Deze crisis is het moment om thuis de taken beter te verdelen Veel vaders zien de band met hun kinderen versterken nu ze vaker thuiswerken, blijkt uit onderzoek. En ja, ze willen ook best meer doen in het huishouden. Vijf adviezen voor een betere taakverdeling thuis. 27 zorgen dat dat zo blijft?'' zegt Martine Kramer, die als gezinstherapeut in Amsterdam gezinsleden helpt om beter met elkaar om te gaan. „Spreek je verlangens hardop uit en geef el kaar de ruimte om de dingen te doen waar je je fijn bij voelt. Als jullie je goede voornemens delen, hebben ze meer kans van slagen dan wanneer je ze voor jezelf houdt.'' ADVIES 4 Zorg vaker alleen Sommige vaders besteden zo weinig tijd alleen met hun kind dat ze het oppassen noemen. Uit onderzoek van de Universiteit van Melbourne blijkt dat wanneer vaders regelmatig in hun eentje voor hun kind zorgen, ze meer zelfvertrouwen hebben in zichzelf als vader. „Daarbij helpt het enorm als vaders al vanaf de geboorte betrokken zijn'', vult Yerkes aan. ,,Zorg dat je tijdens de kraamweek aanwezig bent en maak goed gebruik van de kraamzorg. Dan leer je alles meteen en wordt het zorgen voor je kind iets heel natuurlijks en vanzelf sprekends.'' Uit recent onderzoek in IJsland blijkt bovendien dat vaders die meer tijd doorbrengen met hun pasgebo ren kind, minder vaak scheiden. ADVIES 5 Herverdeel de taken thuis Mannen die de zorg en het huishou den gelijk verdelen zijn tevredener over hun relatie dan vaders die daar niet in geloven, schrijft de Ameri kaanse psychologe Darcy Lockman in haar boek All The Rage. Toch praat maar een op de vier stellen over hoe ze die taken thuis willen verdelen, concludeerde het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Hoog tijd dus om die ellenlange to-dolij st van jullie te bekijken. Houd allebei een week lang bij wat je alle maal doet: van pannenkoeken bak ken tot nieuwe voetbalschoenen ko pen, van modderkleding wassen tot naar school brengen. „Schrijf ook de onzichtbare dingen op en de heel kleine dingen, zoals de schooltas klaarzetten, de prullenbak schoon maken en een apk-afspraak voor de auto regelen'', adviseert Yerkes. Vrouwen nemen vaak de taak op zich als manager van het hele huis houden. Dit fenomeen staat ook wel bekend als 'mentale last'. Om daar verandering in te brengen, helpt het om alle taken op te schrijven, te be spreken hoe die taak minimaal uitge voerd dient te worden - wanneer is iets schoon genoeg? - en vervolgens een manager per taak aan te stellen. De uitdaging voor mannen is om de verantwoordelijkheid voor die taak serieus te nemen. Voor vrouwen is het vooral de uitdaging om niet te controleren of mannen hun taak wel goed hebben uitgevoerd. Yerkes: „Ac cepteer dat taken op meerdere ma nieren gedaan kunnen worden en spreek waardering voor elkaar uit in plaats van elkaar te bekritiseren.'' I-ijdens de coronacrisis zegt een op de vijf vaders meer voor de kinderen te zorgen en in het huishouden te doen dan daarvoor. Dat blijkt uit onderzoek van de Universi teit Utrecht, de Universiteit van Amsterdam en Radboud Universiteit Nijmegen. Hoewel moeders thuis nog steeds meer doen dan vaders, is onderzoeksleider Mara Yerkes opti mistisch. ,,Als vaders zich meer blij ven inzetten voor zorg- en huishou delijke taken, dan kunnen deze taken structureel evenwichtiger tussen de ouders worden verdeeld.'' Kortom, dit is hét moment voor vaders om een grotere rol in het leven van hun kroost te krijgen. Maar hoe doe je dat? ADVIES 1 Kom op voor je rechten De meeste mannen blijven vijf dagen werken na de geboorte van hun kind en maken nauwelijks gebruik van het ouderschapsverlof. Waarom? Dat is historisch zo gegroeid: na de Eerste Wereldoorlog bedachten vakbonden en werkgevers dat mannen beter in staat waren om lange dagen te maken dan vrouwen. Sindsdien staat het maken van lange werkdagen gelijk aan mannelijkheid en moeten man nen als perfecte arbeiders altijd beschikbaar zijn voor hun baas. Veel werkgevers denken nog steeds zo traditioneel, terwijl moderne vaders meer tijd willen hebben om betrokken te zijn bij hun kind. Dat wringt. Als vader is het daarom des te belangrijker om je rechten te kennen en daarvoor op te komen. ,,Praat met DESIREE HOVING Spreek waardering voor elkaar uit in plaats van elkaar te bekritiseren' je ondernemingsraad of je vakbond om te weten welke mogelijkheden je hebt om geboorteverlof en ouder schapsverlof op te nemen'', zegt Yerkes. ,,Uit onderzoek naar de hon derd grootste cao's blijkt dat zeven tien daarvan het ouderschapsverlof deels doorbetalen. Val je niet onder zo'n cao, weet dan dat je per augustus 2022 wel recht hebt op doorbetaling via een uitkering van de overheid.'' Bovendien heb je vanaf 1 juli recht op aanvullend geboorteverlof van maximaal vijf weken. Je krijgt dan 70 procent van je salaris doorbetaald. ADVIES 2 Deel je werk flexibeler in Meer dan de helft van de vaders zou meer thuis willen werken, blijkt uit een enquête die het Verwey-Jonker Instituut afgelopen maand online zette. ,,Veel vaders vinden dat de band met hun kinderen sterker is geworden doordat ze tijdens de qua rantaine meer thuis zijn. Ze willen dat die band behouden blijft'', zegt onderzoeker Noël Koster. „Vaders willen bijvoorbeeld vaker bij het ont bijt en avondeten zijn en vaker een stukje wandelen met hun kind. Als ze minder reistijd naar hun werk hebben en flexibeler zijn met hun werktijden, komen er meer mogelijk heden voor dit soort kwaliteitsmo menten.'' Maar hoe regel je dat met je werkgever? ,,De coronacrisis laat zien dat werken echt flexibeler kan, ook in beroepen waarvan we eerst dachten dat het onmogelijk was. Dus dit is hét moment om met je baas in gesprek te gaan'', zegt Yerkes. ADVIES 3 Deel je goede voornemens met je partner Werkte je de afgelopen maanden thuis, dan huppelden je kinderen vaker om je heen. Hoe was dat? Nam je werkdruk toe en voelde je je ge strest? Genoot je ervan en zou je dat gevoel willen vasthouden? Of had je helemaal geen werk meer en maak je je zorgen om de financiën? ,,Het belangrijkste advies: deel met je part ner hoe je deze coronatijd ervaart. Wat is voor jou het mooiste wat is ontstaan? Hoe kunnen jullie er samen voor GO ZATERDAG 20 JUNI 2020 Vader, grijp je kans! -MARA YERKES ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75