Dalende spoorbomen Scholen kunnen dit jaar naar Film by the Sea Schrijf je in voor de Zeeuwse boekenprijs Moederliefde 2 VAKANTIEPARKEN VERZET Bescherm De Delta blijft zich verzetten tegen de bouwwoede langs het Veerse Meer. Zoals het Waterpark en andere projecten. Commentaar Iog een jaar en dan moet duidelijk worden wat wel, maar vooral wat met mag langs het Veerse Meer. Zo'n blik op de toekomst is hard nodig. Het Veerse Meer is in trek. Niet alleen bij dagjesmensen die hun camper parkeren langs de Veerse Dam; er is vooral belangstelling voor recreatief wonen langs het water. De provincie erkent de groeiende druk op het Veerse Meer. Ze is daar ook mede debet aan. Drie jaar geleden namelijk viel het besluit voor de Kustvisie, waardoor er een rem kwam op ongebreidelde recreatieve ontwikkelingen langs de Noordzee kust. Het was beter geweest om tegelijkertijd ook na te denken over de toekomst van het Veerse Meer. De provincie erkent nu ronduit dat ze bang is dat de restricties van de Kustvisie, aan leiding zijn voor uitbreiding van vakantiehuisjes langs het Veerse Meer. Op dit moment liggen er nog zeker twintig plannen voor nieuwe staanplaatsen, vakantiehuisjes en appartementen. De belangenclub Bescherm De Delta pleit voor een bouwstop, zo lang nog niet exact duidelijk is waar wat mag. Plannen waarvan het bestemmingsplan al is vastgesteld, mogen nu namelijk ge woon doorgaan. Ook plannen waar vóór 1 augustus 2022 een geldig bestemmingsplan ligt, kunnen gerealiseerd worden. Be scherm De Delta heeft een punt. Nu doemt het beeld op van spoorbomen die heel, heel langzaam dalen. Je hoeft niet echt veel haast te hebben om onder de spoorbomen door te lopen. Want de spoorbomen gaan pas dicht in 2022. Met de Kustvisie had er ook een toekomstplan moeten liggen voor het Veerse Meer Scholen moeten er wel rekening mee houden dat er minder stoelen per zaal beschikbaar zijn en dat er beperkingen gelden bij het busver voer. Het educatieprogramma, dat is opgezet in samenwerking met Mo vies That Matter, loopt van maan dag 14 tot en met 18 september. Om scholieren zo min mogelijk te laten reizen, worden er films vertoond in zes bioscopen en filmtheaters. Be halve CineCity in Vlissingen en Terneuzen gaat het om Cinema Middelburg, 't Beest in Goes, fiZi in ALMANAK Zierikzee en C-Cinema Kiek in de Pot in Bergen op Zoom. Er zijn zeven films geselecteerd voor het programma: Dirty God, Les miserables, Stupid young heart, Vecht- meisje, The peanut butter falcon, Un sac de billes en Wantani my home land. Film by the Sea en Movies That Matter proberen ook een ver diepend programma op te zetten rond deze films. Om scholieren zo min mogelijk te laten reizen, zijn er films op zes plaatsen De 22ste editie van het festival staat op het programma voor 11 tot en met 20 september. Het is alweer twintig jaar gele den, maar ik zie het nog voor me. Eén van de buren was toen een jonge moeder met een zoontje van een jaar of drie. Ik deed net de deur open en stond in mijn halletje, toen zij met het ventje in een wandel wagentje aan kwam lopen. Het ventje moest geweldig niezen. Heel zijn smoeltje zat helemaal onder dik groen snot. Ik zag moeder kort zoeken naar iets als een zakdoek. Toen bukte ze over het ventje -die kennelijk al wist wat er ging gebeuren- en leb berde geoefend heel zijn ge zichtje schoon Auto botst tegen vangrail A58 aan Matty is de derde Christiaansen met onderscheiding De familie Christiaansen staat er goed op in Paleis Huis ten Bosch. Na haar familieleden Guust en Jeannine, kreeg zaterdag ook Matty uit Breskens een koninklijke onder scheiding. Die kreeg ze opgespeld door burge meester Marga Vermue, in het clubgebouw van de reddingsbrigade West Zeeuws Vlaanderen. Daar is ze al sinds 1974 lid van. Sinds 1981 is ze instruc teur en examinator in het zwembad van Oostburg, waar de reddingsbrigade les geeft in het redden van de verdrinkingsdood. Ze organiseert ook EHBO-cursussen. WALSOORDEN Jonge bestuurder is rijbewijs kwijt Bescherm De Delta wil donderdag demonstreren tegen de komst van Waterpark. En dat is zeker niet het enige project dat zorgen baart. Het zicht vanaf de Veerse Dam: dat is voor Jan Kollaart wat het Veerse Meer zo mooi maakt. ,,Die weidsheid! In de verte zie je Veere liggen, met die bootjes ervoor. En links het groen van de Schotsman. Dat is toch goud waard? Dat móe ten we bewaren, net zoals de pu bliek toegankelijke oevers die er nog zijn. Het Veerse Meer is van ie dereen." Barricaden Donderdagavond gaat de Vereni ging Bescherm De Delta, waarvan Kollaart spreekbuis is, weer op de barricaden. Zij demonstreert tegen de komst van Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. Ontwikke laar Driestar wil er 760 vakantie huizen, 62 appartementen en 8 be- drijfswoningen bouwen, naast de al bestaande 65 dijkhuizen in het ge bied. ,,Een park van 117 hectare. Dat is echt giga", zegt Kollaart. Het is de bedoeling donderdag een mense lijk lint te vormen rond het terrein waar het park zou moeten komen. ,,De gemeente Middelburg is er al les aan gelegen om dit project door te laten gaan, maar wij willen dui delijk maken dat niet iedereen staat te springen." Een soortgelijke actie werd in maart 2017 gehouden rond het plan Brouwerseiland, dat later in de prullenbak verdween. Er ligt in middels ook een Zeeuwse Kustvi- sie, die de ongebreidelde groei van recreatieprojecten langs de kust aan banden legt. Daarom richten ont wikkelaars hun pijlen nu op de bin nenwateren, zoals het Veerse Meer. Kollaart is blij dat provincie, wa terschap en gemeenten werken aan een toekomstvisie voor het Veerse Meer. Die moet ervoor zorgen dat het karakter van het gebied behou- MIDDELBURG Wie tussen 15 juli vorig jaar en 15 juli dit jaar een boek heeft geschreven over Zeeland of een Zeeuws onderwerp óf een Zeeuwse schrijver is, kan meedin gen naar de Zeeuwse Boekenprijs. Inschrijven kan nog tot en met 15 juli via de website dezb.nl. De Zeeuwse Boekenprijs kende vorig jaar 65 inzendingen. Winnaar van de zeventiende editie werd Wessel te Gussinklo met zijn boek De hoogstapelaar. Schrijver Jan Van- toortelboom kreeg de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel. Een aanmelding voor de Zeeuwse Boekenprijs is pas offici eel als er naast de digitale inschrij ving zes exemplaren van het boek worden toegestuurd aan secretaris Anya Marinissen van de ZB onder vermelding van Zeeuwse Boeken prijs. Accolades Uit de boeken die voor de prijs in aanmerking komen, kiest de jury in september een longlist van tien boeken. Deze wordt vervolgens te ruggebracht tot vijf titels. Ten slotte blijft uiteindelijk één boek over dat de prijs krijgt. De jury reikt daar naast diverse 'Accolades' uit, zoals Best Uitgegeven Boek, Beste Jeugd boek of Beste Debuut. De Zeeuwse boekhandelaren kennen een eigen prijs toe aan een Zeeuwse auteur of uitgever. maandag 22 juni 2020 II Ondanks alle coronamaatrege len kunnen scholieren ook dit jaar naar Film by the Sea. Het festival heeft besloten dat het educatieprogramma doorgaat. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl GOES Een automobilist is gis termiddag tegen de vangrail gebotst op de snelweg A58 vlakbij Goes. Het voertuig kon niet meer verder rijden en moest weggesleept wor den. Het ongeluk ge beurde rond 16.45 uur op de oprit van de Deltaweg (A58) in de richting van Bergen op Zoom bij Knooppunt De Poel. Door nog onbekende oorzaak verloor de bestuurder de macht over het stuur. Een ambulanceteam en meer dere eenheden van de politie rukten uit. Of er bij het ongeluk ook iemand gewond is geraakt, is niet bekend. BRESKENS Een beginnend bestuur der heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbewijs moeten in leveren na een dronken rit bij Walsoorden. De automobilist had zes keer zoveel alcohol ge dronken als was toege staan. Hij werd bij Wals oorden door de politie aan de kant van de weg gezet. Uit een blaastest bleek dat dat man alco hol gedronken had. Een uitgebreide ademana lyse op het politiebu reau wees later uit dat de bestuurder 530 pg/L alcohol in zijn bloed had, ongeveer zes keer zo veel als is toegestaan. 't Veerse Meer is goud waard Rolf Bosboom Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30