Bij het sluiten van een quarantainedagboek 1 6 10 bc 16 Op 13 maart ging ik met mijn gezin in zelfverkozen quarantaine. Ik schreef er tot gisteren een dagelijkse column over in deze krant. Tijd voor een concluderend stuk, hopelijk geen tussenbalans. Het is wat ik geleerd heb van 99 dagen in lockdown. Misschien hebt u er wat aan. FRANK POORTHUIS We beginnen praktisch: ik zal het nooit meer burger lijk noemen om een goed gevulde voorraad- en koelkast te hebben. Toen wij begin maart zagen waar het naartoe ging met de pandemie hebben we niet gehamsterd, maar wel een aantal dingen ingeslagen waarvan we wisten dat we die in geval van een crisis nodig hadden. Die blijven erin: zes pakken lang houdbare melk, een paar kilo rijst en aardappe len, zout, eieren en vijf kilo meel. Wat dat betreft: als je een ei kunt bakken, kun je je eigen brood bak ken. Ik doe het al drie maanden. Het kost me minder tijd dan naar de bakker lopen en het is nog leuk ook. Meel, gist, zout, water en een werkende oven, that's it. 2 Ik ben zelf echt een brombeer. Maar ik heb tijdens deze crisis ge leerd dat het weinig loont om su- perlang te mokken. Ruzies met je part ner? Elke minuut die je boos in een hoekje zit, maakt de situatie lastiger. Doorbreek het patroon. Het werkt om gewoon naar de ander toe te lopen en te zeggen: dat was dom van me/van ons. Goedmaken? Zoals het vroeger op het schoolplein ging. 3 Een platte maar harde waarheid: corona bracht mij meer dan welke ervaring ook het besef dat het zo gebeurd kan zijn. Het ene moment sta je met je kind te spelen, even later kun je als het ware door vier verplegers wor den gekeerd op een ic-bed. Daaraan ver want: de crisis deed me beseffen dat ik echt oud (geworden) ben. Ik dacht altijd aan mezelf en mijn vrienden als 'jonge kerels', de jongens. Nu blijken we toch gewoon kwetsbare oudere mannen die zich verschuilen voor de man met de zeis. 4U kent het vast. Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder. Ramses Shaffy. Ik was al een fan, maar deze tekst is, zonder dat ik hem ooit heb gezongen, de afgelopen maanden wel mijn motto gewor den. Ik had in dit leven al een stevige portie relatieleed en sterven, liefdesge luk en kindergeboortes gehad, maar co rona heeft het schilderij weer lekker bij gekleurd. Wat er ook op je weg komt, je moet er mee dealen. Het is niet anders. Leef. Nu. En praat. Blijf praten. Ik pro beer meer dan ooit twijfels en onzeker heden te uiten, eerlijk tegen mezelf en anderen te zijn over wat ik voel en echt graag wil. 5 Even praktisch weer: bellen blijkt zo anders en vooral beter dan ap- pen. Ik heb mijn twee grootste kinderen nog steeds niet in mijn armen kunnen sluiten, maar ge lukkig veel gebeld en gefacetimed. 'Hoe is 't met je?' op de app krijgt het voorspelbare ant woord. 'Ok, met jou?' Als je belt en dezelfde vraag stelt, ben je een wereld verder. Iets totaal anders. Als ik nu een I huis moest kopen: 10 meter extra buitenruimte is belangrijker dan 20 meter binnenruimte. Hadden wij onze kleine tuin niet gehad, dan was onze quarantaine een stuk minder leuk geweest voor de kinderen en ons. 7 Bij mezelf weer: Ik ben een einzel- ganger en betweter, met wie het daarom soms best moeilijk leven is. Maar ook deze drie maanden bleek weer dat twee zo veel meer aankunnen dan een. En dat het heerlijk is om het stuur af en toe gewoon even volledig uit handen te geven. 8 Mijn kinderen bleken de meest flexibele wezens die er zijn. Als je ze serieus neemt (en dat kan al heel vroeg), kunnen kinderen veel meer aan dan je denkt. En onze kleintjes ge dijen duidelijk bij een lege agenda, za gen we. Niet te veel hobby's, niet te veel plannen. We gaan dus wat meer ruimte laten voor gewoon thuis spelen. Tegen mezelf zeg ik bestraffend: maal niet om de rotzooi die ze maken, die is op te rui men, een beperkte geest niet. Tegen mijn twee oudsten zeg ik: chapeau! Wat kunnen jonge twintigers ook in een cri sis verantwoordelijke, hartelijke en wijze mensen zijn. 9 Geld, het blijft belangrijk. Ook in ons leven natuurlijk. Het besef dat wij bij tegenspoed niet direct op zwart zaad zouden zitten, maakte ons iets relaxter. Maar dat we van elkaar weten dat geld en luxe feitelijk geen hoofdrol in onze relatie spelen, was nog veel belangrijker. En werk is ook maar werk. We waren laatst onze kleinste kwijt. Ze moest ergens in huis zijn. Na tien minuten werd ons roepen zenuwachtiger. Tot ik op zolder keek en zij uit een kamertje tevoor schijn kwam met een neptelefoon aan haar oor, vingertje voor haar mond. 'Ssst, ik ben aan het vergade ren.' Da's duidelijk hè. Werk je niet dood, er zijn genoeg an dere manieren om aan je eind te komen. ZATERDAG 20 JUNI 2020 GO 14 lessen uit 99 dagen lockdown 'V l Wb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64