Fysiek 16 ECONOMIE AAN HET WERK INTERVIEW HANS DE JONG 1^ Het coronavirus stortte de wereldwijde economie met een niet eerder vertoonde snelheid in een recessie. Hoe gaan de toonaangevende bedrijven in ons land hiermee om? Vandaag: Hans de Jong, president van Philips Nederland. Een beademings apparaat heeft 650onderdelen. Die komen uit heel de wereld Vandaag was het weer zo'n dag. Het begon al bij het moment van ontwaken, toen ik moest constateren dat mijn wekker de geest had gegeven. Dit bleek de voorbode van wat je met recht een shitshow kunt noemen. Het nieuwe kabeltje naar mijn webcam bleek kaduuk, vlak voor die belangrijke videocall. Een hoognodige afspraak werd op het laatste mo ment afgezegd, en het telefoontje dat wél door ging, werd geplaagd door technische problemen. Halverwege de ochtend viel mijn internet uit. En als klap op de vuurpijl morste ik koffie op mijn witte overhemd. Nog voor het middaguur stond ik op het punt om verslagen en teleur gesteld door zoveel kleinmenselijk leed het bijltje erbij neer te gooien: game over voor van daag. Het is ontegenzeggelijk een van de voor delen van thuiswerken: je kunt gemakkelijk in foetushouding op je eigen bed gaan liggen. Onlangs las ik een fascinerend boek van Lisa Feldman Barrett, hoogleraar psychologie en onderzoeker op het gebied van emoties. How emotions are made legt uit dat zo'n beetje alles dat we dachten te weten over emoties niet blijkt te kloppen. De universele basisemoties (boosheid, verdriet, angst, blijdschap, verrassing en wal ging) blijken voor iedereen verschillend. Het idee dat we zo nu en dan handelen in een vlaag van verstands verbijstering door angst of boosheid (als in een crime passionnel), blijkt onzin. We zijn niet overgeleverd aan de grillen van onze gevoelens, betoogt Feld man Barrett, we zijn zelf de architecten. Emoties zitten niet alleen in je hoofd, maar ook in je lijf Dit is nieuws om blij van te worden, want het betekent dat we er zelf iets aan kunnen doen als we door onze emoties dreigen te worden over spoeld. Een eerste stap: je 'emotionele intelli gentie' vergroten, het begrip van je eigen gevoe lens. Of ik door mijn rotochtend teleurgesteld, wanhopig, verdrietig of beschaamd ben gewor den, maakt nogal verschil. Zo'n emotie hoeft niet te worden 'opgelost', maar het helpt om het tot de juiste proportie terug te brengen. En volgens de hoogleraar kun je je lichame lijke staat veranderen. Emoties zitten immers niet alleen in je hoofd, maar ook in je lijf. Wan neer je dat lijf op een andere manier gebruikt, moet je hoofd wel mee. Voel je je beroerd, dan is het dus tijd om van de bank te komen en te wan delen, boksen of dansen. Het is namelijk heel moeilijk om te dansen en je tegelijk rot te voelen (probeer maar). Je lichaam geven wat het nodig heeft, of het nu beweging, slaap of voedsel is, helpt zo'n negatieve emotie terug te dringen. Na mijn kleine zenuwinzinking dan toch maar in de benen en een stuk slenteren met een cappuccino to go. Bij terugkomst ziet de wereld er inderdaad anders uit. De problemen zijn er nog, maar warempel: ik voel me een stuk beter. Noodloket UWV open Steun voor Lufthansa Bij Philips waren ze goed voorbe reid op de uitbraak van het corona virus. Maar de snelheid waarmee de pandemie zich verspreidde, was veel hoger dan ze ooit voor mogelijk hadden gehouden, zegt Hans de Jong, president van Phi lips Nederland. ,,Wij zijn heel groot in China, dus daar maakten we aan den lijve mee wat zo'n uitbraak betekent. We zijn toen direct onze organisaties in andere landen gaan voorberei den op het virus. We hebben een crisisteam opgetuigd. Dit keek bij voorbeeld of er voldoende compu terlicenties waren om mensen thuis te laten werken. Op een don derdag is toen gezegd: voortaan moet iedereen die dat kan thuis werken, en de maandag daarna was het geregeld. Voor het perso neel in de fabrieken hebben we direct beschermende maatregelen genomen, zoals 1,5 meter afstand, maar ook de kantines gesloten, zodat mensen niet samen zaten te eten. En natuurlijk schotten geplaatst en voor beschermende kleding gezorgd.'' ,,We hebben ongeveer 150 beves tigde besmettingen gehad, op een totaal van ruim 80.000 werkne mers in meer dan 70 landen. Dat zijn natuurlijk nog steeds veel col lega's, maar het had erger kunnen zijn. En dat terwijl er duizenden collega's in ziekenhuizen werken om apparatuur te installeren en gezondheidswerkers te trainen.'' ,,Dat was een hele uitdaging. Een van onze prioriteiten was om de toelevering van onderdelen op gang te houden. In een beade mingsapparaat zitten 650 onder delen. Die komen uit heel de we reld. Zeker in het begin gingen veel grenzen op slot en was het een hele opgave om onderdelen toch naar de fabrieken te krijgen. We hebben veel gelobbyd en samengewerkt met ambassades om de toelevering op gang te houden. Ook met lokale autori teiten hebben we goed samen gewerkt. We hebben de productie zelfs kunnen opvoeren. We heb ben extra mensen ingezet. Die werkten bijvoorbeeld bij de Perso nal Health divisie, waar minder werk was. We zijn er ook in ge slaagd om klanten wereldwijd te bedienen. De roep was luid om overal lokaal te gaan produceren. Maar wij leveren aan meer dan honderd landen, dan kun je niet overal lokaal produceren, dat is niet efficiënt. We kijken wel of we meer regionaal kunnen produce ren. Maar we deden veel meer dan beademingsapparatuur leveren.'' ,,We zijn erin geslaagd heel snel een digitaal portaal op te zetten waarmee ziekenhuizen heel snel Covid 19-patiëntinformatie kun nen uitwisselen. En we werkten mee om ziekenhuisbedden om te bouwen tot ic-bedden. Daar is allerlei apparatuur voor nodig en er moeten medewerkers getraind worden om met die apparatuur om te gaan. En we hebben gehol pen de capaciteit bij ziekenhuizen te vergroten.'' ,,Zeker. Mijn rol is veranderd, ik ben veel meer ondersteunend dan directief. Ik zoek de dialoog: hoe kan ik mensen ondersteunen? In het begin stuurde ik om de twee dagen een update aan het perso neel, waarin ik vertelde hoe we met de crisis omgingen en welke maatregelen we namen. Inmiddels doe ik dat om de twee weken. In die update roep ik mensen op om te laten weten hoe het met ze gaat. Daar krijg ik heel persoonlijke antwoorden op. Verhalen van mensen die met hun kinderen wekenlang op een klein flatje zit ten, of buitenlandse werknemers die ver weg van hun familie zitten. Die mails beantwoord ik allemaal persoonlijk. Ik besteed nu veel meer tijd aan de mensen en de vraag hoe we ze kunnen helpen en ondersteunen. Daar leren we veel van en er vloeit ook nieuw beleid uit voort.'' ,,Bij Philips werken heel veel nationaliteiten. Niet alle culturen tonen snel hun gevoelens. Daar moet je rekening mee houden en ruimte voor geven. Maar ook heel praktisch: mensen gaven aan dat ze langere tijd met hun familie in maandag 22 juni 2020 Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover het boek Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). GO AMSTERDAM Flexwerkers kunnen vanaf 9.00 uur van daag een aan vraag indienen bij het UWV voor de Tijde lijke Overbrug gingsregeling voor Flexibele Arbeidskrach ten (Tofa). Die is bedoeld voor flexwerkers die in februari mini maal 400 euro verdienden, en in april minstens de helft van die inkomsten zijn verloren. BERLIJN Miljardair Heinz- Hermann Thiele, de grootste aandeelhouder van Lufthansa, gaat vandaag in gesprek met de Duitse minister van Economi sche Zaken over de staats steun voor de luchtvaartmaat schappij. Hij vindt dat het huidige steun- plan van 9 mil jard euro niet gunstig genoeg is voor de aan deelhouders. a> E o 'Ik besteed nu veel meer tijd aan de mensen' Peet Vogels Eindhoven Hoe kreeg Philips de corona- uitbraak mee? Was dat voldoende? De vraag naar beademingsappa- ratuur vloog omhoog. Hoe hield Philips de productie op peil? Wat zoal? Is de coronacrisis nog van in vloed geweest op uw rol als bestuursvoorzitter? Wat voor beleid? Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: pak het fysiek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16