Koeman: 'Spelers hebben mijn steun' één keer de rug toekeren? II 19 grote schoenen aan en dat wekt ook weerstand op BONDSCOACH verlegd. Niet langer leven het man- nenteam en de Leeuwinnen op hun eigen eiland binnen de bond. De bondscoaches Ronald Koeman en Sarina Wiegman hebben hun werkkamers zo'n beetje naast el kaar tegenwoordig. Als Koeman in tern een interland nabespreekt, is Wiegman een van de coaches die aanschuiven. 'Bastion Oranje zoals het er altijd was, is gesloopt', zei KNVB-directeur Eric Gudde eer der. Het is niet alleen praktisch, het is ook symbolisch. Je vraagt je dan wel af: in zo'n sfeer hadden Van Dijk en pak 'm beet Georginio Wijnaldum ook wel eerder op de barricaden kunnen gaan staan. Van Veenendaal en Miedema zijn immers al vaker op tv belachelijk gemaakt om geaardheid en/of uiterlijk. Toen bleef het stil. Of het moet zijn dat dergelijke din gen ook bij 'de optelsom' horen, zo- als Koeman het dit weekeinde om schreef in zijn reactie op de boycot. Hoe dan ook: vanaf nu wordt het écht serieus. Toen Wijnaldum vo rig jaar Ahmad Mendes Moreira openlijk steun gaf tijdens een pers conferentie van Oranje, was de bij val in Nederland haast 100 procent. Wie kon er tegen zijn statement zijn om de zwarte speler van Excel sior, slachtoffer van racisme in een wedstrijd, bij te staan? Bovendien is de persoon Wijnaldum een woord voerder die bij niemand contro verse opriep. Maar met een collectieve boycot is nu de stap naar activisme gezet. En dat roept ook negatieve reacties op. Weerstand. Blijf je dan de strijd aangaan? Hoe consequent wil en kun je daarin zijn? Automatisch roepen mensen al dat 'die spelers dan ook niet naar het WK in Qatar moeten gaan'. En interessant om te volgen: hoe eensgezind blijft een spelersgroep? Marten de Roon en Wout Weghorst waren recent bij voorbeeld als clubspelers nog via een beeldverbinding bij Veronica Inside te gast. Van het veld Het zijn grote schoenen die de spe lers en speelsters van Oranje aan trekken. In dezelfde persconferen tie waarin hij Ahmad Mendes Mo- reira steunde, zei Wijnaldum ook: ,,Als ik zelf in de toekomst met Oranje een wedstrijd speel en er is racisme vanaf de tribunes, dan loop ik zo van het veld. Echt, de conse quenties zijn me om het even.'' Van Dijk ziet het als een missie 'om nu al de volgende generatie te bereiken'. ,,Want dat is de generatie die moet veranderen'', zei hij dit weekeinde in een interview met de Engelse krant The Daily Mail. Het draait volgens de captain van Oranje allemaal om opleiding, het opleiden van jonge kinderen. ,,Als je volwassen mensen probeert te veranderen die al racistisch zijn, denk ik niet dat je zal slagen. Je moet de volgende generatie ervan overtuigen dat er op de wereld geen plaats voor racisme is.'' Met medewerking van Mikos Gouka en Daniël Dwarswaard na het ongeluk stapt hij voor een testrit voor BMW in Valencia zelfs weer in een Formule 1-auto. ,,Ik weet ook wel dat ik geen contract krijg voor de Formule 1, maar dat ik de kans krijg om weer in zo'n auto te rijden, is ongelooflijk'', zegt hij daarover. Ook zonder benen blijft Zanardi dus coureur. In 2019 rijdt hij nog de 24 Uur van Daytona. Kom op, Alex. Geef niet op. Heel Italië vecht met jou mee Na het ongeluk op de Lausitzring haalt hij ook als handbiker de abso lute wereldtop. Hij wint vier keer paralympisch goud (in 2012 en 2016) en wordt twaalf keer wereldkampi oen, in verschillende disciplines. Maar nu vecht hij na een crash met de handbike opnieuw voor zijn leven. In het Italiaanse Pienza deed Zanardi vrijdag mee aan een aflos singswedstrijd. Mario Valentini, de coach van het Italiaanse parawieler- team, vertelt in de krant Corriere della Sera dat Zanardi in een afda ling de controle over zijn handbike verloor. ,,Hij ging twee keer over de kop en botste vervolgens tegen een vrachtwagen. De klap was ver schrikkelijk.'' Per helikopter werd Zanardi naar een ziekenhuis in Siena gebracht. Daar kwam hij aan met breuken in zijn schedel, een kapot aangezicht en een gebroken voorhoofd. Na een uren durende operatie ligt hij sindsdien in coma. La Gazzetta dello Sport had zater dag de voorpagina ingeruimd voor 'Il Dramma di Alex'. Dat de Serie A in het weekeinde een doorstart maakte, was voor de sportkrant van ondergeschikt belang. Het tekent de status van Zanardi in Italië. Premier Giuseppe Conte twit- terde: ,,Je hebt nooit opgegeven en met jouw sterke doorzettingsver mogen al duizend moeilijkheden overwonnen. Kom op, Alex. Geef niet op. Heel Italië vecht met jou mee.'' Misschien dat Zanardi de dood nog één keer de rug kan toekeren. maandag 22 juni 2020 GO ROTTERDAM Bondscoach Ronald Koeman is niet ver rast door de actie van zijn spelers om niet langer mede werking te verlenen aan het televisie programma Vero nica Inside. Koeman merkte al langer dat er iets broeide, zegt hij desgevraagd, en steunt zelf ook het het statement dat nu is afgegeven. „Virgil van Dijk, onze aan voerder, heeft me gebeld en gezegd dat het voor de spe lers niet langer meer zo kan'', vertelt Koe man. ,,Het gaat niet alleen om opmerkin gen rond de huidige antiracismedemon- straties in dat pro gramma. De spelers zien hoe zij en an dere mensen regel matig belachelijk worden gemaakt en worden beledigd. Het wordt altijd maar afgedaan onder de dooddoener van 'ca fépraat'. Maar ze gaan er te ver in. Vir gil heeft gevraagd wat ik ervan vond dat ze nu dit state ment wilden maken. Als mijn spelers una niem zeggen: tot hier en niet verder, dan is dat een duidelijk sig naal. En ik me kan er iets bij voorstellen. Ik herken het zelf, heb er zelf al eens iets over gezegd bij een persconferentie. Het is óók een optelsom. Na dat telefoontje van Virgil is het ver der besproken bin- nen de bond. Mijn steun en die van de staf en de KNVB hebben ze.'' Naast de spelers en staf van Oranje zijn ook die van Jong Oranje en de Leeu winnen solidair. Speler Merel van Dongen schreef dit weekeinde op soci ale media: ,,Vrijheid van meningsuiting is goed en heel be langrijk, maar een mening of grapje kan pijn doen en kwetsend zijn. Dat heeft een keer con sequenties en die grens heeft Vero nica wat ons be treft bereikt. Er is in het voetbal geen plaats voor ra cisme. Enough is enough." - Giuseppe Conte (premier) Na zijn zware crash in september 2001 werd Alex Zanardi als handbiker vier keer paralympisch kampioen en won hij twaalf wereldtitels. foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19