ECONOMIE 19 2 miljard 'zoek', koers gedecimeerd en topman weg Kleine firma's hardst geraakt Nederland houdt triple A Het laatste nieuws is dat het bedrijf 1,9 miljard euro aan cash kwijt is. Tenminste: het staat niet op de re kening van de Filipijnse banken waar het volgens het bedrijf op moest staan. Maar volgens de cen trale bank van de Filipijnen is dat geld nooit gestort. Het document van die storting is vals, volgens de monetaire autoriteit op de Filipij- nen. Het 'spookgeld' is de laatste spec taculaire ontwikkeling in een drama dat al een jaar loopt. Toen kwam de Britse zakenkrant Finan cial Times voor het eerst met berich ten van klokkenluiders die meld den dat de omzet- en winstcijfers van Wirecard waren opgeblazen. Er zou verzonnen omzet in de boeken staan en omzet die derde partijen maakten, werd als eigen omzet en winst geteld. Dit speelde vooral bij de Aziatische activiteiten. Furieus In Duitsland werd furieus op de be schuldigingen gereageerd. In plaats van de mogelijke misstanden te on derzoeken werd de boodschapper, Financial Times, aangeklaagd. Hier zou duidelijk sprake zijn van een een-tweetje tussen de krant en An gelsaksische speculanten om deze Duitse techparel onderuit te halen. Wirecards status in Duitsland was onaantastbaar. Het bedrijf werd gezien als het nieuwe SAP, de softwarefirma die decennia gele den de wereld veroverde. Duitsland liet zien dat het ook in de nieuwe economie een partijtje mee kan blazen. En dat succesverhaal wilden de jaloerse Britten kapotmaken. Wirecard werd in 1999 opgericht en verzorgde in eerste instantie de be talingen voor gok- en pornosites. Later ontwikkelde het zich tot een financieel dienstverlener die beta lingsverkeer verzorgt voor bijvoor beeld de creditcardbetalingen van Visa en Mastercard. De omzet en de winst van het bedrijf groeiden spectaculair van jaar op jaar, evenals de beurskoers. Dat maakte oprich ter en bestuursvoorzitter Markus Braun, die 7 procent van de aan delen bezit, tot miljardair. Maar de beschuldigingen waren niet zomaar van tafel te vegen. Te meer omdat de autoriteiten in Sin gapore de kantoren van Wirecard binnenvielen vanwege een onder zoek naar financiële malversaties. Want een andere beschuldiging was dat Wirecard veel te weinig deed om witwassen via haar reke ningen te voorkomen. Omzet die derde partijen maakten, werd als eigen omzet en winst geteld Braun schakelde accountantskan toor KPMG in om de beschuldigin gen te onderzoeken. Maar in plaats van de gehoopte vrijwaring bleek het KPMG-rapport een nieuwe na gel aan zijn doodskist. De accoun tants konden geen van de beschul digingen weerleggen. Afgelopen week kwam daar de 'verdwenen' 1,9 miljard euro bij. Dat werd zelfs de trouwste beleg gers te veel. De beurskoers is sinds het nieuws met 90 procent gedaald en Braun is opgestapt als bestuurs voorzitter. Braun zag zijn miljar- dairsstatus al verdampen door de ingezakte beurskoers. Maar nu blijkt hij de aandelen ook nog op krediet te hebben gekocht, met als onderpand de aandelen Wirecard. Nu die zo veel van hun waarde ver loren hebben, kan dat nóg een forse financiële strop betekenen. music dinsdag 23 juni 2020 Duits betaalbedrijf valt hard van zijn voetstuk GENÈVE Kleine en middel grote bedrijven over de hele wereld worden het hardst getroffen door de coronapandemie. Onge veer een vijfde zegt het ri sico te lopen binnen nu en drie maanden definitief te moeten sluiten. Dat meldt het International Trade Centre (ITC) op basis van een onderzoek onder dui zenden bedrijven in 132 landen tussen april en juni. ,,De lockdown heeft voor die bedrijven tot grote om zetdalingen geleid'', aldus het rapport van de Wereld handelsorganisatie (WTO) en de Verenigde Naties. LONDEN Ons land blijft, ondanks de coronacrisis, het volste vertrouwen ge nieten van kredietbeoorde laar Moody's en houdt zijn triple A-status. Wel zal Ne derland zich gediscipli neerd moeten tonen in het terugbrengen van zijn schuld als de pandemie weer voorbij is. Ontwik kelde economieën, zoals Nederland, leenden de af gelopen maanden veel meer geld dan normaal om de coronasteun en de zorgkosten te betalen. Voor deze landen stijgt de ver houding tussen schuld en het bruto binnenlands pro duct (bbp) dit jaar gemid deld met 19 procentpunten. Het Duitse betaalbedrijf Wire- card, een grote concurrent van het Nederlandse Adyen, is ver wikkeld in een enorm financieel schandaal. De aandelenkoers van deze voormalige beurslieve- ling is compleet ingestort. Peet Vogels Rotterdam Markus Braun, de opgestapte bestuursvoorzitter van voormalig beurslieveling Wirecard. foto afp Het is feest op je radio met de Foute 1500. Dat is een week lang meezingen met de beste hits uit 15 jaar het Foute Uur. Luister t/m 26 juni naar de Foute 1500 op Qmusic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19