II EUWS 11 probeer te maken. Ik ga niet de rest van m'n leven boos blijven. 'Rug recht', zou mijn moeder zeggen. Als ik dat niet zou doen, zou hij nog een slachtoffer maken.'' ,,We konden uren kwekken, over niks. Of samen koken, taarten bakken, knutselen. Ze was heel creatief, kon de mooiste pop pen maken met klei. Een van onze laatste dagen samen schilderden we hier boven een zolderkamer. Harde muziek aan, mee zingen. Ze was gewoon een heel lieve vrouw, dat staat ook op die honderden kaartjes die we kregen, soms van wild vreemden. Dat doet ons echt goed. Daar liggen ze, in de kast, bij de roos waar ook haar as in zit. ,,Het uitvaartcentrum was zo vol, men sen stonden tot buiten. Mijn ouders ken nen veel mensen, waren meer dan veertig jaar getrouwd. Ze gingen er graag met de camper op uit, samen met Teun, naar zee liefst. Vroeger werkte mijn moeder in de thuiszorg, dat zorgen zat in haar dna. Ze deed nog vrijwilligerswerk in een verzor gingshuis. Maar ze had ook haar grenzen. Ze was een heel sterke vrouw, je maakte haar niks wijs. Tegen mijn zus en mij zei ze altijd: wees onafhankelijk, houd de rug recht. ,,Met mij gaat het nu beter, ik heb een jaar op pauze gestaan. Kwam amper buiten, ik kon niks. Pas de afgelopen weken bak ik weer eens een taart, ga ik ook weer naar het werk, heb ik mijn studie weer opgepakt. Bang op de Brunssummerheide ben ik niet, nee. Een dag nadat Thijs was opge pakt, ben ik daar weer gaan wandelen met Teun. Die was wel wat angstig, bleef bij me in de buurt. Heel even dacht ik: stel nu dat ik de verkeerde tegenkom... Maar dat zou mama echt niet accepteren. Ik zei ook bij de afscheidsdienst: we laten ons die prach tige heide niet afpakken.'' pagina's van het dossier twee keer doorge nomen, Phil (de slachtofferadvocaat van de familie, red.) heeft eerst de pijnlijke details en foto's weggehaald. Dan vraag ik me af of Thijs helemaal onder psychotische dwang handelde, er waren keuzemomenten. Als je dan leest wat hij bespreekt met anderen, dan krijg je vooral het beeld van iemand die meer spijt lijkt te hebben van de gevol gen van zijn daad dan van wat hij aange richt heeft. En zijn familie zwijgt. Natuur lijk hoef je niet mee te werken aan de ver oordeling van je zoon of broer, maar verlies niet uit het oog wat hier gebeurd is, het is geen klein vergrijp.'' Thijs H. werd behandeld bij de Mondri- aan-kliniek. Een inspectierapport over de behandeling blijft geheim. ,,Ik hoop dat we het hele rapport krijgen. Daar heeft Phil nu een verzoek voor gedaan. We willen weten wat er gebeurd is, of de behandeling goed gegaan is, en zo niet: of er dingen verbeterd worden. Het gebeurt te vaak dat verwarde mensen totaal onschuldige mensen ver- Tuurlijk ben ik boos geweest, maar wraak vreet je op moorden, dan klopt het systeem toch niet? Als de zorg verbetert, is mijn moeder niet voor niks gestorven.'' Het OM gaat tot het uiterste. ,,De officier van justitie onderzoekt echt alles, het is fijn dat het zo grondig gebeurt. De slacht offers verdienen dat alles wordt uitgeplo zen. Politie en justitie zijn er voor ons, zo fijn. Thijs heeft lang gezwegen, vanaf zijn arrestatie tot augustus. Tot er zoveel dna- bewijs was dat hij wel moest bekennen.'' De familie zou graag zien dat H. een cel straf krijgt, niet alleen een verplichte psy chische behandeling. ,,Dat is dan een stuk je boetedoening. Als hij alleen tbs krijgt, en onder voorwaarden, zou hij volgend jaar vrij kunnen zijn. Dat is onverteerbaar. Maar toch is het ook zo: als hij dertig jaar de gevangenis ingaat, krijg ik geen prijs. Dan gaat er niet ergens een deurtje open en komt mijn moeder plotseling terug. Tuurlijk ben ik boos geweest, maar wraak vreet je op. Ik weet zeker dat m'n moeder trots op me zou zijn als ik er weer wat van maandag 22 juni 2020 GO zou zeggen: Rug recht' M Een roos, een lichtje en honderden kaartjes ter herinnering aan Diny, 'een heel lieve vrouw'. foto marcel van hoorn Carla en Diny waren als vriendinnen. Thijs H. - Carla, dochter van Diny

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11