Minder demonstranten Malieveld li 4 RACISME IN NEDERLAND De standbeelden van 'helden' uit de koloniale geschiedenis wankelen op hun sokkel. De woede van Black Lives Matter richt zich op figuren die symbool staan voor racisme, uitbuiting en discriminatie. Johan Derksen is niet veranderd, maar de wereld om hem heen wel De organisatoren van het pro test tegen politiegeweld gingen uit van ongeveer 2000 demon stranten. Op 2 juni trok de eer ste bijeenkomst van Black Lives Matter er nog 1500 mensen. De demonstranten droegen mondkapjes en hielden volgens afspraak de vereiste 1,5 meter af stand. De betogers willen onder meer dat agenten zich altijd voor de rechter moeten verant woorden wanneer iemand overlijdt bij een incident met de politie. Ook zijn ze tegen een wetsvoorstel van het kabinet over politiegeweld. Agenten worden daarin minder hard be- straft als ze geweld gebruiken tijdens het uitvoeren van hun werk. De Tweede Kamer stemde in oktober in met het wetsvoorstel, dat nu bij de Eer ste Kamer ligt. Elders in Den Haag hielden circa dertig aan hangers van de extreemrechtse groepering Voorpost een tegen- demonstratie. Zij droegen een spandoek met de tekst 'Trots op onze helden' met zich mee. De Molukse kun stenaar Willy Nanlohy wist in 1987 niet wat hij zag, toen hij in het Westfries Museum in Hoorn, waar hij exposeerde, een kijkje nam bij de nieuwe tentoon stelling over de VOC. Een eenzij dige ode aan de lokale held Jan Pieterszoon Coen. Nanlohy was woest. ,,Hij voelde zich gebruikt om Coen te verheerlijken'', zegt Fridus Steijlen, bijzonder hoogle raar Molukse migratie en cultuur aan de VU in Amsterdam. Met de tentoonstelling vierde het museum de 400ste geboorte dag van Coen. Directeur Ruud Spruyt wilde de Molukkers er graag bij betrekken en nodigde Nanlohy uit om te exposeren. Nanlohy bedekte zijn eigen beel den met zwarte kleden, als teken van rouw, en overhandigde bij de opening een zwartboek over Coen aan prins Claus, terwijl Molukkers pamfletten uitdeelden. Het is niet verwonderlijk dat afge lopen vrijdag, 33 jaar later, bij de demonstratie in Hoorn tegen het standbeeld van Coen veel Moluk- kers waren. Coen was berucht vanwege de strafexpeditie op de Banda-eilanden, waarbij duizen den bewoners zijn vermoord om het monopolie op de specerijen- handel te verwerven. Steijlen: ,,Voor de Molukkers en de Indi sche gemeenschap staat Coen voor de gewelddadige kolonisatie van Indonesië.'' Koloniaal verleden Bijna een maand na de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd door wit politiegeweld gaat de wereldwijde Black Lives Mat- ter-beweging niet alleen meer over slavernij, Afro-Amerikanen en racisme. Het gaat ook steeds meer over het koloniale verleden van westerse landen. Steijlen spreekt van 'verdieping'. ,,Als je constateert dat er racisme is en je stelt de vraag waar dat vandaan komt, moet je concluderen dat dat in de geschiedenis verankerd ligt.'' De protesten verenigen wereld wijd minderheidsgroepen die zijn Is het de zoveelste rel die over waait of moeten liefhebbers van Veronica Inside serieus rekening houden met een naderend einde? Na het volgens critici racistische zwartepietengrapje van Johan Derksen over rapper Akwasi barstte de storm los, werden ad verteerders boos en kwamen Oranje-internationals met een boycot. ,,Je kunt niet meer spreken van een storm in een glas water'', zegt mediadeskundige Bert van der Veer. ,,Dit is anders dan anders en zeer verontrustend.'' Nu bedrijven overwegen niet meer te adverteren rond Veronica Inside wil Maiko Valentijn, ceo van MediaCom, in gesprek met Talpa, dat het programma maakt. Media- Com is een van de toonaange vende mediabureaus in Nederland en koopt zendtijd in voor bedrij ven om te adverteren. ,,Onze ad verteerders verdienen uitleg hoe ze kunnen voorkomen dat hun re clame in een omgeving terecht komt van 'content' die haaks staat op waarvoor deze merken staan. Er is nu een tweedeling onder ad verteerders. Een deel wil gewoon niet worden geassocieerd met de inhoud en neemt afstand. Daar moeten we iets mee.'' Het is niet de eerste keer dat Veronica Inside in opspraak is. Eer der stak René van der Gijp de draak met de Belgische transgen- der Bo van Spilbeeck, waarop mensenrechtenorganisaties en politici opriepen tot een boycot. De mannen - naast Derksen en Van der Gijp ook presentator Wil fred Genee - liggen al jaren onder vuur om vermeende homofobe, seksistische en racistische grap pen, al benadrukken ze zelf niet racistisch of homofoob te zijn. Ook in de uitzending van vorige week nam het trio expliciet af stand van racisme, al valt het daar mee in Nederland volgens hen ook wel weer mee. Toen een fragment voorbijkwam van een man die verkleed was als Zwarte Piet, zei Derksen: ,,Weten we zeker dat dat niet Akwasi is?'' Een grap, stelde de commentator, maar op sociale media barstte een storm van kri tiek los. Derksen kreeg veel boze reacties, maar ook steun, onder de noemer #teamJohanDerksen. Valentijn van MediaCom wil 'de discussie niet een bepaalde kant opduwen'. ,,Maar als je het mij persoonlijk vraagt, denk ik dat we - net als met #MeToo - op een breekpunt staan. Nu de adverteer ders, Oranje en zelfs bondscoach Ronald Koeman zich roeren, kan dat impact hebben op de kwaliteit van het programma. We zouden niet op deze voet verder moeten gaan, ondanks dat Johan Derksen denkt dat het allemaal wel over waait. Het is goed dat de dialoog wordt gestart. Tussen adverteer ders, makers van het programma en Talpa. Je ziet nu ook dat adver teerders worden aangesproken op uitspraken die in het programma worden gedaan. Dat is niet oké.'' Stemming ,,Johan Derksen is niet veranderd, maar de wereld om hem heen wel'', stelt Giselinde Kuipers, hoog leraar cultuursociologie. ,,Vaak weten de mannen in VI wel wat de stemming in Nederland is en be geven ze zich op de grens van waar mensen het eens en oneens met elkaar zijn. Deze keer hebben ze dat totaal niet aangevoeld. De Kick Out Zwarte Piet-beweging is een van de succesvolste sociale bewe gingen van de afgelopen decennia. We maken een echte cultuurver andering mee. Het is de betogers zelfs gelukt om Mark Rutte van gedachten te laten veranderen. We hebben te maken met een nieuwe generatie die zich heel erg laat ho ren op het gebied van racisme en feminisme. Daartoe behoort ook de generatie voetballers die nu in Oranje speelt.'' ,,Het zijn merkwaardige we ken'', zegt mediakenner Van der Veer. ,,Kijk, je kunt het een racisti sche opmerking vinden van Derk- sen - het was een grapje -, maar daarmee is hij nog geen racist. Het is zorgwekkend dat dat er zo snel van gemaakt wordt. Maar com merciële televisie bestaat bij de gratie van adverteerders en op het moment dat zij zich dreigen terug te trekken, is dat verontrustend.'' maandag 22 juni 2020 GO Weer een rel rond VI, maar 'deze keer is het anders' DEN HAAG Op de tweede Black Lives Matter-demon- stratie deze maand op het Ma lieveld in Den Haag kwamen zaterdagmiddag enkele hon derden demonstranten af. Tonny van der Mee Hoorn/Amsterdam De voorlaatste aflevering van Veronica Inside vanavond staat onder hoogspanning. Adver teerders zijn boos, de selectie van Oranje neemt afstand. ,,We staan op een breekpunt." Dennis Jansen Koen Voskuil Hilversum Johan Derksen. foto anp - Giselinde Kuipers, hoogleraar 'Waarop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4