i 12 NIEUWS Nieuwe app waarschuwt waar de teken op de loer liggen li Teken zetten hun zaag tanden steeds vaker in mensen. Anderhalf miljoen keer per jaar bijten ze al toe, met alle risico's op gevaarlijke ziekten zoals lyme. Bioloog Arnold van Vliet bedacht een app met een tekenalert die ons helpt gezond te blijven. Ede Als een soort visnet sleept Arnold van Vliet (46) een witte katoenen doek over de bodem van het bos. Na een kleine minuut draait de bioloog het doek om en kan het tellen beginnen. De 'oogst' bestaat uit meer dan twintig teken in verschillende soorten en maten. ,,De kleine exemplaren ter grootte van een zandkorrel zijn larfjes, die zijn net uit het ei gekropen. Zelfs een larf kan zijn zaagtanden al in je huid zetten om zich met bloed te voeden. Hij draagt in 2 procent van de gevallen de borre- lia-bacterie bij zich. Deze bacterie veroorzaakt de ziekte van Lyme, dus ook van zo'n mini-teek kun je ziek worden.'' Een wandeling door het bos aan de rand van Ede hoort ontspannend te zijn, maar niet in het kielzog van Arnold van Vliet en zijn tekendoek. De constatering dat er op een paar vierkante meter bosgrond minimaal twintig van deze spinachtige beestjes zitten te wachten totdat ze een prooi (dier of mens) kunnen bespringen om bloed te zuigen, is tamelijk on heilspellend. En dat ze vaak onzicht baar klein zijn, is ook een eyeopener en belangrijk om te beseffen bij het controleren van je ledematen. Oké, die twintig teken zaten niet op het officiële bospad. En gelukkig hebben we onze sokken over onze broekspijpen getrokken (strenge voorwaarde van Van Vliet). Toch is duidelijk dat de teek in deze tijd van het jaar zijn hoogtepunt beleeft. „Jaarlijks worden volgens het RIVM in ons land 1,5 miljoen mensen gebe ten door teken. Vooral in de maanden juni en juli. Uit het laatste grote on derzoek, uitgevoerd door het RIVM in 2017, bleek dat in Nederland 27.000 mensen na zo'n beet de ziekte van Lyme hebben opgelopen. In 1994 tel den ze zesduizend ziektegevallen, in 23 jaar tijd is er dus sprake van een verviervoudiging'', aldus de man die sinds 1996 is verbonden aan Wagen- ingen University en is gespecialiseerd in voor de mens vervelende beestjes als teek, mug en eikenprocessierups. Van Vliets uitgebreide kennis over de teek - tien jaar lang ging hij samen met vrijwilligers elke maand op te- kenjacht - is belangrijke inbreng voor de app die Wageningen University samen met Universiteit Twente en HAS Den Bosch ontwikkelde. ,,Door deze vangsten te combineren met on der meer weerdata en satellietbeel- den, hebben onze onderzoekers een zogeheten tekenverwachtingsmodel gemaakt. Dit model is vanaf vandaag onderdeel van de al bestaande Nature Today-app. Dagelijks wordt zo voor elke vierkante kilometer in Neder land een actuele teken-alert gemaakt. De verwachting geeft aan of het aan tal teken minimaal, gering, middel matig, hoog of zeer hoog is.'' Voor elke vierkante kilometer in Nederland is er een dagelijkse teken-alert Dat de teek zich hier steeds beter thuisvoelt, komt volgens Van Vliet voornamelijk door klimaatverande ring. ,,Mildere winters, een vroeg voorjaar en meer voedsel zorgen voor minder sterfte onder muizen en vo gels, de grootste dragers van de borre- lia-bacterie en gewilde gastheer van de teek. Zodra de temperatuur hoger is dan 5 graden, kunnen ze al actief worden.'' Uittrekken Het is overigens niet zo dat de bioloog mensen ontraadt om nog wandelin gen in de natuur te maken. ,,Nee, he lemaal niet. Daar moeten we gewoon van blijven genieten. Wel is het zaak onszelf aan te leren na afloop een uit gebreide lichaamscontrole uit te voe ren. Een keertje douchen werkt bij voorbeeld niet, dit beestje glijdt niet van je lijf. Je moet hem er echt uit trekken. Hoe sneller je dat doet, hoe v minder snel je ziek wordt. Dat geldt ook voor onze huisdieren. Op onze app is ook een teken-alert geïnstal leerd. Je kunt aangeven dat je later op de dag een tekencheck-notificatie wilt krijgen. Een soort reminder als je in het bos, de duinen of het park bent geweest. Of als je in de tuin hebt ge werkt, want een derde van de beten wordt daar opgelopen. De bijtgrage kruipers houden zich het liefst op in de liezen, knieholtes, oksels, achter de oren of tussen de billen. Een op de vijf teken is besmet met de borrelia-bacterie, de versprei der van Lyme. Maar dat is nog niet al les. Ze kunnen ook het in Nederland nog zeldzame virus tekenencefalitis (TBE) overbrengen. Van Vliet: ,,TBE is een virus dat zelfs kan leiden tot her senvliesontsteking. Dit virus komt vooral voor in Oost-Europa en Cen- traal-Azië. In ons land hebben sinds 2016 een paar mensen TBE opgelo pen. Het RIVM onderzoekt wat de ac tuele situatie is.'' Het RIVM laat weten op korte ter mijn met deze onderzoeksresultaten naar buiten te komen. ,,Maar we zijn nog lang niet klaar met de teek. We willen weten welke ziekten hij nog meer kan overbrengen, vandaar dat we mensen die ziekteverschijnselen hebben, oproepen zich bij ons te mel den voor onderzoek. Aanmelden kan via tekenradar.nl'', aldus Kees van den Wijngaard namens het RIVM. Superteek En dan is er ook nog de superteek (hyalommateek), een engerd die drie keer zo groot kan worden als de nor male variant en nog engere ziektes kan overbrengen. ,,Dit exemplaar kan de Krim-Kongo-koorts bij zich dra gen. Een virale ziekte, vergelijkbaar met ebola. Hieraan kun je overlijden, dus het is zaak dat we de superteek zo lang mogelijk 'buiten de deur' hou den.'' Of dat lukt, is zeer de vraag. Vorig jaar werden zeker al twee volwassen superteken in Drenthe en Gelderland ontdekt en ook in Duitsland zijn ze gespot. Zeer waarschijnlijk zijn ze meegereisd met trekvogels uit Afrika. Van Vliet: ,,Des te meer reden om je zelf goed te checken als je buiten bent geweest.'' Deze teken waren overi gens niet besmet met het Krim- Kongo-virus. maandag 22 juni 2020 GO a.j rrrrrrrr oe ac De app laat zien in welke gebieden weinig of juist veel teken zitten. FOTO KOEN VERHEIJDEN Sanne Schelfaut -Arnold van Vliet, app-bedenker Bioloog Arnold van Vliet sleept zijn tekendoek door het bos. foto koen verheijden De Nature Today-app met teken- alert is zowel via Android (Google Play) als Apple (App Store) te downloaden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12