Senioren geven ruim 1 miljoen aan cultuur NIEUWS 15 Lid van politieke partij Iraans Koerdistan neergestoken in Leeuwarden Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? Koen Voskuil Leeuwarden Een oud-klasgenoot van Sadegh Zarza (64) uit Iran had gebeld. Zijn zoon kwam studeren in Rotterdam, kon hij hem een beetje helpen? Dus wachtte Zarza in zijn auto op de jongeman, op het Stationsplein van Leeuwarden. Daarna zou hij hem thuis ontvangen om samen te eten en te praten. Dat was, volgens de familie van Zarza, het plan van afgelopen vrijdagmiddag. Met bloemen in zijn hand kwam de zoon uit Iran op hem aflopen. Maar ineens, zonder waarschu wing, trok hij een mes en begon op Zarza in te steken. Eerst via het geopende passagiersportier, vol gens getuigen wel tien keer. Daarna liep hij om de auto heen en stak hem bij het andere portier nog meerdere keren in zijn lijf, totdat het mes brak. Op het Stationsplein filmde iemand hoe de 38-jarige Iraniër zijn T-shirt uittrok om een wond te ver binden, en daarna kalm wachtte op zijn arrestatie. Zarza werd in kri tieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar is inmiddels buiten levensgevaar. Zarza's broer Taher weet zeker dat er een politiek motief achter de steekpartij zit. Sadegh Zarza, in de jaren 80 gevlucht uit Iran, is lid van de Democratische Partij van Iraans Koerdistan. Volgens zijn broer stond hij eerder op een dodenlijst van de Iraanse geheime dienst. Een politieke moordpoging uit Teheran is niet denkbeeldig. De wege een bomaanslag op het kan toor van de Iraanse Republikeinse partij in Teheran. Zijn moordenaars blijken ingehuurd via de zware cri mineel Naoufal F., alias Noffel, die samenwerkte met Ridouan Taghi. Twee jaar later wordt een andere criticaster van het Iraanse bewind doodgeschoten. Het gaat om Ah mad Mola Nissi, de leider van een Arabisch-Iraanse verzetsbeweging. Mola Nissi loopt in 2017 in Den Haag naar zijn auto als hij wordt doorzeefd met kogels. Naar aanlei ding van de moorden zette Neder land twee Iraanse diplomaten uit. Niet lang na de dood van Mola Nissi is een Iraanse spion actief in Nederland. Hij maakt foto's van een tv-station in Rijswijk dat kritiek levert op het Iraanse regime. Hij spioneert ook in woningen van in Nederland verblijvende Iraniërs. Zo ontfutselt hij onder meer wifi- wachtwoorden. Bedreigd De AIVD stelt in zijn laatste jaar verslag ook dat Iran in Nederland inlichtingen verzamelt over tegen standers van het regime. Iran pro beert critici 'te identificeren en de mond te snoeren', aldus de inlich tingendienst. Zeker drie Iraanse activisten voe- len zich zo bedreigd in ons land dat ze moeten worden beveiligd. Eén van hen draagt een alarmknop die in direct contact staat met de alarmcentrale. Nederland is niet het enige Euro pese land dat doelwit is van Iran. In 2018 zijn in Denemarken en Frank rijk aanslagen verijdeld. Denemar ken riep daarom zijn ambassadeur terug uit Iran. Ook de Franse rege ring zette een Iraanse diplomaat uit. Ook in een recent rapport van de Duitse inlichtingendienst wordt alarm geslagen over ongewenste invloed uit Teheran. De dienst spreekt van structurele spionage tegen dissidenten en politieke opponenten van het regime. ,,Niet gelijkgestemden lopen existentieel gevaar", zegt een Iran- deskundige, die vanwege het on derwerp niet met naam genoemd wil worden. „Kennissen van mij zijn in elkaar geslagen en met een mes bedreigd. En Europa laat het gebeuren." Is de aanval in Leeuwarden op Sadegh Zarza ook een poging een dissident uit de weg te ruimen? De politie Noord-Nederland wil daar niet over speculeren. ,,We zitten nog in de eerste fase van het ver hoor en het is prematuur om op het motief in te gaan", zei een woord voerster afgelopen weekeinde. PvdA-lid Sander Terphuis, die op zijn 18de vluchtte uit Teheran, in Burgum belandde en zijn naam veranderde, kwam Zarza dit jaar nog tegen tijdens een discussie avond over de 'lange arm van Tehe ran' in Europa. Het Iraanse regime heeft de druk op oppositieleden flink opgevoerd, zegt hij. ,,Sinds de protesten in Iran van begin dit jaar is de dreiging enorm toegenomen. Er brak een grote paniek uit bij de ayatollahs." Terphuis kreeg een lichte vorm van beveiliging. Hij vermoedt dat voor Zarza hetzelfde gold. Bezorgd Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten niet vooruit te willen lopen op het politie-onder- zoek, maar in de Tweede Kamer reageren partijen uiterst bezorgd. ,,Veel Nederlandse Iraniërs die zich inzetten voor mensenrechten voe len zich onveilig'', zegt SP-Kamer- lid Sadet Karabulut. ,,Deze mensen moeten beschermd worden.'' De PvdA heeft al eerder bij minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) aangedrongen op een speci aal meldpunt voor Iraniërs die zich onveilig voelen. Kamerlid Liliane Ploumen: ,,De minister vond dat niet nodig, omdat men aangifte bij de politie kan doen. Helaas doet niet iedereen dat, dus zal ik wederom vragen welke mogelijk heden de minister ziet om mensen beter te beschermen.'' DEN HAAG De oproep van een aantal senioren aan andere oude ren om vakantiegeld (deels) te do neren aan de door de coronamaat regelen getroffen kunstwereld, heeft ruim 1 miljoen euro opgele verd. Meer dan 4500 AOW'ers hebben tussen 20 mei en 20 juni geld overgemaakt naar het initia tief. Minister Ingrid van Engelsho ven (Cultuur) heeft laten weten dat zij het bedrag verdubbelt. Daarmee is er in totaal meer dan 2 miljoen euro beschikbaar voor de culturele sector. Acteur Gijs Scholten van Aschat was als ambassadeur betrokken bij de actie. ,,Deze opbrengst is een enorme opsteker. Dat een deel van ons publiek zelf in actie is ge komen, is hartverwarmend voor iedereen in de culturele sector. Deze actie is nu weliswaar afgelo pen, maar geven aan cultuur kan natuurlijk altijd. Het Prins Bern- hard Cultuurfonds zorgt dat het op de goede plek terechtkomt." De opbrengst van de actie wordt als volgt verdeeld over kunstdisciplines: beeldende kunst 22 procent, muziek en opera 40 procent, theater, dans en film 38 procent. Donateurs konden zelf een voorkeur voor het werkter rein aangeven. Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. maandag 22 juni 2020 Iraniërs weten het zeker: aanval had politiek motief Achter een ijzig kalme mesaan- val op Iraniër Sadegh Zarza in Leeuwarden schuilt volgens zijn familie een politiek motief. Vei ligheidsdiensten waarschuwen voor de gevaarlijk lange arm van Teheran, Iraanse dissidenten voelen zich overal in Europa onveilig. Politie onderzoekt de plek waar Sadegh Zarza werd neergestoken in Leeuwarden. foto anton kappers AIVD schrijft twee liquidaties in Nederland toe aan de Iraanse ge heime dienst. Eén is in 2015 op Ali Motamed, die zich onder deze valse naam schuilhoudt in Almere. Mo- tamed is ter dood veroordeeld van Gevluchte leden van de oppositie vrezen 'de lange arm van Teheran' *Bezorging ma/vrij voor 07.00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15