Bertens keek met grote ogen naar beelden vanaf de Balkan 27 Stomverbaasd zag Kiki Bertens het tennisfeestje dat Novak Djokovic gaf op de Balkan. Alsof er geen corona over de wereld rondwaart. ,,Hoe is dit mogelijk, met alles wat er momenteel gaande is?'' Regenboog op alle Fl-bolides Ét Vertonghen en Vorm blijven Japan: fans weer welkom Hartstikke mooi, de plannen voor de US Open, Roland Garros en de rest van de toernooien dit jaar. Maar mochten de internationale tennis- bonden binnenkort beslissen dat het tennisjaar 2020 'gewoon' klaar is, dan kan Kiki Bertens daar prima mee leven. Ze heeft een onbehaag lijk gevoel bij de geplande herstart van haar sport. Dat had ze al, het nieuws over de besmettingen bij de Adria Tour in Servië en Kroatië ver grootten haar zorgen alleen maar. ,,Het is bizar wat daar gebeurd is." Bij de demonstratietoernooien op de Balkan, georganiseerd door Novak Djokovic en met toppers als Dominic Thiem en Alexander Zve- rev op de baan, leek het coronavirus niet te bestaan. Op de volgepakte tribunes waren mondkapjes een zeldzaamheid. Spelers waren con tinu verstrengeld in innige omhel zingen. Ze bezochten een concert met duizenden bezoekers. En ze doken samen een discotheek in, om met half ontblote bovenlijven het leven te vieren. ,,Ik heb de beelden met verbazing bekeken", zegt Bertens. ,,Hoe is dit mogelijk, met alles wat er momen teel in de wereld gaande is?'' Dat er bij het tweede speelweek- einde in het Kroatische Zadar uit eindelijk twee spelers (Grigor Di- mitrov en Borna Coric) en twee be geleiders (Dimitrovs coach en de fitnesstrainer van Djokovic) posi tief testten op het coronavirus, ver baasde Bertens niet. ,,Het is een beetje eigen schuld. Iedereen kan het krijgen, zeker als je je niet aan de regels houdt. Maar ja, als je Djo- kovic de afgelopen tijd hoorde Voor hem bestond het virus niet. Nu misschien wel." Bertens probeert zich in haar mannelijke collega's te verplaatsen. ,,Tennis moet weer opstarten. Spe lers en fans hebben het gemist. Ie- dereen stond daar ook te popelen natuurlijk. Misschien werden ze verrast door hoe het ging. Maar je hebt wel een voorbeeldfunctie. Ik kreeg via sociale media ook meteen boze reacties toen ik in het begin van de crisis met Elise (Tamaëla, haar coach, red.) buiten wat fysieke trainingen deed. Blijf binnen, zei den mensen. Dus dan is dit al hele maal geen slimme zet. En dus ook geen ongevaarlijke." Bertens verzekerde zich ervan dat het demonstratietoernooi in Ber lijn, waar ze half juli aan meedoet, geen publiek toelaat en wel veilig heidsmaatregelen neemt. Tegen die tijd zal de WTA ook bekendmaken wat er met de rest van het tennis- jaar gebeurt. De kalender die vorige week uitkwam, is nadrukkelijk met potlood ingevuld. En Bertens moet het ook allemaal nog maar zien. Ze hoorde van de nummer 1 van de wereld, haar Australische vrien din Ashleigh Barty, dat die tot ok- tober in eigen land moet blijven. ,,En zo zijn er meer landen met een reisverbod. Simona Halep, de num mer 2, doet in New York ook niet mee. Gaan we een grand slam spe len zonder die twee?" Misschien werden ze verrast door hoe het ging. Maar je hebt wel een voorbeeldfunctie Zelf zou ze op dit moment ook de plas niet oversteken. Bertens: ,,Ik zou nu kunnen zeggen: yes, ik kan wél spelen. Maar er is wel een nega tief reisadvies, je bent nu zelf ver antwoordelijk. Stel dat er daar wat gebeurt. Dat risico neem ik niet, on der de huidige omstandigheden." Een US Open zonder Bertens, het is dus heel goed denkbaar. Aan de andere kant is de nummer 7 van de wereld eerlijk: als spelers die niet meedoen hun punten automatisch verliezen, kan ze zomaar anders be slissen. ,,Maar met wat er nu in de Balkan is gebeurd, zijn de ATP, WTA en ITF wel wakker geschud. Ze moeten maar eens goed kijken wat er überhaupt nog kan dit jaar. Wat mij betreft is het prima om he lemaal te stoppen en in januari op een goede manier weer te begin nen. En met mij denken er nog 75 speelsters uit de top 100 zo over. We hadden gisteren nog de dag met de meeste besmettingen, wereldwijd. Ik begrijp: het scheelt de US Open 100 miljoen dollar, wel of niet spe len. En je moet ergens weer begin nen. Maar wel graag met de juiste omstandigheden.'' BOEK/CLINIC dinsdag 23 juni 2020 GO AUTOSPORT Bij de start van het Formule 1-seizoen in Oostenrijk staat op de auto's van Max Verstappen en de andere coureurs een regenboog. Het is onder deel van de campagne We Race as One (we racen als eenheid). Met de regen boog bedankt de Formule 1 alle hulpverleners die zich inzetten voor de bestrijding van het coronavirus. ,,Met dit gebaar hopen we fans aan te moedigen om ook 'bedankt' te zeggen. Het regenboog-initiatief zal ge durende dit seizoen door gaan'', aldus de organisatie. VOETBAL Doelman Michel Vorm (foto) en de Belgi sche verdediger Jan Ver tonghen maken het sei zoen af in dienst van Tot tenham Hotspur. Van beide spelers loopt het contract op 30 juni af. Zowel Vorm als Vertonghen heeft voor een paar weken bijgete kend, zodat ze in elk geval tot het einde van de En gelse competitie beschik baar zijn voor manager José Mourinho. De Premier League loopt door tot eind volgende maand. Totten ham neemt het vanavond (21.15 uur) thuis op tegen West Ham United. ALGEMEEN Bij wedstrijden in de hoogste klassen van het Japanse honkbal en voetbal zijn vanaf 10 juli weer fans welkom. Nadat net als in de rest van de wereld het coronavirus de sport had stilgelegd, begon vorige week in Japan de professionele honkbalcom petitie NPB weer, terwijl de voetballers in de J-League op 4 juli aftrappen. Zoals de richtlijnen van de Ja panse regering nu nog voorschrijven, begon de honkbalcompetitie voor lege tribunes. Maar giste ren meldden NPB-commis- saris Atsushi Saito en J-League-voorzitter Mit- suru Murai dat toeschou wers vanaf 10 juli worden toegelaten in de stadions. 'Voor Djokovic bestaat virus nu misschien wel' Rik Spekenbrink Amstelveen Kiki Bertens presenteerde gisteren haar boek Tennis met Kiki. Een handleiding voor kinderen die de sport al beoefenen of dat overwegen, met tips over kleding, voeding, materiaal, techniek en tactiek. En met haar ervaringen van vroeger en nu. Bertens ver zorgde in Amstelveen ook een clinic voor kinderen. foto henk koster - Kiki Bertens (28) M Een dj ver leidt Novak Djokovic tot een dansje in 'zijn' Belgrado. Boven: de top- tennissers hielden geen afstand van elkaar. In het midden Grigor Dimitrov, die positief testte op corona. FOTO'S GETTY, REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27