Scholen: let er iemand op onze gezondheid? 10 NIEUWS Diny uit Heerlen werd op de Brunssummer- heide om het leven gebracht door Thijs H. Eén keer doet dochter Carla (40) haar verhaal. ,,Dit gebeurt te vaak, dan klopt het systeem toch niet?'' Dat blijkt uit een rondgang van deze krant. Enkele GGD's weten precies op hoeveel basisscholen be smettingen zijn geweest, hoeveel personen corona hadden en wat de gevolgen waren. Maar veel andere regio's hebben de informatie niet op de plank liggen, zeggen dat het te veel tijd en moeite kost om dat uit te zoeken of dat ze beroepen niet registreren. Het RIVM heeft alleen zicht op het aantal geteste leraren en de mate waarin Covid-19 is aange toond. In de cijfers worden pedago gisch medewerkers van kinderdag verblijven, basisschoolleerkrachten en docenten van middelbare scho len op één hoop geveegd. Een uit splitsing is niet te maken, zegt het ministerie van Onderwijs. Ook wordt niet bijgehouden hoeveel scholen bij de besmettingen be trokken zijn. Het ministerie ontvangt de test gegevens van het RIVM. Bij grote uitbraken krijgt minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) óók een seintje, maar dat is volgens hem nog niet gebeurd. ,,We hebben een goed beeld en dat zegt dat er geen grote problemen zijn op scho len. Als het beeld rustig is, is het ook niet nodig om van de hoed en de rand op alle scholen te weten'', reageert zijn woordvoerder. Bron De onderwijsbonden zijn er niet gerust op. AOb-voorzitter Eugenie Stolk hamert van begin af aan op een goede monitoring, zodat kin deren onbezorgd naar school kun nen en leraren veilig kunnen wer ken. ,,We weten misschien hoeveel besmettingen er onder leraren zijn, maar we hebben geen idee op hoe veel basisscholen die coronageval- len zijn binnengekomen. Je wilt weten of een school een besmet tingsbron is. Ook als iemand buiten school besmet raakt, komt zo'n per soon vaak wél die school binnen.'' Ook CNV Onderwijs maakt zich zorgen. ,,Wij hebben veel begrip voor de werkdruk van de GGD-me- dewerkers. Juist daarom moet het voor iedereen bij de GGD's en in het onderwijs duidelijk zijn welke informatie geregistreerd moet wor den'', zegt voorzitter Jan de Vries. Intussen duiken berichten over besmetting op. In Limburg moest een basisschool vlak na heropening sluiten, omdat vijf leerkrachten co rona hadden. Er waren te weinig le raren over om de klassen te draaien. Ook op andere plekken in het land, zoals Den Haag en Utrecht, gingen scholen tijdelijk dicht of werden groepen naar huis gestuurd wegens zieke leerkrachten. Een groep bezorgde ouders houdt een lijst bij van scholen en kinderdagverblijven die te maken hebben met corona. Hierop ston den gisteren 41 bevestigde gevallen. Geen idee op hoeveel basisscholen leraren met corona zijn binnengekomen ,,Ik kijk daar ook naar, maar dit is niet de kwaliteit van informatie voorziening waar ik op zit te wach ten. Het is een taak van het minis terie om dat bij te houden'', stelt SP-Kamerlid Peter Kwint. Volgens het ministerie zijn in de week voor de volledige heropening achttien leraren besmet geraakt, van vijftien scholen. Op de vraag hoe hoog het aantal is sinds 11 mei, kwam geen antwoord. Wel kwam er uitgebreide informatie over het aantal testen: tot en met 12 juni zijn tenminste 114 van bijna 7000 ge teste leraren en pedagogisch mede werkers positief getest. ,,Er zijn niet veel leraren en kinderen besmet. Hoe gedetailleerd wil je de infor matie dan? We hebben er goed zicht op. We hebben echt ons best gedaan zoveel mogelijk informatie te geven'', aldus de woordvoerder. Heerlen Het strafdossier ligt in de hoek van de kamer, gekleurde papier tjes steken uit de honderden pagi na's. Het zijn bijna overbodige ge heugensteuntjes, sommige passa ges staan op het netvlies gebrand: ,,Ik heb het nu twee keer doorge lezen'', zegt Carla, de dochter van Diny, de 63-jarige vrouw uit Heerlen die 7 mei vorig jaar werd doodgestoken toen ze haar hond uitliet op de Brunssummerheide. Diny was een van de drie slachtoffers die Thijs H. maakte, ook Etsuko uit Den Haag (56) en Frans (68) uit Hoensbroek werden door hem aangevallen tijdens een ronde met hun hond. De drievoudige moord schokte het land, liet families in diepe rouw achter. Vandaag is de eerste inhoudelijke zitting, psychia ters van het Pieter Baan Centrum advise ren H. 'volledig ontoerekeningsvatbaar' te verklaren (waardoor hij geen celstraf zou krijgen). Maar er zijn twijfels of hij voort durend psychotisch was. ,,Het is niet aan mij om daarover te oordelen'', zegt Carla. ,,Ik ben geen psycholoog. Maar ik denk dat er keuzemomenten waren. Er zijn te veel losse eindjes.'' Een jaar lang stonden de levens van Carla en haar naasten op pauze, sinds ja nuari krabbelt ze weer op. Eén keer wil ze over de zaak spreken: ,,De komende dagen draait het alleen om Thijs, maar er zijn ook slachtoffers in dit vreselijke drama.'' eerste nieuwsberichten over een incident op de Brunssummerheide verschijnen, is ze meteen alert. ,,Wat zou daar nou ge beurd zijn? Het is bekend terrein voor ons, mijn moeder liep daar elke dag met de hond, vaak met mijn neefje, het zoontje van mijn zus. Deze keer was hij niet mee.'' Later die middag komen er foto's en film pjes van de plek en loopt opeens Teun in beeld. ,,De hond van mijn ouders, een gol den retriever. Het was hem, hij heeft zo'n typisch loopje. Dan weet je dat het mis is.'' Het onderzoek loopt volop, maar de poli tie kan de familie van Diny maar weinig vertellen. ,,Ze mochten eerst niets zeggen, daar ben ik 's middags nog een keer over uitgevallen tegen een rechercheur. Ik zei: we kijken het nieuws, we zien onze hond, één en één is twee. Ik moet hem echt nog een keer excuses aanbieden, later heeft de politie ons zo goed geholpen. Echt, de fa milierechercheurs zijn er altijd voor ons, ze hebben ons door de donkerste dagen ooit geholpen. Zo fijn.'' 's Avonds komt dan de bevestiging van wat ze eigenlijk al wisten. ,,Dat is niet te bevatten. Dan denk je dat je gaat omvallen, maar je blijft staan. Je wordt kalm, raakt in een soort shock. Verlamd.'' De eerste voorbereidende zitting in de Maastrichtse rechtbank was 'confronte rend', met de massale opkomst van journa listen: ,,En dan Thijs zo dichtbij. Dan zie je de persoon die ons zoveel verdriet gedaan heeft. Dat is pijnlijk, ongelooflijk ook, dat iemand zoiets kan doen. Als je hoort dat hij helemaal in de war is, denk je vooral: hij moet hulp hebben. Maar toen ik dit jaar weer een beetje rechtop stond, ben ik meer en meer van het dossier gaan lezen en be gon het te knagen. Ik heb alle drieduizend maandag 22 juni 2020 GO De GGD, het RIVM en het minis terie van Onderwijs hebben geen zicht op hoeveel basis scholen zijn getroffen door co ronabesmettingen. Onderwijs bonden maken zich zorgen over hoe goed de scholen in de gaten worden gehouden sinds ze weer open zijn. Ellen van Gaalen Den Haag - Eugenie Stolk, AOb Een leraar laat in de klas zien hoe basisschoolleerlingen hun han den moeten wassen. foto anp 'Mijn moeder Niels Klaassen Dinsdag 7 mei werkt Carla thuis. Als de ®0®A De Brunssum-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10