II 8 NIEUWS USHERSYNDROOM IMPACT Ze weet dat het eraan komt, maar nog steeds is Joyce de Ruiter (36), moeder van twee, bang voor het moment dat ze doof én blind wordt. De paniekaanvallen hebben echter plaatsgemaakt voor optimisme én 'levenshaast'. ren misschien niet zou kunnen zien. ,,Nu is die schoolmusical over drie weken en kijk ik er enorm naar uit'', geeft ze aan. De kinderen zijn reden voor een glimlach elke dag, een doel om op te staan en er voor te gaan. Maar haar omgang met de ziekte is ook veranderd de afgelopen jaren. Ze is spreker ge worden voor bedrijven en instel lingen, waar ze haar verhaal en kennis deelt over wendbaarheid en omgaan met veranderingen. Ze is ambassadeur van de Stichting Ushersyndroom die zich inzet voor hoopvol wetenschappelijk onderzoek. En ze heeft een boek geschreven over haar verhaal, geti teld: Niet horen, niet zien, niet zwij gen, dat vandaag in de boekhandel ligt, over haar zoektocht naar hoe ze van waarde kan blijven voor zichzelf en anderen. Verbloemen „Eigenlijk gaat het bij mij nu altijd over Usher. Ik heb de ziekte geac cepteerd. Het is soms enorm frus trerend, maar ik besef nu dat het soms ook gewoon rot mag zijn. In plaats van alles te verbloemen, mag je soms ook gewoon verdrietig zijn. Van continu vechten, word je al leen maar moe. Ik heb het nu zelfs kunnen omarmen: ik kan nu van waarde zijn voor anderen door het delen van mijn verhaal.'' Hoe ze er over tien jaar aan toe is, wat ze dan wel en niet kan, daar staat ze niet zo bij stil. Ze heeft geen zin meer om in dat soort ang sten te leven. Hooguit kan ze zeg gen wat ze nu het meest mist. ,,Dat is gewoon de vrijheid. Het kunnen gaan en staan waar je wilt. Het eer ste wat ik zou doen als ik alles weer kan zien, is op de fiets stappen naar mijn eerste rijles." En ondanks dat dit de jaren zijn dat ze het hardst achteruitgaat, hoopt ze dat er toch een vorm van behandeling komt. ,,Er zijn al zo veel hoopvolle doorbraken geweest in de ontwikkeling van een behan deling om de achteruitgang te stoppen. Dat had ik vijf jaar gele den niet kunnen bedenken. Gene zing kan niet, maar er wordt voor sommige varianten van het Usher syndroom wel getest bij patiënten om verdere achteruitgang tegen te gaan. Al kan ik maar door een rietje naar mijn kinderen blijven kijken, dan is dat altijd meer dan niks." Voorlopig heeft ze eerst nog wat 'levenshaast' om haar korte buc- ketlist af te ronden. Want een beetje gejaagd om nog mooie her inneringen te maken, is ze wel. Af gelopen jaar is ze met haar man en vriendinnen naar Ibiza geweest. ,,Ik wilde gewoon heel graag een keer de sfeer daar meemaken, met alle grote feesten, mooie baaitjes en leuke restaurantjes. Dan moet ik op een gegeven moment dus wel tegen mensen zeggen: we stellen dit niet meer uit tot volgend jaar, we gaan gewoon dit jaar.'' nen, zorgde ervoor dat ze juist wel die studie ging doen en slaagde. Maar daarna werkte ze zichzelf ook tot drie keer toe in een burn-out. „Onderhuids zat ik continu in een vecht- en bewijsmodus. Maar zien en horen, kostten mij steeds meer energie, zodat werken niet meer ging." Paniekaanvallen Het was een tijd waarin ze 's nachts wakker werd met paniek aanvallen. Een tijd waarin ze op verjaardagen een kind omverliep en daar zelf misschien wel net zo veel pijn van had. Een tijd waarin ze moest leven met de angst dat ze de schoolmusical van haar kinde- Ik heb een manier gevonden om voldoening te halen uit het leven De bakfiets staat in de schuur. Sinds september heeft Joyce de Ruiter er niet meer op gefietst. Ze durft het niet meer, te bang om ongelukken te maken met de kinderen erin. Maar de fiets wegdoen, dat lukt haar ook niet. Dat staat voor weer een stuk min der vrijheid. De vrijheid om te gaan en staan waar ze wil. Een vrij heid die nooit meer terugkeert. Tussen de 30 en 40 jaar gaat de achteruitgang het hardst bij men sen met het Ushersyndroom, ver telt Joyce de Ruiter. Met haar heb ben duizend andere patiënten in Nederland het zeldzame, erfelijke syndroom, onder wie haar broer. Er zijn verschillende varian ten met elk hun eigen verloop. Joyce is slechthorend geboren, vanaf puberleeftijd nachtblind en verliest ook overdag haar zicht. Zicht en gehoor gaan enkel verder achteruit, tot uiteindelijk doof- en blindheid volgen. Wat De Ruiter nu ziet? „Verge lijk het met kijken door een wc-rol. Alleen recht vooruit zie ik wat, daaromheen zie ik niks, of het lijkt alsof ik naar een sneeuwtelevisie zit te kijken.'' Op een zonnige dag tenminste. ,,Als het bewolkt is, wordt mijn koker kleiner. 's Nachts zie ik bijna niks.'' Elke achteruit gang is nu groot. ,,Als je van 90 naar 80 procent zicht gaat, kun je alles nog. Maar nu wordt bij elk procentje de impact steeds groter. Het is een continu rouwproces van loslaten, van dingen die niet meer kunnen.'' En haar gehoor? ,,Ik zit nu op een gehoorverlies van onge veer 70 decibel. In de praktijk bete kent dat, dat ik zonder hoortoestel- len in bijna niets hoor." Loslaten Natuurlijk is dat 'enorm frustre rend', 'rot' en 'verdrietig', maar wie vraagt hoe het met haar gaat, krijgt als antwoord 'goed'. En nee, dat is niet enkel uit beleefdheid. ,,Ik heb een manier gevonden om voldoe ning te halen uit het leven. Ik ben nog steeds bang voor het moment dat ik echt niets meer kan zien en horen, maar het beheerst mijn le ven niet meer zo. Ik kan het beter loslaten, het vliegt me niet meer naar de keel.'' Dat was vijfjaar geleden wel anders, toen De Ruiter voor het eerst haar verhaal deed in het openbaar. Daarvoor wilde ze niet als gehandicapte worden gezien, vond ze het moeilijk hulp te accep teren. De opmerking van de oog arts op jongere leeftijd dat ze met haar handicap niet van waarde zou zijn en dus maar beter niet aan de studie visual marketing kon begin- maandag 22 juni 2020 GO Joyce wordt doof én blind, maar dat beheerst haar leven niet Bart Gotink Den Haag Joyce de Ruiter weet in middels hoe ze van waarde kan blijven voor zich zelf en anderen. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8