Maurits Portier, muziekprogrammeur Als jongetje keek hij zijn ogen uit bij concerten van progressieve muzikanten als Louis Andriessen en Han Bennink. Voor Muziekpodium Zeeland boekt Maurits Portier (58) nu zelf de toppers uit de klassieke muziek en de jazz, onder wie nog steeds de inmiddels bejaarde maar onvermoeibare drummer Bennink. ,,Het lot heeft kennelijk bepaald dat ik hier terecht zou komen." Als zijn broertje en hij geen astma hadden gehad, was Maurits Portier misschien nooit in Zeeland komen wo nen. Halverwege de jaren zestig adviseerde de huisarts in Breda zijn vader, die een decennium eerder vanuit Indonesië naar Ne derland was gekomen, een plek te zoeken waar de jongens ruimer konden ademen. Zeeland bijvoorbeeld. Vader Portier, die net als zijn vrouw kunstenaar was, ging werken bij de Schelde. Het gezin kreeg een woning van de scheepswerf in Nieuw- en Sint Joosland. ,,Mijn moeder is Nederlands, mijn vader was Indisch. Ik voel me een echte Indische Zeeuw", zegt Maurits Portier. In Nieuw- en Sint Joosland had je destijds één Indische en één Molukse familie. Hij werd wel eens uitgescholden. ,,Als kind snap je daar niks van." Het is een bijzin in een lang verhaal dat veel meer gaat over hoe hij met liefde werd geaccepteerd en liefde opvatte voor de provin cie. Op de vooruitstrevende dorpsschool van Nieuw- en Sint Joosland kreeg hij les van illus tere figuren als Piet de Nooijer, oud-Statenlid voor de PvdA, en van de dichter Frans van Dix- hoorn. ,,Ik heb verkeersles van hem gehad en ik leef nog steeds", grinnikt hij. ,,Toen mijn ou ders naar Middelburg verhuisden, ben ik nog op en neer blijven fietsen om in Nieuw- en Sint Joosland de lagere school af te maken." Nadat hij sociaal en cultureel werk had ge studeerd in Zwolle ging hij stage lopen bij wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg, bij Kris van Wezel (,,Je weet wel, van 50Plus") en Njonkie Pattinama. Die kreeg eerder dit jaar een Zeeuws compliment van de provincie voor zijn werk bij de Stichting Samenwerking Vlis- singen-Ambon. Zo hoort bij elke anekdote een naam. Op het Middelburgse terras waar hij zijn herinneringen ophaalt, wordt Portier om de haverklap gegroet. Iedereen lijkt de artistiek leider van Muziekpodium Zeeland te kennen en hij kent iedereen. ,,Ik hou van mensen. Ik maak graag contact", vertelt hij. ,,Dat wij hier praten en elkaar geen hand kunnen geven, vind ik verschrikkelijk." De coronapandemie heeft zijn hele jaar overhoop gegooid. Tijdens het ge sprek zal hij het keer op keer herhalen: ,,Dat gaat dit jaar ook niet door vanwege die rotco- rona." ,,Ik ben wel positief hoor. Als de grote dingen niet kunnen, moeten we de kleine dingen doen. Mensen verlangen naar muziek en er is niks mooiers dan muzikanten in de ogen te kij ken. Dat je de sensatie hebt van: 'Hé, ik ben er bij.' Dus hoe klein het ook moet, het gaat ervan komen. Daar ben ik op aan het anticiperen." ,,Ja, dat was een idee van Cor de Jonge, dat hij heeft uitgevoerd met geluidstechnicus Henk Tjoonk. Er doen veel Zeeuwse muzikanten aan mee. Het idee erachter is om de culturele we reld in deze tijd dat bijna alles stil ligt een hart onder de riem te steken." ,,Haha, dat is een grapje. Ik ben voorzitter van de Stichting Bier in Zeeland. We organiseren jaarlijks in Middelburg het Abdijbierfestival. Vanwege corona is dat ook niet doorgegaan. Het lied was vorige maand wel elk uur te horen op het carillon van de Lange Jan. Beiaardier Janno den Engelsman besloot het toch ten ge hore te brengen, juist omdat het festival niet doorging. Ik vind het zelf een erg leuk lied. Met Renny Minnaert van jazzcafé Desafinado en enkele Amsterdamse muzikanten heb ik het onlangs opgenomen. Dat lied gaan we volgend jaar natuurlijk insturen voor de Zeeuwse Top 40." ,,In de derde klas van de lagere school had ik al de hoofdrol in de musical. In Nieuw- en Sint Joosland hadden mijn ouders de kunstenaar Rob Maaskant leren kennen. Hij woont er nog steeds. Ik was niet zo'n makkelijke jongen. 'Ga jij maar eens een tijdje bij Rob slapen", zeiden ze, toen we in Middelburg woonden. Die nam me mee naar een repetitie van de Fanfare Sint Juttemis, destijds een befaamd gezelschap dat in heel Europa speelde. Waarschijnlijk kreeg ik daar iets van slagwerk in mijn handen gestopt. Ze zullen wel gedacht hebben: 'Zo'n Indische jongen heeft ritmegevoel, net als de Blue Dia monds, haha.' Met mijn veertien jaar werd ik het jongste bandlid. Zo kom je op plekken waar je normaal niet komt. Ik heb ook nog in een aantal popbandjes gespeeld. En een blauwe maandag op de muziekschool gezeten, maar dat vond ik verschrikkelijk." ,,Na mijn studie moest ik in dienst. Als erkend gewetensbezwaarde heb ik vervangende dienstplicht gedaan bij CNV Vakantieoord Bos en Duin in Oostkapelle. Ik was medewerker techniek. In het cultureel werk was geen droog brood te verdienen. Ik solliciteerde bij het Strandhotel, bovenaan de Leeuwentrap in Vlis- singen. Daar deed ik ook alle klussen, van be hanger tot loodgieter tot stukadoor. Later kwam ik terecht bij Stichting Dansz, waar ik het licht deed. Zo kwam ik in het theater. In 1993 zag ik een advertentie staan van Nieuwe Muziek Zeeland. Ik ging op gesprek bij Ad van 't Veer en een week later kon ik beginnen." ,,Zeker. Hij is gedreven en bevlogen, maar ook wispelturig en eigenwijs. Door die eigenwijs heid is hij natuurlijk ook zo ver gekomen. Hij dramde zijn ideeën door. Dat wil ik, daar ga ik voor, dus zo gebeurt het. Hij was af en toe niet makkelijk om mee te werken, maar van hem heb ik het meest geleerd. Hij leerde me impro viseren, als een uur voor het concert ineens nog dingen anders moesten, en gaf me zelfstandig heid. Met een kleine staf bijzondere dingen doen. Dat doen we nu nog steeds. Ik voel me 'Al 27 jaar doe ik dit en ik vind het nog steeds leuk' ERNST JAN ROZENDAAL Toch zit je er niet aangeslagen bij Je speelt ook mee in de recent opgenomen videoclip van de soulklassieker Stand by me. En het Eerste Zeeuwse Bierlied, wat is dat? Hoe ben je in de muziek gerold? Toch koerste je niet aan op een carrière in de muziek. Daar noem je een kleurrijke figuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54