Saskia Noort Profiteren van de chaos, dat is eng Zo doen zij dat Schotse versie van onze jenever is hit op Vaderdag VEEL GEDEELD Zonder gin tel je als hippe kroeg niet mee 12 door het ergste heen zijn, blijkt ons land verdeelder dan ooit Niet zwart-wit Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k weet niet of het altijd zo was. Misschien wel. In de Tweede Wereldoorlog koos een deel van de Nederlanders ervoor lekker mee te doen met de nazi's, en de koningin het hazenpad. Dus misschien zit het in onze volksaard, de lafheid en het elkaar de maat nemen. En laat ik eerlijk zijn, is het schrijven van een column niet ook een soort maat ne men? Ben ik er zelf vrij van? Waarschijnlijk niet. Mijn hobby is niet voor niets de spelfouten van internettrollen verbeteren en hen er zo op wijzen dat het misschien handi ger is eerst zelf goed Nederlands te leren, alvorens anders gekleurde en andersdenkende Nederlanders te bevelen het land te verlaten. Hoe dan ook, aan het begin van de pandemie durfden en kelen van ons nog te dromen van een verandering, van sa men corona verslaan, van een transitie naar een wereld of in elk geval een land waarin tegenstellingen zouden vervagen. Waar het milieu zou opknappen, we weer oog kregen voor de kleine dingen, iedereen eindelijk vegetarisch werd en vliegen een luxe ding zou worden, duur en zeldzaam. We deden alles tenslotte voor de anderen. Want Co- vid zou ons niet raken, of we hadden het al gehad. Maar nu dus, nu we door het erg ste heen zijn en we weer langzaam op gang komen, blijkt ons land verdeelder dan ooit. Zijn de vliegtickets gewoon weer 34 euro. Zit de een nog in een zelfverkozen lockdown te ranten over een Tweede Golf, loopt de ander een illegale polonaise in een Van der Valk en de derde is continu aan het filmen, ho pend mensen te betrappen op het negeren van het nieuwe normaal. Bij voor keur politici, artsen, BN'ers, burgemeesters en demon stranten. Boulevard toont ze graag, deze beelden. Kijk nu eens hoe dicht voetballer B bij zijn beste vriend dj C zit. Schande. Kijk toch wie er demonstreerde, actrice A en presentator H. Schande. Moge ze Covid krijgen en op de ic belanden. Dat zal ze le ren. Klap in het gezicht van de zorg. Een dreun voor allen die nu revalideren. Dansen op het graf van de doden. De politicus die zelf mordicus tegen de 1,5 meter is, roept dit het hardst. Hij is geen fascist, hoe kom je erbij, maar hij weet zijn hordes te mennen, op te jut ten in de virtuele pen te klimmen en hun racistische vitri ool door de 5G te jagen, naar Femke Halsema, naar Akwasi, naar de anderen die dromen van een betere wereld. Hij maakt een eigen krant, want de reguliere zijn niet te ver trouwen. Omgekocht door Soros. Hij legt bloemen bij beel den van massamoordenaars. Is dat een mooi gebaar? Wel nee. Het is de zoveelste steen in de vijver werpen. De meute opzwepen. De maatnemers verenigen, de Black Lives Mat- ter-strijders nog woester maken, het is aansturen op een even smerig gevecht om macht als in de VS plaatsvindt. Profiteren van de gistende emoties die zich in ons allen hebben opgehoopt nu we elkaar niet meer mogen aanraken, niet meer mogen zingen, dansen, sporten, headbangen bij een concert. Nu het onmogelijk is elkaar te ontmoeten en we vrezen dat de buurvrouw ons samenzijn verraadt. Brood hebben we, maar geef ons wat meer spelen. Voor dat heel enge mensen garen gaan spinnen bij het escaleren van de chaos. De Britten maken al honderden jaren hun eigen variant van oer- Hollandse jenever. Ondanks de vaak exotische namen komt het merendeel van de gin uit Schotland. GEERT LANGENDORFF LONDEN De kruik in een donker groen jasje met een verze gelde beugeldop straalt klasse uit. De beschrijving leest als een vers uit een klassiek gedicht. Golf Gin van stokerij Eden Mill vormt een hommage aan St Andrews, de bakermat van de golfsport. De ingrediën ten komen uit de rijke gras landen uit de Schotse streek. Speciale glazen, ge blazen in de vorm van een tulp, en een miniflesje 'pre mium tonic' maken het ge heel stijlvol af. Zonder ruime selectie aan gin tel je als moderne kroeg of cocktailbar niet mee. Wat lang een bijna exclusieve versnapering voor vrouwen was, geldt tegenwoordig als een uniseks drankje. Het Ju niper Festival in Edinburgh, een jaarlijks evenement voor ecologisch verant woorde gin, laat dat aspect goed zien. 'Schotlands eer ste en beste ginfestijn' vindt plaats in de Summerhall, één van de meeste trendy plekken in de hoofdstad. Gin-tonic mag net zo En gels overkomen als de rode telefooncellen, Schotland produceert het merendeel van het hoofdbestanddeel. Gordon's Gin, een favoriet van koningin Elizabeth II, en Tanqueray, het meest verkochte merk op aarde, komen uit stokerijen in Ca meron Bridge in Fife. Des- tilleerders spelen slim in op de mode. Gin wordt in alle kleuren van de regenboog gemaakt. Het contrast met jenever, die aan de oorsprong van het drankje ligt, kan haast niet groter. Dutch courage, zoals Britten het aanvanke lijk noemden, leek niet meer dan een welkome aan vulling op het assortiment aan sterke drank op schepen in de zeventiende eeuw. Mede dankzij Willem III, koning van Schotland, En- geland en Ierland, groeide de populariteit ervan. 'Ge- never' stak bier en ale naar de kroon. Gin kreeg in de negen tiende eeuw zijn vaste part ner. Britse soldaten kamp ten in India met malaria. Officieren schreven het voetvolk een brouwsel van kinine voor: het bittere ex tract van de 'koortsboom', vermengd met gin, water, suiker en limoen. Deze drank zou als gin-tonic de wereld veroveren. De kans om oubollig te worden, zo als jenever in Nederland, kreeg het nooit. Nergens vijzelen ze het imago van gin beter op dan bij Eden Mill in St Andrews. Golf Gin verdient alleen al een prijs voor het toevoegen van okkernoothout, dat voor golfclubs wordt ge bruikt. De vondst gaf de be stellingen rond Vaderdag een gigantische boost. Jene ver, niet gepruimd door de Britten, oogt daarmee ver geleken stoffiger dan ooit. De Pakistaanse Haider Ali beschildert normaal gesproken trucks, maar poseert hier in Karachi bij een kleurrijke muurschildering die hij maakte als eerbetoon aan George Floyd. De Amerikaan overleed vorige maand als gevolg van politiegeweld in Minneapolis, wat leidde tot een golf van protesten over de hele wereld. foto reuters ZATERDAG 20 JUNI 2020 GO FOTO CRAFT GINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60