Er mist leven: een toerist is 'n bezienswaardigheid Zaal blijft halfleeg bij start campagne TVump Plunderingen in Stuttgart na controle 17-jarige voor drugs NIEUWS 13 DAGBOEK ITALIË Op woensdag 4 maart had ik een afspraak op de re dactie van deze krant. Om kennis te maken. Ik had net twee artikelen geschreven en bezat de ambitie om de nieuwe, vaste, Ita lië-correspondent te worden. Na een prettige kennismaking en een lekkere lunch waren er werk afspraken gemaakt en stond ik op het punt te vertrekken. 'Ping', een bericht van de Corriere della Sera op mijn telefoon. 'Vanaf morgen zijn alle scholen in Italië geslo ten'. Nog geen minuut later belt mijn vrouw. 'Wat doen we met de kinderen?', het ongeloof sijpelt door de telefoon. Terug naar de redactie. 'Schrijf maar een stuk met een persoonlijke insteek.' Dat was, eigenlijk, het eerste Italië- dagboek. Als nog geen week later de Italiaanse regering besluit het land op slot te doen, ik ben dan alweer terug in Rome, vraagt de redactie of ik elke dag een stuk wil schrijven over hoe het is om in lockdown te leven. Zes dagen in de week over mijn dagelijks leven. Niet gek, als je nog geen maand voor een krant werkt. Ineens ben ik zelf onderwerp van het nieuws. Leuk, maar raar. Jour- nalisten zijn gewend over ande ren te berichten en blijven meest al buiten beeld, maar dit is an ders. Dit is een claustrofobische crisis. Je kunt nergens heen, maar toch wil je berichten over de we reld om je heen en dus word je onherroepelijk zelf het centrum van het verhaal. Of, zoals een col lega het treffend omschreef: nor maal rijd je als journalist achter de ambulances aan, nu komen de ambulances op je af. Het waren drie vreemde maan den, drie maanden die eindeloos leken en op sommige momen ten hopeloos. Wekenlang in huis in de hoop de epidemie in te dammen, de gruwel van de mili taire vrachtwagens met lijkkisten in de straten van Bergamo, de wanhoop van het constant oplo- Rome zonder toeristen is eigenlijk geen Rome, hoe vaak ik ook baalde van die hordes toeristen pende dodental, vaak met hon derden per dag. Er hing een don kere wolk boven Italië die maar niet wegdreef, hoe hard de zon ook haar best deed. De lente hing in de lucht, maar de kilte bleef. Intens Het waren ook drie maanden van intens gezinsleven. Met zijn vie ren, 24 uur per dag, in ons appar tement: 90 vierkante meter die tegelijkertijd kantoor, thuis, kin derspeelplaats en school waren. Met 30 vierkante meter dakterras als enige uitlaatklep. En dat ging wonderwel goed. Ik heb mij ver baasd over de flexibiliteit van mijn kinderen, vooral van de oudste van 6, de tolerantie van mijn vrouw en mijn eigen ver mogen om de buitenwereld bui ten te sluiten als dat nodig was. Met het versoepelen van de maatregelen, begin mei, zijn de Italianen weer een beetje gaan ademhalen. En wij dus ook. Hoe wel Rome veel minder zwaar ge troffen is dan het noorden, blijft er toch een zweem van kilte, af standelijkheid en verdriet han gen. Ook hier. Handrem Er is de wil om het leven weer op te pakken, de schouders eronder te zetten, maar de handrem zit er nog op. Mensen wachten af. De toekomst is onzeker. Lombardije, goed voor zo'n 20 procent van het Italiaanse bruto nationaal pro duct, is grotendeels stilgevallen en ook de economische motor van Rome, het toerisme, ligt stil. Ondanks de versoepelingen is de stad onwerkelijk leeg en zijn toe risten een bezienswaardigheid. Het is juni, maar er wordt alleen maar Italiaans, of eigenlijk Ro meins, gesproken in de stad. Veel vrienden en bekenden, geboren en getogen Romeinen, besluiten nu eindelijk maar eens de Vati caanse musea of het Colosseum te bezoeken. Zonder toeristen is de stad van ons, maar er mist ook wat. Leven. Rome zonder toeristen is ei genlijk geen Rome, hoe vaak ik ook baalde van die hordes toeris ten. Drie bizarre maanden die de geschiedenis in zullen gaan. Drie maanden waarin de wereld tot stilstand kwam en daarover mocht ik schrijven. Gewoon van uit mijn eigen huis. Drie maanden en meer dan 55 dagboeken, en gezien de vele re acties werden ze goed gelezen. Daar wil ik u, mijn lezer, voor be danken. Nu gaan we weer naar buiten om daar verhalen over te schrijven. TULSA De eerste campagnebij eenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump sinds ruim drie maanden, is wat betreft publieke belangstelling op een flinke tegenvaller voor hem uitge draaid. In het Tulsa BOK Center is plaats voor 19.000 mensen, maar de zaal bleef voor ongeveer de helft leeg, zo was te zien op live-tv-beel- den. Een buitenprogramma voor wie geen kaartje had kunnen be machtigen voor de zaal, werd afge last: er kwam geen publiek. Trump begon zijn speech met een verklaring waarom de zaal niet vol was. Volgens hem verhinderden buiten het gebouw gewelddadige links-radicale activisten de bezoe kers de entree. Er waren echter geen meldingen van politie en vei ligheidsdiensten over ongeregeld heden of massale aanwezigheid van anti-Trumpdemonstranten, meld de nieuwszender CNN. Trump zei ook dat hij bij de ge zondheidsautoriteiten erop heeft aangedrongen het aantal corona tests in zijn land te verminderen. ,,Vertraag het afnemen van tests.'' De VS hebben 25 miljoen tests uit gevoerd, 'meer dan in welk ander land dan ook', aldus Trump. Tegen duizenden aanhangers repte hij van ,,een zwaard met twee scherpe kan ten. Hoe meer we testen, hoe meer gevallen we hebben.'' Een woord voerder van het Witte Huis zei in een reactie dat Trump hier 'duide lijk een grap maakte'. Bezoekers kregen mondkapjes tegen het coronavirus uitgereikt, maar de meesten droegen ze niet. Dit ondanks een stijgend aantal be smettingen in de staat Oklahoma, waar Tulsa ligt. De onrust begon zaterdagavond toen de politie rond 23.30 uur een 17-jarige jongen controleerde van wege mogelijke betrokkenheid bij een drugsdelict. Bijna driehonderd mensen die in het centrum op stap waren, besloten vanwege de con trole de agenten te belagen met flessen en stenen. Al snel kwamen er nog meer mensen bij en was er sprake van een groep van meer dan vierhon derd relschoppers. Tijdens straatge vechten met de politie hebben tien tallen kleine, gewelddadige groe pen grote vernielingen aangericht in het centrum van de stad. Video beelden op Twitter tonen hoe jonge mannen tegen winkelramen schoppen en stenen uit de straat rukken. Een hele reeks winkels werd vernield en auto's moesten het ontgelden. Ook werd er geplun derd. Er werden 24 arrestaties verricht. De burgemeester van Stuttgart, Fritz Kuhn, reageert geschokt. ,,Eén ding moet duidelijk zijn: Stuttgart is geen wetteloos gebied. Ik ben ge schokt door het geweld, door het aanvallen van politieagenten en de onrust in onze stad. Het is een treu rige zondag voor Stuttgart.'' De minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Baden- Württemberg, waar Stuttgart ligt, wil dat alle relschoppers worden vervolgd. ,,Wat wij afgelopen nacht hebben gezien, is nog nooit op die manier voorgekomen in Baden- Württemberg'', zei Thomas Strobl. De politie heeft een onderzoeks team van veertig agenten op de zaak gezet. Dat team krijgt steun van de nationale recherche. Zeker tweehonderd agenten uit de deelstaat werden vanwege de rellen naar Stuttgart gestuurd. De situatie was tegen het begin van de ochtend weer onder controle. 4 dagen 4*-Van der Valk bij Den Bosch incl. ontbijt maandag 22 juni 2020 Angelo van Schaik Rome De afgelopen drie maanden schreef Italië-correspondent Angelo van Schaik meer dan vijftig keer over zijn leven tij dens de lockdown. Over het gedoe met de kinderen in het kleine appartement, het ver driet om het grote aantal slachtoffers en de hoop op verbetering. Nog één keer be richt hij in deze rubriek vanuit Rome. Correspondent Angelo van Schaik schreef drie maanden vanuit Rome over de ingrijpende gevol gen van de lockdown in Italië. foto adr Bij rellen in de Duitse stad Stutt gart waren in de nacht van za terdag op zondag meer dan vier honderd mensen betrokken. Meer dan tien agenten raakten gewond bij confrontaties met de relschoppers. Ook werden win kels geplunderd. Buitenlandredactie Rotterdam Tijdens de nachtelijke rellen werden winkels vernield en ge plunderd. foto julian rettig/dpa Van der Valk Hotel Nuland - 's-Hertogenbosch •V 3 overnachtingen in een 2-persoonskamer •y 3 x uitgebreid ontbijt t.w.v. 45,00 p.p. Zoover beoordeling: 8,1! Tip! Verken de omgeving per fiets Exd. toeristenbelasting en lokale heffingen 3,95 p.p.p.n. en reserveringskosten €19,95 per boeking. traveldeal I tUsse0n"onoonei6fMuur I 1088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13