Kamer boos: slecht zicht op corona in onderwijs 10 NIEUWS Journalist Jasper van den Blink kwam tijdens zijn wereldreis vast te zitten in het Boliviaanse Sucre, nadat het land in lockdown was gegaan. In zijn hostel proberen backpackers de tijd te doden tot ze weer verder mogen. ,,Ik heb geleerd hoe ik een teckel kan vouwen van ballonnen.'' Fraude: toets moet opnieuw CORONA BOLIVIA Sucre Twee weken in een hostel in Sucre zouden het wor den. Voor een korte cur sus Spaans, om daarna door te trekken naar La Paz en vanaf daar naar Peru. Na een week, half maart, kondigt Bolivia een strenge lockdown aan. De stad gaat op slot. Uitreizen is vanaf dat mo ment onmogelijk, Spaanse lessen gaan voortaan via Skype en nog maar een ochtend in de week mogen we naar buiten om boodschappen te doen. Ineens zit ik vast in een hostel. Sa men met zo'n veertig andere back packers, die bijna allemaal Europees zijn. Op dat moment slechts voor twee weken, denken we. Maar aan het einde van die twee weken wordt de lockdown met nog eens twee we ken verlengd. En dan nog eens. En nog eens. Na zes weken vertrekken de meeste mensen, met een vlucht die de ambassade voor hen geregeld heeft. Met zijn twaalven blijven we over in het hostel. Sommigen wach ten ook op een ambassadevlucht. En anderen - zoals ik - hopen dat ze ooit weer verder kunnen reizen. Ook om dat ze thuis alles hebben opgezegd, en geen huis of baan hebben om naar terug te keren. Paspoort Omdat je per persoon slechts één ochtend in de week naar buiten mag om boodschappen te doen (de dag wordt bepaald aan de hand van het eindcijfer van het nummer van je paspoort) zijn we meer dan eens af hankelijk van elkaar als hostelgeno ten. Door de boodschappen onder- Ik krijg nachtmerries dat we hier met de kerstdagen nog zitten ling over de week te verdelen en sa men maaltijden klaar te maken, zor gen we ervoor dat we toch iedere dag te eten hebben. Naast samen koken vullen we de dagen met kaartspellen, tafelvoetbal en het volgen van het nieuws over Bolivia, in de hoop dat we snel weer kunnen reizen. Om fit te blijven ren nen we rondjes door de tuin, doen we yoga-oefeningen en trainen we met zelfgemaakte gewichten van frisdrankflessen gevuld met zand uit de tuin. Of we blowen. Ook dat doodt de tijd goed. Alhoewel het helemaal niet zo makkelijk is om wiet te kopen, aangezien je hetzelfde eindcijfer als de verkoper in je paspoort moet heb ben - wil je elkaar buiten kunnen ontmoeten. Tinder Evenmin is het makkelijk om te da ten. Een jongen van 27 uit Madrid, Adrien, denkt erover om zijn pas poortnummer in zijn Tinderprofiel te zetten, zodat meisjes daarop kun nen filteren. ,,Anders praat je de hele tijd voor niets omdat je elkaar toch niet kan ontmoeten.'' Iets doen met een van de weinige meisjes in het hostel durft hij niet: ,,Wie weet hoe het loopt en hoelang je daarna nog met elkaar zit.'' Om de dagen niet allemaal het zelfde te laten lijken, vieren we ie- dere vrijdag een feestdag. In een maand tijd komen Thanksgiving, Halloween, Pasen en Kerstmis voor bij. Hoewel dit het familiegevoel van de groep verstrekt, krijg ik hierdoor nachtmerries dat we er straks echt nog samen zitten met de kerstdagen. Zover komt het niet, want na twee maanden en de vierde verlenging van de quarantaine besluit iedereen - op mij na - te vertrekken. Met een com merciële vlucht naar Parijs, om vanaf daar verder naar huis te gaan. Wach ten op een goedkopere vlucht van de ambassade willen ze niet. Ik ga op zoek naar een ander hostel, maar ik vind er maar een die open is en waar nog andere reizigers verblij ven. In het voormalig partyhostel KulturBerlin, ontmoet ik Nick, 27 jaar uit Antwerpen, die er vanaf het begin van de quarantaine zit. Inmiddels nog met zeven anderen, voorname lijk Fransen. Feesten worden al een tijd niet meer gegeven in het hostel. Nick en de anderen doden de tijd met film marathons of spelen pingpong. ,,In- middels ben ik klaar voor de lande lijke toernooien'', zegt Nick. ,,Ook hebben we laatst vliegers gemaakt van vuilniszakken, waarmee we kun nen vliegeren op het dak van het hos tel.'' Salsa Een van de gestrande reizigers heeft de rest leren salsadansen en Nick heeft anderen geleerd hoe ze moeten jongleren. ,,O ja, en ik heb geleerd hoe ik een teckel kan vouwen van ballonnen.'' Vorige maand heeft hij met de Franse backpackers dezelfde tatoeage laten zetten. Van een suikerklontje, omdat Sucre in het Frans 'suiker' be tekent. En hoe graag hij ook weg wil uit de stad, vergeten wil hij het ook niet: ,,Het is toch bijzonder. Hoe je hier allemaal in dezelfde situatie zit. Ik heb een hoop vrienden gemaakt.'' Wel hoopt Nick dat de lockdown aan het einde van deze maand dan echt ophoudt. En dat hij daarna naar een ander land in Zuid- of Midden- Amerika kan reizen. ,,Trouwens'', vraagt Nick, ,,ben je goed in ping pong?'' Hanneke Keultjes Den Haag De GGD, het RIVM en het ministe rie van Onderwijs weten geen van alle op hoeveel basisscholen er co ronabesmettingen zijn, zo bleek uit een rondgang van deze krant. Het RIVM heeft alleen zicht op het aan tal geteste en besmette leraren. Bij de heropening van de scholen werd beloofd dat de besmettingen op scholen zouden worden gemoni- tord. „Dat is knap waardeloos", stelt CDA-Kamerlid Michel Rog. Hij riep het kabinet per motie - aange nomen door een ruime Kamer meerderheid - op om met het on derwijs en GGD'en een hande lingsprotocol op te stellen, zodat scholen weten wat ze moeten doen als een leraar of leerling ziek wordt. Er kan dan snel bron- en contacton- derzoek worden gedaan. Ook D66-Kamerlid Paul van Meenen begrijpt de gang van zaken niet. Volgens hem lijkt het erop dat er nu 'een bewust risico' wordt genomen door 'onvoldoende bron- en contactonderzoek' te doen. ,,Daarmee lopen leraren en leerlin gen onnodig risico.'' De koepelorganisaties van het ba sis- en middelbaar onderwijs maakten met het onderwijsveld zelf protocollen voor de herope ning. Daarin staat bijvoorbeeld dat leraren niet verplicht zijn hun medische gegevens te laten zien. dinsdag 23 juni 2020 Jasper van den Blink in z'n eentje aan de lunch in zijn hostel, privefotos Jasper van den Blink Voordat iedereen vertrok, aten de ge strande backpackers samen. GO De Tweede Kamer wil meer infor matie over de verspreiding van het coronavirus op scholen. De regeringspartijen begrijpen niet dat er nauwelijks zicht is op hoe het virus rondwaart op scholen. MAASTRICHT Studenten van de faculteit economie van de Universiteit van Maastricht hebben gefraudeerd bij een tentamen. Onderling commu niceerden de eerstejaars over de antwoorden. Het tentamen is ongeldig verklaard, meldt de universiteit. Het gaat om 1200 studenten. Normaal gesproken krijgen de studenten, om fraude te voor komen, de vragen niet alle maal in dezelfde volgorde. Door een foutje van de univer siteit was dat nu wel het geval. De eerstejaars krijgen wel een nieuwe kans. Wie bij testen eerder in het schooljaar vol doende bonuspunten heeft gehaald, hoeft het tentamen niet over te doen. Anderen moeten het tentamen in juli herhalen. Dat geldt ook voor studenten die beweren niet te hebben overlegd over de juiste antwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10