Protest tegen coronaregels escaleert als hooligans de confrontatie zoeken NIEUWS 3 laat onie 'OUDJES' Ifrö? De door actiegroep Virus Waanzin aangekondigde demonstratie was vrijdag door de gemeente Den Haag verboden. Er zouden zo'n tienduizend mensen komen, waar door de 1,5 meter afstand niet kon worden bewaard. Bovendien vreesde burgemeester Johan Rem- kes voor 'wanordelijkheden', omdat er signalen waren dat 'verschil lende onruststokers, onder wie voetbalsupporters, zich zouden mengen in de demonstratie'. Ondanks het verbod kwamen toch honderden demonstranten met protestborden en bloemen naar het Malieveld. Remkes gedoogde de demonstra tie gistermiddag alsnog, omdat met die 'bescheiden' opkomst vol doende afstand houden toch moge lijk zou zijn. Die goedkeuring had verstrekkende gevolgen. Voetbal hooligans uit heel het land bleken elkaar eerder deze week al te heb ben opgeroepen om te gaan vech ten, weten goed ingevoerde bron nen. Ook de politie wist daarvan, die stond paraat met de mobiele eenheid. Volgens een politiebron ging het om zeer zware hooligans: „Gasten die een enorme kick krij gen van vechten met de politie. Zij willen maar één ding en dat is de maatschappij ontwrichten. Toen zij hoorden dat de demonstratie in Den Haag niet door mocht gaan, begonnen supporters van allerlei clubs zich steeds meer te roeren op allerlei kanalen om de stad onveilig te maken." Zo kon het gebeuren dat rel schoppers zich naar het Malieveld begaven en al snel een sprintje trokken naar het Centraal Station voor een confrontatie met de poli tie. Ze bekogelden agenten met bakstenen en vuurwerk. De politie moest het waterkanon inzetten om de menigte weg te krijgen. De ME voerde charges te paard uit. Aan het einde van de middag werden meer dan vierhonderd mensen gearres teerd. Een groot deel werd na en kele uren vrijgelaten. Het blijft onduidelijk waarom burgemeester Remkes goedkeuring gaf aan een klein protest, terwijl vooraf bekend was dat 'verschil lende onruststokers, onder wie voetbalsupporters, zich zouden mengen in de demonstratie'. ,,Dit heeft niets met demonstreren of vrijheid van meningsuiting te ma ken. Deze groep was doelbewust uit op het verstoren van de open bare orde. De politie heeft meerma len stevig moeten ingrijpen. Ik ben de politie dankbaar voor hun in zet'', is de enige reactie van Remkes. Onthutst Koen Simmers, hoofdbestuurder van de Nederlandse Politiebond, reageerde onthutst op de rellen. ,,Ga naar huis en doe normaal. Demon streren mocht, dit is puur rellen", het Haagse centrum uit voorzorg al op slot gegaan. Uiteindelijk stonden er alsnog ongeveer duizend actie voerders op het Malieveld, veelal zonder mondkapjes en zonder 1,5 meter afstand. En dat is uiterst riskant vanwege het coronavirus, zeggen kenners. Het virus gaat nog altijd rond in Nederland, grote evenementen kunnen dan als katalysator werken en zorgen voor extra verspreiding. Dat de eerder bekritiseerde protes ten op de Dam en rond de Erasmus- brug begin juni niet hebben geleid tot grote uitbraken, betekent niet dat evenementen gewoon weer kunnen, benadrukt ook het RIVM. ,,Hoe meer mensen je dicht bij el kaar zet, hoe groter de kans dat er veel mensen besmet raken", zei RIVM-modellenmaker Jacco Wal- linga op eerdere vragen hierover. ,,Daarbij is bron- en contactonder- zoek in zo'n setting waarbij hon derden of duizenden mensen bij el kaar zijn lastig. Vanwege de om vang, maar ook omdat niet bekend is wie er aanwezig is en hoe ze te bereiken zijn. Het afgelasten van evenementen en het houden van 1,5 meter afstand is effectief gebleken in de bestrijding, het zou onver standig zijn daarmee te stoppen." Hoogleraar algemene rechtswe tenschap Jan Brouwer vindt dat de betogers hard moeten worden aan gepakt, zo zei hij gisteravond in NPO-radioprogramma Dit is de Dag. ,,Wij hebben in Nederland een belangrijk vrijheidsrecht, dat is be- togingsrecht. Maar als je daar zo misbruik van maakt, dan bederf je het voor goedwillenden.'' schreef hij op Twitter. Daar sluit CDA-Kamerlid (en tevens voorma lig agent) Chris van Dam zich bij aan: ,,Wat een droevigheid om dit aan te zien. De politie mag het weer opknappen. Dit heeft niets (maar dan ook niets) met demonstreren te maken. Brrrr." Even daarvoor was een deel van maandag 22 juni 2020 ME grijpt in bij protest, clash met groep relschoppers Een betoging tegen de corona regels in Den Haag is gisteren volledig uit de hand gelopen. De ME en waterkanonnen moesten worden ingezet. Er werden ruim vierhonderd mensen opgepakt. Jorina Haspels, Lex de Jonge en Sebastiaan Quekel Den Haag Na een eerder protest verbod wordt aanvankelijk een kleine demonstratie tegen de coronaregels toch gedoogd. Later loopt de situatie uit de hand als relschoppers zich in Den Haag melden. FOTO'S ANP EN ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3