II 'Jammer dat we niet konden proeven' BEVELANDEN EN THOLEN 7 KLIPPER PROEFVAART Trossen los. Met een te vreden ronkend geluid komt de scheepsmotor van klipper De Avon tuur tot leven. De 106 jaar oude tweemaster maakt na een maandenlange restauratie een eerste proefvaart over de Ooster- schelde, zodat de bemanning kan wennen en de laatste puntjes op de i kan zetten. ,,Wat heb ik dit ge mist", zegt schipper Rob Koers. Net buiten het sluisje van Goese Sas hijst de bemanning de zeilen en kan het avontuur beginnen. Was stichting Zeeuwse Klipper Avontuur driekwart jaar geleden nog naarstig op zoek naar schip pers, inmiddels is dat probleem opgelost. Wel moeten die nieuwe gezichten de fijne kneepjes van het zeilen op de tweemaster nog onder de knie krijgen. „Vandaar de proefvaarten", zegt Job van Weele, de voorzitter van de stichting. Afgelopen maanden is door vrij willigers keihard gewerkt aan het schip. Nadat het in Harlingen voorzien was van een nieuwe bo dem, is een compleet nieuw inte rieur gebouwd. Alle vloeren, wan den en slaapvertrekken zijn ver nieuwd, net als de keuken. ,,We hebben het schip compleet ge stript", zegt Van Weele. Voorheen leek de klipper net een bruin café. Nu heeft het een modern interieur en kijk je tegen de klinknagels aan die het schip bij elkaar houden. Uitdagingen Begin volgende maand gaat de his torische klipper weer verhuurd het water op. ,,Dat moet wel veilig gebeuren. Dus we controleren of alles werkt, van het anker tot de zeilen. Indien mogelijk herstellen we het meteen", zegt vrijwilliger Jaap Baaijens. Tegelijkertijd is de proefvaart een mooie gelegenheid voor de schippers om alles weer even onder de knie te krijgen. ,,Sommigen hebben twee jaar niet meer gevaren." Hoewel het schip er keurig bij staat, liggen er nog wel wat uitda gingen. Vooral financieel gezien. Want de spaarpot is leeg en het co ronavirus zorgt ervoor dat het nog wel even duurt voordat die weer gevuld is. Van Weele: ,,De renova tie viel fors duurder uit dan ge dacht. We kwamen 36 mille tekort. En dat hadden we niet. Uiteinde lijk hebben we via vrijwilligers en vrienden 20.000 euro bij elkaar ge kregen." Toch was dat nog niet genoeg. Via de 'Vrienden van de Avontuur' kregen ze een renteloze lening van 29.000 euro. ,,Met de 10.000 euro die nog openstaat bij de werf moe- De renovatie is fors duurder uitgevallen dan gedacht - Job van Weele ten we nu 39.000 euro aflossen. En daar komt de hypotheek van het schip nog bij. Tegelijkertijd zijn bijna alle groepsvaarten voor dit seizoen geannuleerd en verplaatst naar volgend jaar. Kortom, het ko mende jaar verdienen we nage noeg niets." ,,Het is weer even wennen", zegt Rob Koers terwijl hij een draai aan het roer geeft. Hij is één van de vaste schippers op de Avontuur. ,,Een platbodem als deze is erg windgevoelig. En je hebt geen boegschroef. Dat maakt manoeu vreren een stuk lastiger." Vijf jaar is Koers nu actief op de klipper. Daarvoor was hij bijna dertig jaar loods. ,,Dit is wel even anders dan die moderne schepen. Je moet constant vooruit denken." De Avontuur is één van de laat ste nog varende Zeeuwse twee masters. Het schip is in 1914 ge bouwd in Roodevaart, bij Moer dijk. Aan boord kunnen normali ter 50 passagiers, maar vanwege de coronamaatregelen ligt dat aantal nu op 24. Vanaf 1 juli maakt de klipper dag- en meerdaagsetoch- ten over de Oosterschelde. Borssele De finale was uiteindelijk een spannende nek-aan-nekrace met een gedeelde eerste plaats voor Linda Nijssen uit Borssele en Yfke van Oosten uit Heinkenszand. ,,Het was heel lastig om een win naar te bepalen", zegt Isabeau Hoo- geveen van de Jongerenraad Bor- sele. ,,Want proeven konden we de baksels vanwege corona niet. Echt jammer, want ze zagen er heerlijk uit." De jury heeft de inzendingen beoordeeld op basis van foto's, een beschrijving, het bakproces én of de baksels zijn gedeeld met eenzame mensen. ,,Meer dan de helft van de jongeren heeft dat ook gedaan." Het resultaat: vier winnaars in drie categorieën. De wedstrijd was verdeeld op basis van leeftijd. Yfke van Oosten uit Heinkenszand en Linda Nijssen uit Borssele wonnen in de categorie 10-11 jaar. Linda had cupcakes gebakken en deze gedeeld met eenzame ouderen. Yfke kwam Bij Heel Borsele Bakt moesten kinderen een baksel maken en dat online delen met een taart in de vorm van een draak die corona gaat verslaan en heeft deze samen met haar oma op gegeten. Bakschort In de categorie 12-14 jaar kwam Vera Nijssen uit Borssele als winnares uit de bus. Ze had rolcakes gemaakt en uitgedeeld een haar opa die al leen is, een oude buurvrouw, vrienden uit Eritrea en de gymjuf. Maaike Vermue uit 's-Heerenhoek won in de categorie 15 jaar en ouder. Het verbaast Hoogeveen dat er nog aardig wat 'oudere' jeugd aan de wedstrijd meedeed. ,,We hadden vooral veel basisschoolleerlingen verwacht." De vier prijswinnaars krijgen een cadeaubon en een bakschort met daarop hun naam. maandag 22 juni 2020 Eindelijk vaart De Avontuur weer Timo van de Kasteele Goes Job van Weele (links) en Jaap Baaijens in het nieuwe zitgedeelte van de klipper. foto johan van der heijden De Avontuur vaart de Oosterschelde op bij de proefvaart. foto jan bos Bak iets lekkers, zet het op de foto en vergeet je baksel niet te delen met iemand die in deze coronatijd niet zoveel mensen ziet. En dat deden de 21 jonge ren afgelopen week tijdens Heel Borsele Bakt. Vera Nijssen uit Borssele bakte rolcakes die ze deelde met haar opa, een oude buurvrouw, vrienden uit Eritrea en de gymjuf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42