NIEUWS 13 Koosje brabbelt haar eigen verhaaltjes over een lief, wit konijn 'Het slaat wereldwijd aan: geef iets van miffy en iedereen smelt' 'Die versjes waren zo'n beetje de eerste die we te horen kregen' 4- ning. Die ansichtkaart hangt al dertig jaar boven mijn bureau.'' Yolanda van den Berg mag met recht dé Dick Bruna- en Nijntjeken- ner genoemd worden. In november werkt ze zeven jaar bij het Centraal Museum, eerst als curator van het voormalige Dick Bruna Huis, nu als conservator. Ze stond onder meer LUCAS VAN DE MEERENDONK (34) Nijntje kijkt je altijd aan en doet ook bijna altijd fijne dingen, hoewel ze soms ook huilt aan de wieg van het populaire Nijn- tjemuseum (dat vorig jaar meer dan 160.000 bezoekers trok) en de ten toonstelling 'Dick Bruna en Utrecht: hart voor elkaar'. Nu legt ze de laatste hand aan de tentoonstelling 'Nijntje, 65 jaar bron van inspiratie'. Zondag bestond het konijntje precies 65 jaar. Herkenbaarheid „Nijntje is het ideale figuurtje om kinderen aan te spreken. Kinderen kunnen leren en ervaren met Nijntje. Vanuit educatief, maar ook vanuit kunstzinnig perspectief is dat inte ressant. De populariteit van Nijntje is de herkenbaarheid in wat ze doet. Eendjes voeren, fietsen naar school of op bezoek bij oma. Dat doet een kind ook. Daarbij gebruikt Dick Bruna eenvoudige taal. En Nijntje kijkt je altijd aan. Nijntje doet ook bijna al tijd fijne dingen, hoewel ze soms ook huilt.'' Bruna bedacht Nijntje in 1955 tij dens een vakantie in Egmond aan Zee voor het slapengaan van zijn oudste zoon Sierk. Elke avond ver telde hij een verhaaltje over een wit konijn dat in de tuin van het vakan tiehuis rondliep. Als ode aan het onverwoestbare konijntje hebben tientallen interna tionale studenten van academies voor mode, design en kunst prototy pes gemaakt van pluchen Nijntje- knuffels. De 86 in een nieuwe outfit gestoken Nijntjes zijn te zien in het Centraal Museum. Een aantal hier van wordt in een beperkte oplage als verzamelaarsobject uitgebracht. ,,Dick Bruna zou Nijntje nooit zo getekend hebben zoals de studenten ze nu ontworpen hebben. Nijntje als poolreiziger past bijvoorbeeld niet in zijn boekjes. En een met verf beschil derde Nijntje ook niet. Dat is juist de artistieke vrijheid die de studenten hebben gekregen. Desondanks blijft het beeld van Nijntje in alle 86 Nijn- tjes overeind. Het zijn stuk voor stuk allemaal Nijntjes. Dat is heel opval lend in deze tentoonstelling.'' AGNES JONGERIUS (59) INGMAR HEYTZE (50) dinsdag 23 juni 2020 GO een kindertekening' - Yolanda van den Berg, Centraal Museum Nijntje, 65 jaar bron van inspira tie, Centraal Museum, Utrecht, van 20 juni tot en met 20 september. Malheur in huize Van de Meerendonk in de Utrechtse wijk Lombok. Vader Lucas (34), pre sentator van het Jeugd journaal, heeft de enkel banden gescheurd tij dens een potje tennis. Het goede nieuws: ook met het been omhoog kan hij kleine Koosje (1,5) prima voorlezen uit de Nijntjeboekjes. Want ze hebben me daar een bende spulletjes: boekjes, blokkentoren, knuffels, handdoek, badboekjes, handpoppen. Zelfs de let ters op Koosjes kinderka mer zijn van Dick. Dat begon al voordat Koosje ter wereld kwam, vertelt pa. Zijn partner Shody moest en zou per se in Utrecht bevallen. ,,Want daar kre gen we een rompertje met een tekening van Dick Bruna erop. Dat hebben we Koosje vol trots laten dragen.'' Niet verrassend dat dochterlief besloot om niet 'papa' of 'mama' als eerste woordje te leren. Het begon nog met 'aai', maar daarna was het al snel 'Nijn'. Elke avond leest hij stee vast Koosje voor uit een Brunaboekje. Er is keus genoeg. Zelfs een boekje in Utregs dialect. Maar dat lukt nog niet zo goed. Geef het tijd, pa werkt nog aan z'n uitspraak. De stapeldoos met blok ken is Koosjes favoriet en haar vader is erg te spre ken over de Nijntjeliedjes. Moeders kruipt dan ach ter de piano, lekker samen zingen. Soms zit Koosje alleen te spelen, in huis is het stil, en dan begint ze te zin gen. De woordjes brab belt ze, maar het is duide lijk waar het over gaat: een lief, wit konijntje. Met Nijntje is Agnes Jongerius (59), oud-FNV-voorzitter en Eu roparlementariër, niet grootge bracht. Maar fan is ze wel. Ze kwam uit een groot gezin waar de boeken van Annie M.G. Schmidt de boventoon voerden. Zelf kreeg ze met haar man Ger Jochems geen kinderen; toch vindt ze het konijntje geweldig. ,,Ik ben fan en geef Nijntje zo vaak als het kan cadeau.'' De vraag is dan: wat is er zo fijn aan Nijn? Waarna Jon- gerius uitlegt dat het gaat om die schaarse, heldere lijnen van Dick Bruna. ,,Die weten zoveel emotie over te brengen naar kinderen, maar ook volwassenen. Dat is zo knap.'' Het lijkt eenvoudig, stelt ze vast, en er zullen vast mensen zijn die roepen: 'Dat kan een kind ook.' Zoals dat bijvoorbeeld over de werken van Picasso ook werd gezegd. „Maar zo simpel is het niet. En het slaat wereldwijd aan, hè. Ik ben Europarlementariër en kan Nijntje gerust aan een collega uit een ander land cadeau doen. Geef iets van miffy en iedereen smelt." Wat ook meespeelt, is dat ze met Nijntje echt iets geeft uit haar eigen stad. „Op mijn werktafel staat Nijntjes verre reizen. Een grappig boekje waarin Nijntje door Europa trekt. Dat raakt aan mijn huidige werk, vandaar.'' jeugd en herkende ze weer toen ik mijn doch ters Jente (4) en Elin (7) ging voorlezen." Volgens Heytze zou je kunnen zeggen dat Dick Bruna aan de wieg heeft gestaan van Dichter Ingmar Heytze is de trotse bezitter van een kaart van Nijntje zelf. Daarop staat: 'Als jij het niet geworden was, was ik gaan verhuizen'. En de kaart is door haar zelf ondertekend. „Een kaart van Nijntje. Gewel dig toch? Die koester ik. Ik ben altijd alles kwijt, maar die kaart staat al meer dan tien jaar op mijn bureau." De dichter ontving het schrijven in 2009, kort nadat hij was aangesteld als eerste officiële stadsdich ter van Utrecht. Mogelijk heeft Nijn bij het verzen den wat hulp gehad van Dick Bruna. „Schat van een man, en dat vond ie dereen die hem kende." Met Nijntje heeft Heytze iets wat de meeste men sen onder de 65 jaar hebben: „Ik kende die boek jes uit mijn zijn dichterschap, en dat van vele collega's. ,,Het zijn zo'n beetje de eerste versjes die we te horen hebben kregen. Wat be treft verstechniek vind ik dat de Nijntje-kwatrijntjes een beetje worden on derschat. Ze roepen met een absoluut minimum aan woorden een hele wereld op. Mijn favoriet? Het spook Nijntje, vooral door de onsterfelijke re gels: twee gaten knipte moeder/ twee gaten, met een schaar/ toen kon het spook ook kijken/ toen was het spook ook klaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13