Marja Middeldorp predikt schoonmaken als levenswijze 'Met de ziekte van Frank merkte ik hoe belangrijk het is om schoon en opgeruimd te wonen' Marja Middeldorp (64) is waarschijnlijk de bekendste schoonmaker van Nederland. Ook in een tijd van tegenspoed besefte ze dat ze graag mensen helpt om rust, reinheid, en regelmaat in hun leven te krijgen. Daarom geeft ze tips. 22 Er staat na de verhuizing nog maar één stapeltje dozen in een kamer. Voor de rest is haar nieuwe appartement geweldig opgeruimd, spic en span. Marja Middeldorp voert in de praktijk uit wat ze predikt: schoonmaken is haar handelsmerk én hobby. ,,Kijk, in de kledingkast heb ik alles keurig op kleur gehangen. Overzicht creëren in wat je hebt, geeft rust. Ik kan het vrijheidsmeisje zijn dat ik ben omdat het achter mij is opgeruimd.'' Ze leeft een deel van het jaar in een idyllisch dorpje in Engeland en voor het andere deel in haar net betrokken appartement in Wassenaar, op een prachtig landgoed. Ze verhuisde vanuit Den Haag nadat ze vorig jaar haar man verloor. Hij kampte bijna hun hele volwassen leven met een bipolaire stoornis, de ene periode depressief en de andere manisch. Omdat hij in zijn ontremming de laatste tijd een gevaar vormde voor zichzelf en zijn omgeving, was euthanasie de uitweg die hij koos. In de periode van rouw die volgde, voelde Middeldorp toch ook de aandrang om mensen te verblijden met haar schoonmaaktips. ,,Ik wil de kennis die ik in mijn leven heb opge daan overdragen en mensen helpen.'' De meeste mensen kennen de 64-jarige, van oorsprong Haagse van het tv-programma Hoe schoon is jouw huis?, waarin ze samen met haar moeder de meest smerige huizen een opfrisbeurt gaf. ,,Ik kom uit een ondernemersgezin en ben daardoor zelf ondernemend geworden. Ik ging net nadat ik getrouwd was met Frank mee naar Saoedi-Arabië, waar hij voor een baggerbedrijf ging werken. Ik had overal handeltjes en regelde van alles voor iedereen. Wat ik ook leerde, was schoonmaken in tijden van onrust. Ik wist binnen een dag een huisje te creëren waar ik me senang voelde.'' Groen Middeldorp woont niet in het meest doorsnee appartement. Geel tapijt, rode muren met museumwaardige kunst, klassieke meubels, geen plan ten. ,,Nee, van planten genieten we in de tuin. Het rozenperk kan wel een bloempje missen voor in de hal of li ving. Meer groen verdraagt het huis niet", zegt ze met een knipoog, waar- mee ze haar deftige familieachter grond onthult. Maar ze is ook beslist van de opgestroopte mouwen. ,,Ar- beid adelt, zeggen wij altijd.'' Ze wijst naar een houten replica van een misschien wel honderd jaar oude luchtballon, met in de mand 'mensjes die vrolijk zwaaien'. ,,Ik sleep dit kitscherige ding al mijn hele leven mee. Het staat symbool voor hoe ik mijn leven zie: oneindig ver kunnen kijken en meevaren op de wind. Je weet nooit precies waar je aankomt, maar kunt er altijd je thuis van maken. Als je dat omarmt, ervaar je ultieme vrijheid.'' Paniek ,,Ik was zelf een rommelkont, maar met de ziekte van Frank merkte ik hoe belangrijk het is om schoon en opgeruimd te wonen. Als de paniek uitbreekt, kun je het er niet bij heb ben dat je niet weet waar je sleutels liggen. Na Franks hemelvaart - zo noem ik het, want zo was het - dacht ik: wat triest toch dat al die mensen maar lopen te hollen. Er wordt mij vaak om hulp gevraagd en dan zeg ik: 'Ga eerst eens op een stoel zitten. Bedenk dan eens hoe je wilt leven. Jij bent de baas. Hoe wil je dat voor elkaar krijgen met zo'n vol huis? Ga eerst eens ontspullen. Rust, reinheid, regelmaat, daar draait het om.'' Ze spreekt over schoonmaken op een bijna filosofische toon, maar zo serieus is ze ook over de taak die ze nog weggelegd ziet voor zichzelf. ,,Ik ben een laboratoriumprofessortje, een soort uitvinder. Ik probeer aller lei dingen in het huishouden en wat werkt, wil ik graag delen. Oma weet raad, dat idee. Ik wil de generatie van mijn zoon en die daarna komt leren dat schoonmaken nodig is én leuk kan zijn. Ik noem het ook liever 'een project aangaan' dan 'schoon maken'. Iedereen in het gezin doet mee, met z'n allen de tijd nemen om goed voor elkaar en de omgeving te zorgen.'' Hoewel ze haar taak serieus neemt, is ze altijd op zoek naar die 'knipoog', zoals ze het zelf noemt. Herkenbaar uit Hoe schoon is jouw huis? en in de soms geestige middelen die ze gebruikt voor huishoud- klusjes, zoals tandpasta, pindakaas en bier. „Zon der knipoog geen leven. Zoals Frank als psychia trisch patiënt een bordje op zijn kamer had hangen: 'Help, ik ben omringd door idioten'.'' ZATERDAG 20 JUNI 2020 GO Reinheid, regelmaat en Marja Middeldorp geeft elke vrijdag in een video de Schoon- maaktip van de Week, te zien in de sectie wonen op de site van deze krant. Vanaf juli verschijnen haar tips ook in de Zo-zomerbijlage. STEFAN TEN TEIJE Schoonmaken blijft Marja's missie. ,,Ik probeer allerlei dingen in het huis houden uit en wat werkt, wil ik graag delen. Oma weet raad, dat idee.'' FOTO JOOST HOVING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70