II Studio Bruinvis kan drie jaar door Marianne legt bloemen tegen lange lockdown SCHOUWEN-DUIVELAND 7 NEST INSECTEN VERPLAATST NAAR WALCHEREN Een huiskamer vergeven van de bijen. Het is geen horrorfilm, maar pure werkelijkheid zaterdag in Zonnemaire. Honderden honing bijen op zoek naar hun koningin, die zo even nog veilig genes teld in de schoorsteen zat. Ingrid Linssen en Tommy Ka- tilas in Zonnemaire staan er bloot- gearmd tussen alsof er niks aan de hand is. Een schril contrast met imker Sejdi Sejdiu in zijn veilige pak. De Vlaamse Kosovaar helpt de bijen op de ramen met een handveger de weg naar buiten te vinden. ,,Het is een braaf volk", zegt hij. Zeker twintig jaar oud, schat Sejdiu de raten die hij via de woonkamer uit de ongebruikte rookschacht heeft gesneden. Het nest was zo'n anderhalve meter groot. ,,Deze raten zijn bijna zwart. Jonge stukken zijn veel lichter", toont hij het verschil. ,,Kan goed kloppen", zegt Ingrid. ,,We weten niet beter dan dat ze in die oude schoorsteen zaten. Ze ho ren bij ons huis." Traantje Toen de imker de plafondplaat weghaalde en oude honingraten vol bijen in stukken op de vloer vielen, kreeg Ingrid het dan ook even een beetje te kwaad en liet zelfs een traantje. ,,Ik voel me schuldig. Wat doe ik die bijtjes aan?" Helle van der Roest en Ron van Jeveren van de imkervereni ging Schouwen-Duiveland wui ven haar wroeging ogenblikkelijk weg. ,,Het is fantastisch wat Ingrid doet", zegt Roest. ,,De meeste mensen laten zulke nesten het liefst gelijk verdelgen." Alleen al het feit dat er een im ker uit Antwerpen moet overko men om de raten uit de schoor steen te snijden in een uiterste po ging het bijenvolk te sparen, zegt voldoende over hoe zelden deze methode wordt toegepast. Van der Roest, Van Jeveren en collega-im ker Henk Verhage staan er dan ook met hun neus bovenop om te zien hoe Sejdiu te werk gaat. ,,Ingrid krijgt van ons de prijs voor de meest bijvriendelijke inwoner van Schouwen-Duiveland. Die prijs roepen we bij deze in het leven", zegt Van der Roest. Sejdiu komt aanlopen met een stuk honingraat en legt dat in de vensterbank. Zo weet hij de bijen te verleiden daar op te gaan zitten. Zodra de kluwen insecten groot genoeg is, neemt hij ze mee naar de kast die tijdelijk op het dak staat. De schoorsteen is dicht ge- De meeste mensen laten zulke nesten het liefst gelijk verdelgen spoten met purschuim, zodat er voor de bijen geen weg terug meer is. Sejdiu en zijn maat wisten de meeste dieren eerder op de dag te verjagen met rook. Daarvoor werd tijdelijk een houtkachel aangeslo ten op het oude rookkanaal. ,,Dat vond ik eigenlijk nog het engste", zegt Ingrid. ,,Voor het zelfde geld krijg je brand." Koningin De imker zet het lange mes in de oude raten in de schacht. Eerst de randen er af en dan het midden stuk. Dat plaatst hij in z'n geheel in de kast. En het wordt al snel een drukke bedoening boven de nok van het huis. ,,Ik had geluk", lacht Sejdiu verlegen. ,,Ik heb de konin gin gevonden. Daar willen ze nu allemaal naar toe." Op een filmpje dat hij maakt van de bedrijvigheid in de tijdelijke nieuwe woon ruimte van het bijenvolk, is één fors uit de kluiten gewassen exem plaar te zien. ,,De koningin", lacht Sejdiu nu breeduit. Ondertussen wordt het zachtjes aan steeds stiller in de woonkamer aan de Julianastraat. Ingrid en Tommy vegen druk mee om de bijen voorzichtig naar buiten te krijgen. Ze brengen het er af met één steek. Sejdiu leerde het imke ren in Kosovo van zijn vader, die de kunst weer van zijn vader af keek. Tegen de tijd dat de zon on dergaat, zal de rest van de in totaal goed tienduizend bijen ook de kast opzoeken, denkt Van Jeveren. ,,Dan wordt het buiten te koud en willen ze maar wat graag naar bin nen. Die kast weten ze feilloos te vinden door de geur die de konin gin afscheidt." De kast wordt naar Walcheren gebracht. ,,Ver genoeg uit de buurt om te voorkomen dat de bijen te rugvliegen en hun vertrouwde stekje weer proberen in nemen", verzekert Van der Roest. Marcel Modde Zierikzee Met een druk op de knop van een informatiezuil op het havenhoofd laten de bruinvissen van zich ho ren. Mits ze op dat moment in de buurt zwemmen van de grote gele boei net buiten de monding van het Havenkanaal. Aan die boei hangt een hydrofoon in het water, die de geluiden van de dieren op pikt en doorgeeft aan de zogeheten Studio Bruinvis op de kant. De installatie werd in mei 2017 in gebruik genomen. Rugvin wil het project met nog eens drie jaar verlengen. Coördinator Frank Zanderink ziet dat veel mensen De hydrofoon werd totdusverzeker tienduizend keer geactiveerd plezier beleven aan Studio Bruin vis. De hydrofoon werd tot dusver zeker tienduizend keer geacti veerd. ,,We zijn best trots op dat resultaat", zegt Zanderink. ,,Er zijn mensen uit Zierikzee die bijna ie- dere dag even komen luisteren naar de bruinvissen. Hoe ze jagen en hun weg vinden, altijd weer bijzonder om te horen." Rugvin gebruikt de installatie zelf voor onderzoek, om uit te vis sen wanneer de dieren jagen en je dus de meeste kans hebt ze bij het havenhoofd te zien. Tot dusver lijkt het er op dat de middag het beste moment is. Ook bij opko mend tij en de kentering lijkt de kans op contact groter. Maar dat wisselt per seizoen en is sterk af hankelijk van de omstandigheden. De afgelopen drie jaar is te kort ge weest om voldoende gegevens te verzamelen voor een gedegen ana lyse, zegt Zanderink. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft met 5125 euro het laatste gaatje in de begroting gedicht. ,,Voor de vrijheid van ons, onze kinderen, kleinkinderen en ko mende generaties". Dat is de reden waarom Marianne van den Haak gisteren bloemen voor de deur van het gemeentehuis van Schouwen- Duiveland legde. Zij wilde naar de demonstratie in Den Haag gaan, maar het werd Zie- rikzee. ,,Wilde ik ook eindelijk eens gaan demonstreren, wordt de de monstratie verboden", liet Mari anne weten. De demonstratie op het Malieveld ging toch door. De berichten waren onduidelijk. Marianne volgde toespraken via livestreams. ,,De demonstranten waren vreedzaam en liefdevol. Er was een oproep om bloemen neer te leggen bij gemeentehuizen overal in Nederland. Dit zijn bloe men voor de vrijheid. Ook omdat betogen voor de vrijheid eerder werd verboden en andere demon straties wel mochten doorgaan. Als j e niet meer vrij mag spreken en de monstreren is dat het einde van de democratie. Als vrijheden worden beknot, je niet meer in liefde mag samenkomen met familie en vrien den is dat onmenselijk. De lock- down zo lang doorvoeren, creëert uiteindelijk wereldwijd meer schade dan het virus zelf", aldus Van den Haak. maandag 22 juni 2020 Bijen na twintig jaar uitgezet Marcel Modde Zonnemaire De meeste bijen zijn met rook verjaagd uit de schoorsteen en vliegen buiten rond. De imker plaatst een het volk in een kast op het dak om de bijen in te verzamelen. foto ernesta verburg - Helle van der Roest, imkervereniging honingraat met de koningin van Nog nooit het geluid van een ja gende bruinvis gehoord? Dan is het havenhoofd van Zierikzee dé plek om stil te staan. Stich ting Rugvin heeft genoeg geld bij elkaar gesprokkeld om de geluidsinstallatie daar nog drie jaar aan de gang te houden. Gerrit van Loon Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41