GEZOND De eerlijkste banden die er zijn E 22 Vraag het onze specialisten Vriendschappen zijn vaak de eerlijkste relaties die je hebt. Bovendien doen ze wonderen voor je gezondheid: vrienden verkleinen de kans op ziektes en vergroten het gevoel van geluk. Ook in coronatijd. Heb je het weleens vanuit deze hoek bekeken? Waarom slaap ik slecht als ik die dag heb gewandeld? HUISARTS RUTGER VERHOEFF Is het vreemdgaan als je alleen met een ander zoent? Kan ik nog wel daten en vrijen in tijden van corona? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS s mijn kont te dik in deze rok?' Een lieve partner ontkent - om je niet te kwetsen - maar een goede vriendin zegt je de waar heid. Vriendschappen zijn dan ook de eerlijkste relaties die we heb ben, aldus experts. Of je elkaar nu kort of lang kent, de deur bij elkaar platloopt of sporadisch afspreekt: de essentie is dat je er voor elkaar bent. Vriendschappen zijn de ultieme onbaatzuchtige relaties, vat hoog leraar sociologie Beate Volker het samen. Ze doet onderzoek naar soci ale netwerken en het ontstaan van relaties. ,,Een écht goede vriend heeft alleen jouw welzijn voor ogen. Vrien den willen het beste voor je, zonder dat ze daar zelf per se gebaat bij zijn. Simpel gezegd accepteren ze je zoals je bent. Het rendementsdenken dat de rest van de maatschappij typeert - ik investeer in iets en wil zo snel mogelijk resultaat zien - maakt plaats voor een empathische vorm van wederkerigheid. Echte vrienden geven elkaar ontzettend veel credit. Ze accepteren het dat je wekenlang huilt over een relatiebreuk of uren lang doorboomt over een stomme collega. De balans mag lang scheef liggen. Natuurlijk moet er een zeker evenwicht blijven: als je altijd maar geeft en nooit wat terugkrijgt, houdt het op een bepaald moment op.'' Eenzaam Klinisch psychologe Leslie Hodge noemt wederzijds vertrouwen de basis van hechte vriendschap. In haar boek Eenzaam beschrijft ze de weg naar een meer verbonden leven. ,,Echte vrienden durven zich kwets baar op te stellen bij elkaar. Ze her en erkennen elkaars gevoelens.'' Wat maakt dat iemand promoveert van sportschoolkennis, schoolplein- KLEINE GIDS BIJ VRIENDSCHAPSVRAGE dinsdag 23 juni 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Wandelen, sporten en eigenlijk elke fysieke inspanning, heeft een positief effect op onze slaap: kortere inslaaptijd, meer slaapuren van een betere kwa liteit. Hoe vaker je beweegt gedurende de week, hoe beter de slaap. Men discus sieert wel over het moment waarop dat het best is. Zo zou sporten vlak voor het slapengaan de slaap juist negatief beïnvloeden: hoge hartslag, RELATIEFILOSOOF JAN DROST Voor de een is zoenen ver geeflijk, voor de ander is het een reden om diep gekwetst uit elkaar te gaan. Over wat vreemdgaan is en waar de grenzen liggen, lopen de me ningen uiteen. Volgens de filosoof Protagoras is de mens de maat van alle din gen, wat in het geval van vreemdgaan betekent dat r» er geen universele definitie van bestaat. Misschien houdt iedereen er zijn Aan seks verbonden gezond heidsrisico's waren er altijd al. Denk aan griepvirussen en seksueel overdraagbare aan doeningen. Vóór corona kon je elkaar beschermen door was sen, condoomgebruik of een soatest. Dat, aange vuld met mondkapjes en handschoenen, zijn mogelijkheden. Men sen zijn sociale dieren, we hebben aan raking van een bloeddruk en temperatuur (zweten). Zolang u minimaal een uurtje afkoelt voordat u naar bed gaat, is er niets aan de hand, zo blijkt uit onderzoek. Mis schien dat uw hoofd te vol is op een dag dat u wandelt. Maar ik zou juist zeggen: 'Ga zo door!' Hier nog enkele andere tips. Zorg voor een slaapkamer- temperatuur tussen 16 en 18 graden (inclusief dekbed en slaapkleding). Slaap zonder (knellende) kle ding, mits u er zich veilig bij voelt en ga nooit en te nimmer met uw mobiele telefoon of iPad naar bed. Omarm liever een boek of uw partner. eigen opvatting op na en als dat zo is, heeft niemand de waarheid in pacht en dient hij de opvatting van de ander te respecteren. Zolang je vrijge zel bent mag je inderdaad zelf weten hoe je ontrouw defini eert. Maar in een liefdesrelatie is dat geen individuele kwestie meer. Ik sprak een vrouw die haar man betrapte op vreemd gaan, althans, zo zag zij het. Hij zag dat anders, hij vond seks kunnen, als je niet verliefd werd. Wat bleek: ze waren zo overtuigd dat ze er hetzelfde over dachten, dat ze nooit met elkaar gesproken hadden over de mogelijk verschillende invullingen van de woor den die zij gebruikten. ander nodig om gezond te blij ven. Voor korte tijd kunnen we aanraking missen, maar zeker geen maanden tot jaren. We kunnen qua gezondheid wel zonder seks met een ander, zolang je met jezelf vrijt. Op winding, seksuele energie laten stromen en orgasmen zijn goed voor je gezondheid. Zonder liefdevolle aanraking gaat onze gezondheid achter uit, het immuunsysteem wordt er zwakker van. Dat geeft een hoger risico dan Covid-19. Dus wel fysiek of geen fy siek contact: je loopt een gezondheidsrisico. En helaas ondermijnen angst en stress ook een optimale werking van jouw immuunsysteem. Waarom je juist nu moet investeren in je vrienden NATHALIE TOPS Oei, ik heb de boel laten verwateren. Wat nu? Sociologe Beate Volker: ,,Kan gebeuren. In plaats van per se nieuwe vrienden te willen maken, adviseer ik om eens grondig door je adresboekje te bladeren. Er zitten vast fijne contacten tussen die je uit het oog bent verloren. Bel hen op: de kans op een positief ant woord is groot.'' Kies ik voor die goede buur of verre vriend? Allebei even goed. Uit on derzoek blijkt dat meer dan 50 procent van je vrienden binnen zeven jaar van rol verandert in je netwerk. Een belangrijk persoon kan naar de zijlijn schuiven, en an dersom. De buurman met wie je over het weer praat, kan als je ziek wordt een fijne steunpilaar blijken en de boodschappen voor je doen. Zwakke verbindingen zijn dus ook van waarde. Ik ben weleens eenzaam Psychologe Leslie Hodge: ,,Dat je af en toe overvallen wordt door eenzaamheid, hoort bij het leven. Het zet je aan tot reflectie: wie ben je, wat wil je, hoe sta je in het leven? Het biedt een kans wat te veranderen. Als een soort schop onder je kont die je aanzet meer te investeren in relaties. Kom uit je comfortzone en inves teer in je hobby's en inte resses. Daar heb je de grootste kans gelijkgestem den tegen te komen.'' Ik wil mijn vriendschap intensiever maken Volker: ,,Wat je kunt doen, is de betrokkenheid verhogen door vaker af te spreken. Meestal vloeit daar vertrou wen uit voort. Weet wel: vriendschap is de overkoe pelende term voor hechte en lossere relaties. Ieder moet voor zich uitmaken hoe hij of zij de band pre cies wil vormgeven.'' Help, mijn vriendenkring is gekrompen Nodig enkele vrienden bij je thuis uit en vraag ze iemand mee te nemen die je niet kent. Een variant daarop is het second degree dinner. De Amerikaanse blogger Nat Eliason bedacht het toen hij in een nieuwe stad nieuwe vrienden zocht. Kies een mede-host uit uit je kennissenkring. Allebei nodig je een gast uit. Deze twee mensen nodigen op hun beurt ook twee mensen uit. Met z'n zessen gaan jul lie als in een blind date wat doen. Uitproberen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22