II II Onana nu wel of niet blijft .4f"V Henk Fraser voor meer nuance en relativering in het racismedebat 25 ij is? Meer nog dan om jezelf, maak je je op zo'n moment zorgen om je dierbaren. Mijn vader, mijn moe der, mijn kinderen, mijn kleinkin deren; ik bleef ze eindeloos bellen toen ik voelde dat het heel slecht met me ging. Zei ik dat ik van ze hield, drukte ze op het hart op te passen. Gewoon omdat ik niet wilde dat zij mee zouden maken, wat ik meemaakte." Dan, grappend: ,,Ik heb dan wel een agressieve kop, maar ben heus niet zo'n slechterik hoor." Ruim twee maanden later en acht kilo lichter praat Fraser nu weer gepassioneerd over het hier en nu. Over Sparta, waarmee hij zo'n prachtig seizoen beleefde tot dat de coronapandemie uitbrak. Over Abdou Harroui, de midden velder die zich zo razendsnel ont- wikkelde. Over die pure voetbal sfeer op Het Kasteel waar hij zo naar zegt te snakken. Toch is de in Paramaribo gebo ren coach niet iemand die zich louter bezighoudt met een balletje binnen- of buitenkant paal. Als Van de 91 Engelse profclubs hebben er maar zes een trainer met een kleurtje. En in de eredivisie geldt dit, meen ik, alleen voor de trainer van Sparta een van de weinige trainers durft hij zich echt maatschappijkritisch te uiten. Bijvoorbeeld over de toon van het huidige racismedebat, dat hij na zijn ziekbied nadrukkelijk volgde. ,,Weet je wat het is?", zegt Fraser. ,,Discriminatie mag niet. Ik denk dat ieder normaal denkend mens zo redeneert. Alleen: je kunt ook te ver doorslaan. Ik zie men sen op televisie verschijnen die zich werkelijk overal gekwetst over voelen. Ze zijn slachtoffer van dit, van dat, van zus en zo. Ik kan niet tegen dat gejank. Tegen die extremelingen aan de andere kant van het racismedebat evenmin, trouwens. Juist ook omdat het averechts werkt, dat gebrek aan nuance. In plaats van begrip, kwe ken ze ergernis. Die kleine groep idioten verpest het voor de rest. „Begrijp me niet verkeerd, hè. Ook ik heb meegemaakt dat ik als tiener voor een nachttent stond en dat de portier me weigerde, terwijl mijn blanke rijgenoot wel binnen kwam. Maar denk je dat ik mijn trots op zo'n moment liet krenken door zulke zielige types? Je moet je nooit als slachtoffer willen gedra gen. Ik probeerde altijd boven domheid te staan. Ik dacht altijd: ik kom er tóch wel in dit leven. ,,Misschien heb ik makkelijk praten, hoor. Ik kon aardig voet ballen, heb nooit hoeven sollicite ren voor een baan, en ik weet dus ook niet hoe het is om op basis van je kleur of achternaam afgewezen te worden. Wat voor mij wel vast staat, is dat zo'n portier niet sym bool staat voor Nederland: 95 pro cent van de mensen is geen racist." Met die conclusie wil Fraser het racismeprobleem allerminst baga telliseren. Ook in het voetbal is het een thema, weet de coach. ,,Van de 91 Engelse profclubs hebben er slechts zes een trainer met een kleurtje. En in de eredivisie geldt dit, meen ik, alleen voor de trainer van Sparta. Dat zijn keiharde fei ten. Er is dus heus nog genoeg werk aan de winkel. ,,Alleen: als we een einde willen maken aan discriminatie, moet er een einde komen aan alle vormen van discriminatie. Niet alleen die van zwarte mensen; ook bijvoor beeld die van vrouwen die nog al tijd minder verdienen dan man nen in dezelfde functie. Of van Ik zie mensen die zich werkelijk overal gekwetst over voelen. Ze zijn slachtoffer van dit, van dat, van zus en zo. Ik kan niet tegen dat gejank transgenders, of welke minder heid dan ook. Maak de discussie breder, zou ik daarom willen zeg gen. Neem het niet alleen op voor de groep die jij vertegenwoordigt. Nee, doe dat voor iedereen die er onder te lijden heeft. Dan kom je tot een oplossing." Het is hem menens, de man die bij Sparta aan het hoofd staat van een 'minimaatschappij' zoals hij die graag ziet. Eentje waarin de zelfspot nooit ver weg is, 'jankers' het te horen krijgen, en Marokka nen, Turken en Antillianen vrolijk meezingen met de klanken van André Hazes. De Sparta-kleed- kamer als ultieme metafoor voor de echte wereld, kortom. Fraser: ,,Ik hoop oprecht dat dit het moment is dat we met elkaar tot een samenleving komen waarin de tenen iets minder lang worden, schreeuwlelijkerds min der ruimte krijgen in de televisie talkshows, en iedereen elkaar ge woon waardeert en respecteert. Dan kunnen we straks tenminste zeggen dat deze rotperiode toch iets moois heeft opgeleverd." Als gezin wilden wij dit jaar terug naar Nederland en daarbij hoopte ik eigenlijk maar op één club grond. „Uiteraard ben ik heel erg blij dat ik kan terugkeren bij Ajax, de club waar het voor mij allemaal begonnen is'', liet hij gisteren we ten. ,,Als gezin wilden wij sowieso dit jaar terug naar Nederland en ik hoopte daarbij eigenlijk maar op één club. Na goede gesprekken met Marc Overmars en Erik ten Hag was het voor mij daarom snel duidelijk.'' Stekelenburg is in één klap de speler binnen Ajax met de meeste wedstrijden voor de club, voor Joël Veltman, Klaas-Jan Huntelaar en Daley Blind. Marc Overmars, direc teur voetbalzaken: ,,Maarten Steke lenburg is niet alleen een bekende naam, maar ook een keeper die we hier goed kunnen gebruiken. Maar ten weet door de gesprekken die we voerden waar hij aan toe is en wordt vanaf augustus één van de drie kee pers in de A-selectie. Ik denk dat hij kwaliteit toevoegt op het veld en gezien zijn leeftijd en ervaring ook gaat zorgen voor een nog betere ba lans in onze selectie." Eerste keuze Stekelenburg verruilde Ajax in de zomer van 2011 voor AS Roma. Een jaar eerder was hij met Oranje ver liezend finalist op het WK in Zuid- Afrika. Na twee seizoenen in Rome speelde de doelman nog voor Ful- ham, Monaco, Southampton en Everton. Bij die laatste club stond hij vier seizoenen onder contract. Alleen in zijn eerste jaar bij Everton was Stekelenburg de eerste keuze. dinsdag 23 juni 2020 - Henk Fraser (53) -Henk Fraser r tjf - Maarten Stekelenburg (37) Maarten Stekelenburg met de kampioensschaal in 2011, samen met onder anderen Jan Vertonghen en Gregory van der Wiel. Kort daarna zou de doelman Ajax verruilen voor AS Roma. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25