4 A Inventarisatie van Erfgoed Zeeland moet gemeenten helpen bij visie Politie grijpt in bij zonnewendefeest Viering bij Goese Sas 'niet coronaproof' Imker Sejdi Sejdiu toont bewoonster Ingrid Linssen een stuk van de honingraat met larven uit het bijennest in de schoorsteen van haar huis. De honingraat van in totaal 1,5 meter groot zat zo'n twintig jaar in de schoorsteen van haar woning in Zonnemaire. Dat was al die tijd geen probleem voor de bewoners. Tot de honing uit het plafond begon te druipen. Zaterdag werden de tienduizend bijen door de imker gevangen en naar Walcheren gebracht. foto ernesta verburg Vierhonderd kerkgebouwen telt Zeeland. Een deel heeft een niet- kerkelijke bestemming, soms al ja renlang. Het aantal kerken dat een religieuze functie heeft, neemt af. Dat is in het hele land zo. Behoud van de gebouwen als erfgoed is be langrijk, vindt het Rijk. Dat geeft daarom subsidie aan gemeenten die een toekomstvisie opstellen. In Zeeland doen zeker tien van de dertien gemeenten mee, Reimers- waal en Terneuzen sluiten waar schijnlijk ook aan, Kapelle twijfelt nog. Erfgoed Zeeland biedt onder steuning, vertelt projectleider Jan van de Voorde. „Uitgangspunt is om van alle kerkgebouwen een pas poort te maken. Daarin staat welke functie ze hebben, of er nu proble men zijn en welke toekomst er mo gelijk is voor het gebouw." Verduurzaming Het gaat om alle kerkgebouwen, be nadrukt Van de Voorde. ,,Dus ook als ze een andere functie hebben. Bij sommige kerken zullen we tot de conclusie komen dat de eigenaar het prima redt. Des te beter dan. Andere gaan een lastige toekomst tegemoet. Of ergens ertussen: dat eigenaren het onderhoud wel kun nen betalen, maar ze bijvoorbeeld aanhikken tegen de kosten van ver duurzaming. Dat is als gemeente ook nuttig om te weten." Het is zaak creatief te zijn en 'out of the box' te denken, benadrukt Van de Voorde. Hij wijst als voor beeld op de gemeente Sluis, waar vijfjaar geleden via 'Kerk, krimp en kans' al een soortgelijk project liep. Van de maar liefst veertig kerkge bouwen in die gemeente kregen er de afgelopen jaren een heel stel een andere functie, zoals een dorps huis (Retranchement), apparte menten (Sluis), bed and breakfast (Hoofdplaat) en restaurant (Zuid- zande). Een ander sprekend voor beeld is de Cuyperskerk in Sas van Gent, die omgetoverd werd tot markthal. Zowel in Sluis als in Het kan betekenen dat sommige kerken verdwijnen Sas van Gent blijft wel een kapel functie behouden. Het is aan gemeenten om te be palen hoe de visie er precies uit komt te zien. Mogelijk moeten harde keuzes gemaakt worden, be aamt Van de Voorde. ,,Om de ene kerk te behouden, moet je een an dere misschien helemaal laten val len. En dat kan betekenen dat som mige verdwijnen." De visie is niet alleen direct gericht op het behoud van de gebouwen. ,,Er zou ook in kunnen staan dat de gemeente een kerkenplatform opricht. Daar kun nen kerkeigenaren en -besturen in zitten, die regelmatig samenkomen om hun ideeën te delen en samen toekomstplannen te maken." Erfgoed Zeeland gaat per ge meente praten met groepen kerkei- genaren. Er is begonnen in Tholen. ,,Vanaf het najaar gaan we, mits de coronaregels het toelaten, bijeen komsten organiseren waar iedereen welkom is." It I maandag 22 juni 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl »P3 Kijk op de site bij /video Enorm bijennest na 20 jaar uit de schoorsteen Kerk behouden is lastig en duur Een lege kerk, wat moet je ermee? Slopen is de laatste optie, maar een alternatieve be stemming vinden is een lastige en dure opgave. Om oplossin gen te zoeken, stellen bijna alle Zeeuwse gemeenten nu een kerkenvisie op. Erfgoed Zeeland coördineert. Martijn de Koning Middelburg - Jan van de Voorde, Erfgoed Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29