overgaan op toediening aan mensen, dan weet ik het wel' 448.399 92% 79 Stichting Proefdiervrij: 'Alternatieven komen eraan' Dierproeven in Nederland Collega's werden thuis lastig gevallen, huizen werden beklad 15 Of het protest tegen dierproeven de laatste maanden wat verstomd is? ,,Ik weet het niet. Wij proberen so wieso meer in te zetten op het ver strekken van informatie en op het stimuleren van alternatieven. Wat ik wel merk, is dat mensen het onder ling steeds meer over dierproeven hebben. Ze worden aan het denken gezet. Dat is positief." Volgens de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) neemt het aantal dierproeven langzaam af. Veruit de meeste proeven, 92 procent, worden gedaan bij muizen, ratten, vogels en vissen. Bij 0,4 procent van de tests worden honden, katten, paarden of apen gebruikt. nee. Want natuurlijk is de urgen tie groot, er gaan mensen dood. Maar corona is ook een prachtige gelegenheid om makkelijker on derzoeksgeld binnen te slepen. Daar moet je dus streng op zijn." Stafleu waarschuwt dat we dierproeven niet als een perfecte methode moeten beschouwen. ,,Een muis is geen mens, een fret is geen mens. Je kunt resultaten dus nóóit een-op-een vertalen. We streven niet voor niets naar een proefdiervrije wereld. Ook dieren zijn complexe wezens, en daardoor bevatten de resultaten die je uit onderzoek haalt allerlei onzekerheden en onduidelijkhe den." Dat geldt dus zelfs voor de aap, die van alle dieren het meest op ons lijkt? ,,Ja", zegt Stafleu. ,,Zoals alle mensen onderling weer van elkaar verschillen, geldt dat ook voor alle apen. Wat zegt dus het resultaat van een proef op één aap, of op zes apen? Je moet daar erg voorzichtig mee zijn." Broodnodig Maar ook de ethicus geeft toe: in de huidige gezondheidscrisis is het proefdieronderzoek broodnodig, simpelweg 'omdat het het beste is wat we hebben'. ,,Je weet dat het niet ideaal is. Maar de alternatieven zijn nog niet ver genoeg ontwik keld." In Rijswijk gaan ze daarom door met het verzorgen, trainen, onderzoeken en uiteindelijk soms doden van de apen, vanuit de overtuiging dat ze voor de mens heid het goede doen. Een pande- mie, eigenlijk is het iets waar Babs Vroeger durfden zij en haar col lega Langermans op verjaardags feestjes soms amper te vertellen wat voor werk ze deden. Rond de eeuwwisseling, voor de moord op Pim Fortuyn door dierenactivist Volkert van der G., was het het ergst, zegt Verstrepen. ,,Toen wer den collega's soms thuis lastigge vallen, werden huizen beklad. Op de school van hun kinderen wer den dode knuffels in de bomen gehangen." 'Apenhel' Nu de nood aan de man is, is de publieke opinie het BPRC dus gunstiger gezind. Al zal nooit ie dereen het eens zijn met wat het doet. Want in april, toen de Rijs- wijkse onderzoekers met hun on derzoek naar apenlongen het vak blad Science haalden (Verstrepen: ,,Voor mij is dat echt het hoogst haalbare.") ging ook deze krant nog maar eens uitgebreid in op de betwiste status van wat activisten de 'apenhel van Rijswijk' noe men. En de linkse opiniesite Joop.nl publiceerde een bijdrage van Partij voor de Dieren-Kamer- lid Frank Wassenberg, met de kop: 'Jongste slachtoffer van Co- vid-19: de Java-aap'. ,,Toen werd ik wel even kwaad", zegt Verstrepen. Ook Langermans was even lichtelijk van slag. ,,Ik dacht: kom aan, jongens! We heb ben honderdduizenden doden, de hele wereld zoekt een oplossing. En ja, dat gaat ten koste van een aantal dieren. Maar de waarheid is: zonder dierproeven is het on mogelijk om die oplossing te vin den." Verstrepen naar uitkeek, professi oneel gezien dan. ,,Ik weet dat dat vervelend kan klinken, dat is niet mijn bedoeling. Maar voor ie mand die al 25 jaar bezig is met vi russen, is dit ook een mooie tijd. Nu moet je laten zien dat wat je in al die jaren geleerd hebt, ertoe doet." GO ZATERDAG 20 JUNI 2020 Een medewerker van het BPRC aan het werk met een van de apen in het lab. FOTO BPRC 'Met pijn in het hart' constateert Debby Weijers, directeur van Stichting Proefdiervrij, dat een nieuw coronavaccin op dit moment niet haalbaar is zonder dierproe ven. Deze fase met dieren overslaan en direct testen op mensen mag vol gens de wet nu niet, aangezien al ternatieven nog niet ver genoeg ont wikkeld zijn. „Voor ander onderzoek, bijvoorbeeld naar de manier waarop de symptomen van het virus zich bij mensen ontwikkelen, zijn wel alter natieven beschikbaar." Zoals? ,,Or- ganoids. Dat zijn miniatuurorganen, bestaande uit menselijke cellen, die de persoonlijke eigenschappen van een persoon bevatten. We stimule ren onderzoek naar die alternatie ven, onder meer door er financieel aan bij te dragen. Wij zijn ervan over tuigd dat het mogelijk is een vol gende pandemie te bestrijden zon der dierproeven." Dierproeven wor den in Nederland gebruikt voor fun damenteel weten schappelijk onder zoek, wettelijk vereiste giftig heids- en veilig heidstesten en toepassingsge richt onderzoek. In 2018 waren het er nog altijd 448.399, 16 procent minder dan het gemiddelde van de drie jaren ervoor. De verwachting is dat het coronavirus zorgt voor een toename van het aantal dierproeven. 79 partijen, zoals universiteiten, onder zoeksinstituten en bedrijven, hebben een vergunning om dierproeven te mogen uit voeren. Voor elk nieuw project is een aparte vergunning van de Centrale Com missie Dierproeven nodig. Voor het welzijn van de apen is veel aandacht. foto phil nijhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63