Wat als je niet wilt weten waar je vandaan komt Jezelf leren kennen betekent ook jezelf herkennen in met name je ouders 23 René Diekstra ik niet echt geïnteresseerd in die man. Trou wens, je ouders zijn je verleden en ik ben vooral bezig met mijn toekomst.'' ,,Maar is voor jou duidelijk wat jij uit dat ouderverleden mee neemt naar de toekomst en waarom?'', vroeg ik. ,,Is voor jou duidelijk wat gemaakt heeft dat jij niet meer geïnteresseerd bent in je vader? En kan het belangrijk zijn dat te begrijpen, bijvoor beeld om te voorkomen dat jouw zoon later ook zo over jou denkt?'' Hij reageerde als door een wesp gestoken. ,,Ik wil helemaal niet weten wat ik bij mezelf herken in de persoon en levens loop van mijn vader.'' Ik heb geprobeerd hem duidelijk te maken dat jezelf leren kennen in belangrijke mate ook betekent jezelf herkennen in anderen, met name in je ouders. Afgelopen week liet zijn vader me weten dat er een interviewafspraak was gemaakt en hij bedankte me daarvoor. Maar daarvoor moet hij natuurlijk niet mij maar uitsluitend zijn moedige zoon bedanken. Natuurlijk gaat het om een kleine steekproef en het beeld zou best kunnen veranderen als alle opgedane ervaringen verzameld zijn. Maar toch, de reacties geven me te denken. Wat me vooral aan het denken heeft gezet, is een toe vallig gesprek met een zoon, wiens vader, een goede collega van mij, precies om bovenge noemde reden de vragenlijst had opgevraagd. Zoonlief vertelde onomwonden niet veel zin te hebben zijn vader te interviewen. Hij zei: „Behalve dat ik wel wat beters te doen heb, ben Onder de duizenden verzoeken om de interviewvragen waarmee kin deren hun ouders kunnen laten vertellen over hun leven, en waar over in het zaterdagmagazine het verhaal Intieme vreemden stond, zijn er hon derden met ongeveer deze toelichting: 'Mijn ouders leven niet meer, dus hen kan ik niet meer interviewen, maar toch zou ik graag het vragenschema ontvangen om aan mijn kinde ren te geven zodat zij mij kunnen interviewen'. Uit berichten die ik daarna kreeg, maak ik op dat nogal wat van die kinderen niet staan te trappelen naar hun ouders te luisteren. Met ar gumenten variërend van 'ik weet alles al van je' en 'voorlopig geen tijd' tot 'ik zie er de zin niet van in' en 'ik voel me er ongemakkelijk bij'. moeder of drinkmaatje tot beste vriend? Uit onderzoek blijkt dat er een aantal karakteristieken bestaan van de ideale vriendschap: van even redig participeren en delen, genieten van elkaars gezelschap tot elkaar hel pen in tijden van nood. En echte vrienden aanvaarden de ander, res pecteren, begrijpen en vertrouwen elkaar. Ze kunnen zichzelf zijn bij elkaar. En ze hebben in de regel dezelfde interesses. In theorie slaan al die eigenschap pen op elke goede vriend, maar in de praktijk hebben de meeste men sen een schil met meestal een a twee echt goede vrienden en een tweede schil met tien tot twaalf personen. Dat zijn de mensen die je wel uitno digt op een verjaardagsfeestje, maar die je niet meteen je diepste zielen roerselen toevertrouwt. En het kan ook nog verschuiven. ,,Een boezemvriendin kan naar de cirkel met lossere vriendschappen verschuiven. Zo blijft vriendschap in beweging. Dat dynamische karakter zorgt er ook voor dat vrienden zel den écht uit elkaar gaan, zoals dat bij koppels wel het geval is. Meestal ver sloft de boel een beetje bij een ver- 'Vrienden zijn eikaars kompas: ze heipen eikaar de weg te vinden in onze samenleving' huizing, een baby, een nieuwe baan. Maar met wat goede wil blaas je een verwaterde vriendschap zo nieuw leven in'', zegt Hodge. Gezonder Dankzij vrienden hebben we minder last van ziektes en andere gezond heidsklachten, zo ontdekten Ameri kaanse wetenschappers van de Michigan State University. Om te ontrafelen hoe belangrijk sociale relaties zijn en welk effect ze hebben op onze lichamelijke en geestelijke gezondheid, combineerden de onderzoekers de uitkomsten van twee eerdere studies. De eerste toonde aan dat mensen die veel waarde hechten aan hun vriend schappen zich gezonder en gelukki ger voelen. ,,Wanneer we wat onder- nemen met vrienden, verlaagt ons stressniveau. Dat heeft een heilzaam effect op het afweersysteem'', ver klaart Beate Volker. ,,Al doen vriend schappen meer dan het risico op een griepje verlagen. Vrienden zijn elkaars kompas: ze bevestigen elkaars identiteit en helpen elkaar zo een weg te vinden in onze complexe samenleving.'' ,,Als het gaat om de belangrijke dingen des levens, zijn mensen het over eens: tijd spenderen met familie en vrienden geeft veel voldoening'', vult Leslie Hodge aan. Tegelijk, vindt ze, mag het begrip vriendschap wel wat meer aanzien krijgen. Vrienden kunnen zowel in tijden van corona als in een druk leven aan het kortste eind trekken. ,,Hoewel we allemaal aangeven vriendschappen ontzet tend te waarderen, krijgen ze niet al tijd de ruimte in onze agenda die ze verdienen. Terwijl vrienden heus niet veel tijd opeisen. Oké, weten schappers stellen dat er standaard tweehonderd uur nodig zijn om van een kennis een vriend te maken. Net zoals de liefde zit vriendschap 'm niet in grote gebaren, maar vooral in kleine, alledaagse dingen.'' Interview je ouders zodat ze geen intieme vreemden worden, bepleit Diekstra. Moet je wel zin in hebben. dinsdag 23 juni 2020 Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23