Coronalijn Rode Kruis 22.000keer gebeld Lesboek afgeschaft na klacht over tekst vol vooroordelen NIEUWS 15 OM gelooft niet in psychose moordverdachte Het gaat slecht met Thijs. Het is er gens in 2018 en zijn stressklachten verdwijnen maar niet. Zijn gevoe lens vervlakken ook. Er is meer aan de hand. Ben ik soms een psycho paat? Online zoekt hij antwoor den. Na een tijdje wordt het hel der, een waar 'eurekamoment' noemt hij het zelf: niet hijzelf is gek, maar alle anderen zijn het. ,,De rest van de wereld was in han den van psychopaten, die commu niceren in geheimtaal. U zag die codetaal in Netflixseries als BoJack Horseman en de That 70's Show", zo horen de moordverdachte en het publiek op de eerste zittingsdag in de rechtbank van Maastricht. De 28-jarige Limburger werd vo rig jaar in mei opgepakt voor de moord op drie wandelaars in Den Haag en op de Brunssummerheide in Zuid-Limburg. Hij stak de wil lekeurig gekozen slachtoffers meermaals toen ze hun hond uit lieten. Na zijn eerdere bekentenis is de cruciale vraag: zijn de daden hem aan te rekenen? Volgens gedragsexperts van het Pieter Baan Centrum (PBC) is dat niet het geval, en moet H. dus vol- ledig ontoerekeningsvatbaar wor den verklaard (waardoor een cel straf vervalt). Voor hemzelf staat het ook vast: ,,Ik was knettergek." De moorden op Etsuko (56), Diny (63) en Frans (68) pleegde hij 'in opdracht', die kreeg hij via ge heime boodschappen in kente kens en nieuwsberichten. ,,Ik wou dat ik het nooit had gedaan." Maar het OM is uiterst sceptisch over het psychoseverhaal. De offi cieren van justitie vinden dat H. met zijn drugsgebruik bewust ri sico's nam, dat er een zekere 'bere kening' in zijn handelen te be speuren valt en dat er wel degelijk keuzemomenten waren om niet te Ik was knettergek. Ik wou dat ik het nooit had gedaan moorden. H. zelf bestrijdt dat. Hij kon niet anders. Pas weken na zijn arrestatie, vanaf juni vorig jaar, be gint het kwartje te vallen als hij medicijnen neemt die zijn psy chose remmen. Dan komt hij tot de slotsom dat de eerdere waan wereld slechts 'in zijn hoofd' zat: ,,Toen kwam het besef dat de code taal niet echt is. Heel bizar." Daar komt de 28-jarige Limbur ger drie moorden te laat achter, zullen nabestaanden verzuchten. Zo laat dat het zelfs verdacht is, lijkt het OM te suggereren. De staat van paranoia en psy chose is in de rechtszaal steeds de verklaring voor zijn onverklaar bare daden. Bijvoorbeeld als de of ficieren hem bevragen over het feit dat er wel degelijk sprake leek van keuzevrijheid toen hij na de eerste moord niet meteen nog iemand vermoordde (terwijl dat wel de 'opdracht' was). Of bij het akelige detail van de pink die hij afsneed bij zijn eerste slachtoffer: dat zou een noodzake lijk bewijsstuk zijn voor 'de jury' om aan te tonen dat hij zijn moordmissie had volbracht. Maar het dragen van de pink in zijn jas zak vond hij zo naar dat hij deze weggooide. ,,Eerst was die pink nodig, toen niet meer. Hoe rijmt u dat dan als het bij 'de opdracht' hoorde?" vroeg de officier van jus titie. Logica H. gedecideerd: ,,U probeert logica te vinden in een moment dat mijn gedachten helemaal niet logisch waren." Aanwezigen in de zaal zien Thijs H. trillen. De tengere jongeman zit voorovergebogen. Zeker meer dan tien keer zegt H. 'dat weet ik niet meer', als hij ge vraagd wordt naar details rond zijn daden of hoe exact de opdrachten luidden die hij kreeg. Waarom googelde hij begin van het jaar nog naar de 'moordatlas?' H. weet het allemaal niet meer. In die gevallen is zijn stem traag, laag en lijkt hij inderdaad loom en sloom door de verhoogde dosis anti-psychotica die hij sinds kort slikt. Maar soms staat hij ineens op scherp. Neem de vraag over een bezoek van psychiater Jan Swin- kels in de gevangenis van Vught. Wat deed die expert daar? Als Thijs H. proeft dat het OM hem beschul digt van een verzonnen verhaal is hij fel: ,,U denkt toch niet dat ie mand van dat kaliber mij helpt zo dat ik een psychose kan faken?" Vandaag gaat de zaak verder met experts van het PBC en verhalen van nabestaanden. De lijn was in het leven geroepen voor een luisterend oor, een prakti sche of medische vraag over het co ronavirus, of omdat iemand ergens hulp bij nodig had. Initiatiefnemer Faiza El Khayari: ,,Wij zijn er voor mensen die nog steeds niet of wei nig de deur uit gaan, omdat ze niet kunnen of durven. Gewoon om te praten of misschien even te hui len.'' Woordvoerder Belinda van der Gaag legt uit dat er vooral de eerste weken veel onduidelijkheid was rond de coronaregels. ,,Toen heb ben we de hulplijn geopend. Men sen belden met praktische vragen. Wat nou wel en niet mocht, wat wel of niet verstandig was om te doen.'' Student Ezra Serik (21) zwengelde de discussie afgelopen weekend aan met een bericht op Facebook. Ze plaatste een foto van de tekst en stelde de vraag: Hogeschool Utrecht is dit de literatuur die wij voorgeschreven krijgen? In de tekst over 'met name jonge Marokkanen' staat dat ze 'geen respect hebben voor de regels' en 'ze nauwelijks binnen de grenzen van de samen leving functioneren'. ,,Ze gedragen zich egoïstisch, hebben geen pro blemen met het uitbuiten van an deren (bijvoorbeeld loverboys) of respect voor andermans of publieke eigendommen." Over Antilliaanse (jonge) man nen zegt het studieboek dat ze 'al tijd op zoek zijn naar verpozing en seks, en de verantwoording voor het vaderschap stelselmatig afwij zen'. Het balletje ging snel rollen. In een mum van tijd werd het bericht 167 keer gedeeld en kreeg Ezra een telefoontje van haar docent. Het lesboek gaat eruit. ,,Ja, ik ben blij. Ik kan niet geloven dat dit ons studie materiaal is en dat wij dit moeten leren. Wij zijn de toekomstige per- soneelsmanagers. Straks nemen wij minder snel Marokkaanse jongeren aan, omdat ze zich niet aan de regels zouden houden", zegt ze erover. De Hogeschool Utrecht noemt de tekst 'ontluisterend'. Tegelijkertijd Bellers kunnen een praatje maken in het Nederlands en veel andere talen, van Engels tot Chinees. Het Rode Kruis zag dat er bij specifieke groepen veel onduidelijkheid was en dat belangrijke informatie men sen die niet goed Nederlands spre ken onvoldoende bereikte. Onder de telefoontjes waren ook concrete hulpvragen. Burgerhulp verleners van het Rode Kruis gin gen zo'n tweeduizend keer op pad om bijvoorbeeld bij iemand langs te gaan, boodschappen te doen of de hond uit te laten. Van der Gaag: ,,Je ziet dat mensen die zich bij ons melden vaak een klein netwerk hebben. Als dan een zoon, dochter of mantelzorger klachten heeft en daardoor niet kan helpen zoals nor maal gesproken, hebben sommigen niks om op terug te vallen.'' En vaak zijn mensen ook gewoon op zoek naar wat contact: ze voelen zich eenzaam of angstig door de co ronacrisis, meent El Khayari. is het de docenten de afgelopen ja ren niet opgevallen dat er zo gene raliserend over bevolkingsgroepen wordt gesproken. ,,Het is leerzaam dat een student dit aankaart. We hebben dit lesboek al zes jaar in ge bruik. Er heeft nooit eerder iemand over aan de bel getrokken", zegt woordvoerder Jos Steehouder. De docenten zeggen dat de passage 'een blinde vlek' voor hen was, maar zijn het volledig met Ezra eens. ,,Het is niet acceptabel wat er staat en het is ook niet waar", aldus Steehouder. Overigens zegt de ho geschool dat het studieboek er so wieso uitging volgend jaar, omdat het al zo oud is. Dat was al voor deze discussie besloten. Discussie Voor de Hogeschool Utrecht is dit reden om de discussie over racisme breder te voeren. Ezra en medestu denten krijgen een uitnodiging om mee te praten over hoe ze vinden dat de hogeschool daarmee omgaat. Steehouder: ,,Het is tijd om onze blinde vlekken te ontdekken als die er nog zijn. We zijn blij dat deze student aan de bel heeft getrok ken." Ook Ezra ziet zo'n gesprek wel zitten. ,,Ik vind het leuk om daar over mee te denken.'' dinsdag 23 juni 2020 Vroeger was hij gevoelig en kon hij nog geen insect zien lijden. Vorig jaar vermoordde Thijs H. drie wandelaars, op missie in een waanwereld vol psychopa ten en codetaal. Maar het Openbaar Ministerie slikt die uitleg niet. Niels Klaassen Maastricht -Thijs H., moordverdachte A Deelnemers aan een stille tocht in Scheve- ningen leggen in 2019 bloemen in de Scheve- ningse Bosjes, op de plek waar Thijs H. vorig jaar een vrouw doodstak. FOTO ANP DEN HAAG Vrijwilligers van het Rode Kruis hebben de afgelo pen honderd dagen bijna 22.000 keer iemand te woord gestaan via de hulplijn die voor de coro nacrisis was opgezet. De Hogeschool Utrecht is ge schokt door een passage in een lesboek van de opleiding Human Resource Management. In het boek wordt generaliserend ge sproken over jonge Marokkanen die alle regels aan de laars lap pen en Antilliaanse mannen die het vaderschap afwijzen. De op leiding stopt met het boek. Ellen van Gaalen Utrecht Een HU-student had proble men met de lestekst over Ma rokkanen en Antillianen. foto anp GO Rest van de wereld was gek, niet Thijs H. Thijs H. kreeg naar eigen zeggen in codetaal opdrachten voor de moorden. illustratie aloys oosterwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15