Kan Alex Zanardi de dood nog 18 Spelers en speelsters van Oranje trekken samen 1 De Oranjespelers spraken zich al eerder uit. Ze protesteerden openlijk. En nu pakken ze ook door met een collectieve boycot. Het activisme past in een grotere ontwikkeling. Eén die steun krijgt, maar ook negatieve reacties oproept. miMËm Kort De Jong blijft aan de kant Frenkie de Jong (foto) kan voorlopig nog niet spelen voor Barcelona. De 23-jarige middenvelder heeft last van een spier in zijn onderbeen. De club meldt niet hoe lang de revalidatie gaat duren, maar het lijkt on waarschijnlijk dat de Oranje-international morgenavond tegen Athletic Bilbao kan meedoen. Enkele Spaanse media vrezen dat De Jong dit seizoen niet meer in actie komt in La Liga en dat hij zich moet richten op de Champions League die in augustus wordt hervat. Rolstoelers alsnog welkom De organisatie van de US Open overweegt toch een rolstoeltoernooi te houden. De rol stoeltennissers moesten vorige week uit de media vernemen dat zij dit jaar niet terecht kunnen in New York. Het leidde tot boze re acties. Zo sprak de Australiër Dylan Alcott, een topper in het rolstoeltennis, van 'af schuwelijke discriminatie' omdat het toer nooi voor valide tennissers wel doorgaat. Talent pakt Gilbert record af Philippe Gilbert heeft niet lang kunnen ge nieten van zijn Strava-record op La Redoute, de helling die doorgaans een scherprechter is in de klassieker Luik-Bastenaken-Luik. De 37-jarige Belg daagde via Twitter zijn con currenten uit om het beter te doen. Een dag later overtrof de jonge Nederlander Gijs Leemreize (foto) hem al op de steile klim. De 20-jarige renner uit de opleidingsploeg van Jumbo-Visma was na 4 minuten en 22 seconden boven op La Redoute, 3 seconden sneller dan Gilbert. Franse stadions gaan open In Frankrijk gaan de stadions vanaf 11 juli weer open voor publiek. In eerste instantie mogen maximaal 5000 mensen de tribunes op. Dat aantal kan in de loop van de zomer worden verhoogd. De clubs kunnen dus ook fans toelaten bij de oefenwedstrijden in de aanloop naar het nieuwe seizoen. Quote van de dag Roglic is al vroeg in vorm Terpstra mag thuis herstellen Boycots en statements, ze waren er al wel vaker in de Oranjehistorie. Doorgaans individueel van aard of met een op zichzelf staande reden. Robin van Persie stond in 2012 een EK lang geen pers te woord. Hij was in die periode op de achtergrond bezig met een gevoelige transfer van Arsenal naar Manchester Uni ted, wilde daarom aan de voorkant geen 'gedoe'. Of neem de persboycot van Oranje in 2003, na een 6-0 zege te gen Schotland. Met die monster score werd het EK bereikt. De spe lers besloten zich na afloop collec tief af te zetten tegen berichtgeving dat sommigen na de heenwedstrijd van een paar dagen eerder (1-0 ver lies) op stap waren geweest. Maar de boycot die nu is uitge vaardigd, heeft een veel diepere laag. Een langere aanloop ook. Én kent een historisch breed gedragen front. Want het initiatief van cap tain Virgil van Dijk om een krachtig statement te maken tegen het pro gramma Veronica Inside, is ook di rect massaal omarmd door de vrou welijke internationals. En Jong Oranje doet mee. Sari van Veenendaal nam als aan voerder van de Leeuwinnen het voortouw, net als Van Dijk bij de mannen. Ook zij schakelde met de spelersraad, met bepalende speel sters als Vivianne Miedema en Da- niëlle van de Donk. Ze peilde of er draagvlak was voor een gezamen lijk statement. Het antwoord kwam heel snel: ja. Meerdere internationals storen zich al langere tijd aan opmerkin gen aan de praattafel van het pro gramma over hun uiterlijk of ge aardheid. Binnen het vrouwenteam klinkt dat het hoog tijd werd om niet 'bij de zwijgende meerderheid' te horen die de beledigingen weg lacht. Vooral ook om een voorbeeld te zijn voor hun veelal jonge fans. Door de recente successen van de Leeuwinnen zijn ook de speelsters volop zichtbaar, compleet met hun eigen achterban die gedeeltelijk af wijkt van de traditionele Neder landse voetbalfans: vooral gezinnen en jonge meiden. De stem van de internationals sa men wordt dus luider en breder ge hoord dan ooit. Daarin heeft de KNVB in feite ook bewust geïnves teerd. In 2017 werd de koers in Zeist Het levensverhaal van Alex Zanardi, die als autocoureur en meervoudig paralympisch kampi oen handbike is uitgegroeid tot een legende, was al niet te bevatten. Na het drama van vrijdag, toen Zanardi met zijn handbike op een vracht wagen botste en in kritieke toe stand in het ziekenhuis belandde, rest alleen de hoop op nóg een wonderbaarlijke wederopstanding. Het is de dood van zijn twee jaar oudere zus Cristina die de jonge Alessandro Zanardi naar de auto sport leidt. Zanardi is nog maar 13 als zijn zus bij een auto-ongeluk om het leven komt. Omdat zijn ou ders daarna bang zijn dat hij op een motor zal stappen, kopen ze een kart voor hem. Het blijkt de opmaat tot een carrière als autocoureur, die nooit is gestopt. In de jaren 90 rijdt Zanardi in de Formule 1 voor de teams van Jor dan, Minardi en Lotus. Hij wordt daarna twee keer kampioen in het CART Championship (tegenwoor dig IndyCar), keert bij Williams kortstondig terug in de F1, maar stapt opnieuw over naar CART. Na een ongeluk in 2001 op het Duitse circuit Lausitzring lijkt zijn racecarrière voorbij. Hij crasht bij een snelheid van boven de 300 ki lometer per uur. Zijn vrouw Daniela en 3-jarig zoontje Niccolo zijn die dag aanwezig op het circuit. De arts die als eerste bij de auto van de Italiaan komt, ziet dat van de be nen van Zanardi nagenoeg niets over is. De coureur verliest bijna 75 procent van zijn bloedvolume. ,,Ik heb de dood mijn rug toege keerd'', zegt Zanardi in 2002 over het ongeluk in een interview met de Engelse krant The Observer. Toch in Formule 1-auto Met protheses keert de Italiaan daarna terug in de autosport. In speciaal aangepaste wagens rijdt hij in de Touring Car-klasse en vijfjaar 'Formule 1 moet een afspiegeling zijn van de multiculturele wereld' maandag 22 juni 2020 VOETBAL TENNIS WIELRENNEN VOETBAL GO WIELRENNEN Primoz Roglic heeft de Slo veense titel op de weg gewonnen. De 30-jarige renner van Jumbo-Visma bleef na 145 kilometer Tadej Poga- car tien se conden voor. Matej Moho- ric werd derde. Slove nië is het enige Euro pese land dat zijn titelstrijd op de ge plande datum liet doorgaan. WIELRENNEN Niki Terpstra mocht giste ren het zie kenhuis verla ten, zo liet zijn ploeg Total Direct Éner gie weten. De renner kwam dinsdag zwaar ten val toen hij tij dens een trai- ningsrit een groep ganzen ontweek. De verwachting is dat Terp stra (36) over een maand of drie weer aan wedstrijden kan meedoen. Nu wordt het écht serieus \JU ;-t yt;M f J&L if 1 Maarten Wijffels Rotterdam Het Neder lands elftal maakte in no vember ook al een statement tegen racisme. FOTO KNVB De dood lijkt Alex Zanardi (53) altijd op de hielen te zitten. Als tiener verloor hij zijn zus, als autocoureur raakte hij beide benen kwijt en nu vecht hij opnieuw voor zijn leven na een ongeluk met de handbike. Daan Hakkenberg Rotterdam O a 0) —Wereldkampioen Lewis Hamilton wil meer diversiteit in zijn sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18