (voor heen Imares) is niet verrast. ,,Ook dat zagen we aankomen. De om standigheden zijn vergelijkbaar met die in dit deel van de Ooster- schelde." Poelman deed de afgelopen vier jaar onderzoek naar de giftige stof bij mossels en oesters. Hij ziet ttx vooral ontstaan in ondiepe wateren met weinig stroming. ,,In de perce len westelijk van de Zeelandbrug speelt dit niet." Volgens de onder zoeker speelt voeding in het water een belangrijke rol. ,,In onze moni toring zien we het probleem gelei delijk ontstaan. De meetwaarden verhogen." Risico's voor de gezondheid zijn laag nu er nog niet wordt gevist. ,,Maar de wildraper is gewaar schuwd", zegt Poelman. ,,Niet dat j e na een kilo mossels meteen over lijdt. Maar je kunt er behoorlijk ziek van worden." De schelpdieren mo- De wildraper is gewaarschuwd. Je kunt er behoorlijk ziek van worden gen pas worden gewonnen en ver kocht als ze schoon zijn. Naar ver wachting is dat over twee weken het geval. Andere jaren werd ttx ook aange troffen op de noordelijke percelen van de Oosterschelde. Volgens Poelman bestaat er geen verband tussen de ttx in de Oosterschelde en Grevelingen. ,,Het is geen ziekte die van mossel naar mossel springt." TERNEUZEN Flink wat Zeeuwen zullen thuis een kaartje hebben liggen voor een theatervoorstelling die niet is doorgegaan vanwege de coronamaatregelen. Zeelandthea ters heeft daarvoor nu een regeling bekendgemaakt. Wie geboekt heeft voor een voorstelling die ergens tussen 12 maart en 1 juli gespeeld zou wor den in het Scheldetheater in Ter- neuzen, de schouwburg in Middel burg of theater De Mythe in Goes weet nu waar hij aan toe is. Mensen kunnen hun geld terugvragen, ze kunnen hun ticket gebruiken voor een nieuwe datum van de voorstel ling, ze kunnen het als tegoed be- waren en later voor een andere voorstelling gebruiken of ze kun nen het doneren aan de amateur kunsten, regionale artiesten en ta lentontwikkeling in Zeeland. De regeling is te vinden op zeeland- theaters.nl/nieuws. Vanaf 1 juni mochten theaters weliswaar weer dertig mensen ontvangen, maar dat was voor Zee landtheaters onwerkbaar. Vanaf 1 juli mogen er honderd mensen in de zaal en voorzichtig worden pro gramma's weer opgestart. Veel voorstellingen zijn verplaatst en daarvan zijn inmiddels nieuwe data bekend. dinsdag 23 juni 2020 Het is allemaal mijn schuld. Tij- Reageer op pzc.nl Gisteren: Er is genoeg ge bouwd rond het Veerse Meer 2074 stemmen OUD-SABBINGE De politie heeft zondag ochtend een 37-jarige man uit Rotterdam aan gehouden nadat hij in een huis in Oud-Sab- binge een bewoner had mishandeld. Agenten kre gen rond 09.20 uur de melding van een incident in een woning in Oud- Sabbinge. De Rotterdam mer was het huis binnen gedrongen, waarna een worsteling met de bewo ner ontstond. Zowel de bewoner als de Rotter dammer raakte daarbij gewond. De verdachte werd aangehouden. De aanleiding voor de mis handeling is mogelijk een al langer lopend conflict. ZIERIKZEE Een man in een scootmo- biel is gistermiddag de gracht ingereden langs de N59 bij Zierikzee. Hij is met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De man kwam vermoedelijk met een wiel van zijn scootmobiel in de berm en belandde enkele meters lager in het water. Een voorbij ganger waarschuwde de hulpdiensten, die de man snel uit het water haal den. Met een hoogwerker (foto) hees de brandweer zijn rolstoel uit het water. De N59 was enige tijd af gesloten, met opstoppin gen bij Zierikzee tot ge volg. Een flinke rookontwik keling gisterochtend rond elf uur boven het Dow-industriepark bij Terneuzen werd veroor zaakt bij een brand weeroefening. ,,Bij de oefening is meer rook vrijgekomen dan verwacht en gehoopt", aldus een woordvoerder van chemieconcern Dow. De situatie is vol gens hem snel onder controle gebracht. De brandweer was ten slotte al ter plekke aan wezig. De rookpluim zag er ver ontrustend groot uit. In de verre omtrek was die te zien. De giftige stof tetrodotoxine (ttx) is nu ook aangetroffen op een oesterperceel in de Greve- lingen. En dat is voor het eerst. Ook is een teveel aan de stof vastgesteld in de oostelijke mosselpercelen van de Ooster- schelde. Mossels en oesters uit die delen mogen tijdelijk niet worden verhandeld, laat de Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) weten. Timo van de Kasteele Yerseke -Marnix Poelman, Wageningen Marine Research ZEELAND 8 OF HET IETS MEER MA© ZIJNI... WAT &OEN WE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2