II Opgepoetste canon: Oranje Leeuwinnen erin, Willem Drees eruit EUWS 11 Verdediging van MH17-verdachte verwijt OM kokervisie rond Buk-raket Voor het eerst in het MH17-proces kwamen de advocaten van de Russische verdachte Oleg Poelatov uitgebreid aan het woord. Ze verwijten het OM kokervisie en willen meer aandacht voor een alternatief scenario: was er nog een tweede vliegtuig in de lucht? Als het videoscherm in de speciale MHi7-rechtbank bij Schiphol aangaat, verschijnt Colin Powell, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van de VS. Het is een video van zijn befaamde speech voor de VN in 2003, waarin hij stelt dat Saddam Hoessein over massavernietigingswapens beschikt. Het volgende filmpje laat weer Colin Powell zien, maar dan der tien jaar en een Irak-oorlog verder. De massavernietigingswapens waren er niet. ,,Een blunder van de inlichtin gendiensten", stelt Powell. De video's worden vertoond door de twee Nederlandse advocaten die de Rus Oleg Poelatov, een van de vier verdachten in het MHi7-proces, bij staan. Wat ze ermee willen zeggen: het MHi7-dossier is (deels) gebouwd op informatie van inlichtingendien sten. En dergelijke informatie is vaker onjuist gebleken. ,,Is dit dossier, na een onderzoek met zoveel beperkingen, wel voldoende betrouwbaar om een uitspraak op te gaan doen?" vroeg advocaat Boudewijn van Eijck zich af. Van Eijck en zijn collega Sabine ten vliegtuig MH17 hebben neergeschoten of het zou zich hebben 'verscholen' in de buurt van MH17 en daarmee een incident hebben uitgelokt. Radarbeelden Het Nederlandse OM deed de afgelo pen jaren uitgebreid onderzoek naar een dergelijk scenario en verwees het eerder in dit proces naar het rijk der fa belen: op radarbeelden en in logboe ken is geen sprake van een tweede vliegtuig en het horen van getuigen die zeggen zo'n tweede vliegtuig te hebben gezien, leverde geen 'serieuze aanwijzingen op die verder konden worden onderzocht'. De verdediging wil een hele reeks Is dit dossier wel voldoende betrouwbaar om een uitspraak op te gaan doen? getuigen horen om nogmaals te vra gen of er niet meer radarbeelden zijn. En: ,,Het Nederlandse JSF-vliegtuig heeft ook verfwaardoor hij niet te zien is voor de radar." Daarnaast willen de advocaten de Oekraïense politiemen sen horen die de zelfmoord van ge vechtspiloot Vladislav Voloshin on derzochten. Die piloot was in juli 2014 actief voor het Oekraiënse leger. ,,We willen aan de onderzoekers vragen of zijn dood mogelijk te maken heeft met zijn rol in het neerhalen van MH17." Het Nederlandse OM sprak Voloshin nog voor zijn dood en hoorde geen aanwijzingen voor de aanwezigheid van een tweede vliegtuig. De verdediging gaat vandaag verder met haar onderzoekswensen. Vol gende week oordeelt de rechtbank of en zo ja, welke getuigen er nog moeten worden gehoord. Doesschate, die gisteren voor het eerst uitgebreid aan het woord kwamen, gingen er sowieso met gestrekt been in. Volgens de verdediging heeft het OM last van kokervisie: er is vastge steld dat het een (Russische) Buk- raket was die MH17 in 2014 heeft neer gehaald en daar moet koste wat kost aan worden vastgehouden. ,,De waar heidsvinding staat op enorme achter stand. Het OM heeft nooit iets anders aan de media laten zien dan het Buk- scenario. Dus wie gelooft er nu nog een ander scenario?" De advocaten willen juist wel dat daar (nog) meer onderzoek naar wordt gedaan. Specifiek naar de theorie dat er op het moment dat MH17 werd neergeschoten nog een tweede vlieg tuig in de lucht zou zijn geweest: een Oekraïens gevechtsvliegtuig. Het is een scenario dat door Russische auto riteiten en media al in verschillende versies is verteld. Volgens hen zou dat ANP Arnhem Zo is de eerste naoorlogse premier Willem Drees (1886-1988) vervan gen door minister van Staat Marga Klompé (1912-1986), die de eerste Algemene Bijstandswet op haar naam schreef. De canon eindigt nu met een foto van het vrouwenvoet balteam in het nieuwe venster Het Oranjegevoel. De regio krijgt aan dacht in onder meer de vensters Kolen en Gas en Jeroen Bosch. Su riname en de Nederlandse Antillen hebben twee eigen vensters gekre gen. Ook zijn de excuses die koning Willem-Alexander in Indonesië maakte, opgenomen in een ven stertekst. De vernieuwde canon werd gis teren in Arnhem gepresenteerd aan onderwijsminister Ingrid van En gelshoven. ,,De nieuwe canon is niet beter, maar anders", aldus hoogleraar moderne Nederlandse geschiedenis James Kennedy, voor zitter van de commissie die de oude canon herijkte. Die eerste Canon van Nederland, vervaardigd in opdracht van de Ne derlandse staat, kreeg na verschij- ning flinke kritiek. Zo vonden cri tici dat vrouwen te weinig aan bod kwamen. Anderen meenden dat de canon wel erg op het gewest Hol land was geïnspireerd. 'Limburg is niet eens een voetnoot in de N eder- landse geschiedenis', aldus die pro- vincie destijds. Kennedy: ,,Toen universiteitshoogleraar Frits van Oostrom de eerste canon in 2006 samenstelde, was er nog geen sprake van een brexit of aardgas problemen in Groningen. Michiel de Ruyter werd nog onbekommerd zeeheld genoemd. De hedendaagse samenleving kijkt ook anders aan tegen bijvoorbeeld gender of diver siteit. Maar er zullen nu weer groe pen zijn die zich niet herkennen. De geschiedenis staat niet stil.'' Daarom zou de canon elke tien jaar herijkt moeten worden, vindt de voorzitter van de herijkingscom missie. Onderwijs De Canon van Nederland wordt veel gebruikt in het primair en voortgezet onderwijs. Daarom zijn de teksten nu op drie leesniveaus geschreven. Het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem heeft een apart gebouw voor de canon. Daar naast zijn er dertig 'canonmusea' in Nederland. dinsdag 23 juni 2020 Advocaten: doe onderzoek naar 'tweede vliegtuig' Cyril Rosman Schiphol - Boudewijn van Eijck, advocaat Advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck komen aan bij de MH17-rechtbank bij Schiphol. Zij verdedi gen de Rus Oleg Poe latov. FOTO ANP De Canon van Nederland, een chronologisch overzicht van de Nederlandse geschiedenis in vijftig gebeurtenissen, is ver nieuwd. Alle teksten van de uit 2006 stammende 'vensters' zijn herschreven en tien onderwer pen maakten plaats voor nieuwe. Minister Ingrid van En gelshoven (Onderwijs) nam de nieuwe Canon van Nederland in ontvangst in het Neder lands Open luchtmuseum in Arnhem. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11