Het probleem van varend ontgassen is bijna opgelost ftl Jury vindt kliniek Emergis het mooist Plan voor voedselbos gaat in de herhaling Rechtszaak ongeval oogst verbazing VVD Reimerswaal heeft toch liever poldertracé dan verbreding dijk 9 »Stal 13 in Terneuzen wint publieksprijs MIDDELBURG Een definitief verbod op het varend ontgassen van binnenvaartschepen is nog een kwestie van tijd. Een hoofd pijndossier voor Zeeland is daar mee op en haar na is opgelost. Drie jaar geleden besloten de Staten te verbieden dat binnen vaartschepen in Zeeland al va rend hun ruimen luchten, waar door schadelijke restgassen in de lucht worden geblazen. Volgens minister Cora van Nieuwenhui- zen (VVD) gold dat niet op rijks wateren en dat zijn bijna alle rou tes in Zeeland. Sterker nog, zij stelde een verbod voor in dichtbe volkte gebieden, waardoor sche pen juist naar Zeeland zouden va ren om te ontgassen. Mede doordat hij voorzitter werd van de Taskforce Varend Ontgassen wist gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) dat van tafel te praten. Vrijdag deelde hij mee dat alleen Frankrijk en België nog een Europees verbod op va rend ontgassen moeten onderte kenen. Handhaving staat of valt met de aanwezigheid van ontgas- Ik prijs me gelukkig dat we nu zover zijn singsinstallaties in Zeeland. Een proef met een mobiele installatie in het Sloegebied is succesvol ge bleken en het Rijk steekt daar 250.000 euro in. ,,Dit dossier was vorig jaar een vreselijke zorg", zei Van der Velde in de Statencom missie ruimte. ,,Ik prijs me geluk kig dat we nu zover zijn." MIDDELBURG Een sympathiek plan, maarHet leek er gisteren even op dat het idee van Groen Links voor een proefproject met een voedselbos in Zeeland door een meerderheid van de Staten met vriendelijke woorden in de prullenbak zou worden gekieperd. Maar indiener Gerwi Temmink (foto) boekte toch resultaat. Hij verdedigde giste ren zijn voorstel voor één of twee proefprojecten met een voedselbos in Zeeland. Daarin wordt op natuurlijke wijze ge boerd, zonder kunstmest en be strijdingsmiddelen en met veel verschillende gewassen. Maar het ontbreekt aan grond, aanloopgel- den om een voedselbos rendabel te maken en deskundige hulp voor initiatiefnemers. Dat kunnen zowel boeren als burgers zijn. Bijna ieder Statenlid noemde het plan sym pathiek, maar aarzelde over een te actieve rol voor de overheid. Ge deputeerde Anita Pij- pelink (PvdA) maakte duidelijk GroenLinks een eind tegemoet te wil len komen. Daarop gaf Tem mink aan enkele onderdelen uit zijn plan te kunnen schrappen. Hij gaat nu met het dagelijks pro vinciebestuur en ambtenaren van de provincie een nieuw Staten- voorstel maken. De verkiezing is een initiatief van CBK Zeeland en het Zeeuws Archi tectuurplatform. Er waren deze keer 31 Zeeuwse projecten ingezon den die het afgelopen jaar zijn ge realiseerd. De vakjury koos vijf ge nomineerden. Behalve de kliniek in Kloetinge en Stal 13 waren dat de tot onderdelen van het gesloopte pand van Rijkswaterstaat in Terneuzen zijn toegepast. Agricola prees de lef van zowel architect Taco Tuinhof als op drachtgever Emergis. ,,We waren zeer onder de indruk van het circu lair bouwen: hoe je in deze tijden een gebouw een tweede leven kunt geven en materialen kunt herge bruiken." Tuinhof zei in zijn dank woord dat het project hem, na de zware crisis in de bouw, nieuwe in spiratie heeft gegeven. Voor de publieksprijs werd een recordaantal van 4228 stemmen uitgebracht via de website van de PZC. Stal 13 won met 1522 stemmen de prijs. Family Axel eindigde als tweede met 1192 stemmen. Plein 40 Lodges werd op ruime afstand derde, met 241 stemmen. eethuis omgebouwde kerk Family Axel, recreatieappartementen Plein 40 Lodges in Zoutelande en recrea tiewoning Villa Vrijbuiter in Re- nesse. De vakjury was aangenaam ver rast door het niveau van de kandi daten. ,,Het was een close call", zei Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland? voorzitter Esther Agricola. Toch koos de jury unaniem voor de kli niek in Goes. Het bijzondere van het gebouw is dat er nog bruikbare MIDDELBURG Voor het veroor zaken van een verkeersongeval is gisteren tegen de 54-jarige B. M. uit Hulst een taakstrafvan negen tig uur en een rijontzegging een halfjaar geëist. Op 29 mei vorig jaar sloeg M. in Hulst met zijn auto rechtsaf en een fietser, die in dezelfde rijrichting rechtdoor wilde, zou daarbij door hem zijn aangereden. ,,Onzin'', vond M. Hij had de man zien vallen, was naar hem toegegaan, had hem weer op de been geholpen en 'plezierig' met hem gesproken. Een gealar meerde agent had een en ander opgeschreven en dat was het. Groot was zijn verbazing toen hij een uitnodiging kreeg om voor de rechtbank te verschijnen. Evenals M. was zijn raadsvrouwe Cindy Koole op zijn zachtst ge zegd not amused. Er was geen situ atietekening gemaakt waarin dui delijk werd gemaakt waar de fiets lag, waar de man lag, hoe de auto van M. stond, etcetera. Camera beelden werden evenmin geraad pleegd. Foto's ontbraken. Eventu ele schade aan de auto of fiets: niet bekend. Een ongevalanalyse? Nee. Kortom: nauwelijks onderzoek. ,,Da's opvallend. Er wordt in dit geval vervolgd op basis van enkele getuigenverklaringen, en het enige wat duidelijk is, is dat M. rechtsaf is geslagen en de man is gevallen.'' En dat is dus niet ge noeg, concludeerde Koole. Ze vroeg dan ook M. vrij te spreken. Joeri Wisse Yerseke De fractie was eerder tijdens een vergadering achter gesloten deuren 'op aandrang van het college' en 'met tegenzin' akkoord gegaan met ver breding van de Zanddijk. ,,De enige afweging was dat als we niet snel een besluit zouden nemen voor het nu gekozen tracé, de kans zou be staan dat dit project op de lange baan gescho ven zou worden." Via schriftelijke vragen aan het VVD zal zich met hand en tand verzetten tegen onteigening van gronden college van B en W wil de partij we ten ofhet maatschappelijk draagvlak voor verbreding van de dijk op een juiste manier is weergegeven en of het voorgespiegelde tijdspad wel klopt. Daarbij wijst de VVD op een paginagrote advertentie in de PZC, waarin Ondernemersvereniging Reimerswaal en omwonenden van de Zanddijk gehakt maken van het besluit om de dijk te verbreden. Ook kondigen ze aan zich tot de laatste snik te zullen verzetten tegen ontei gening van benodigde gronden. In de vragen uit de VVD kritiek op het optreden van wethouder Maar ten Both (SGP). 'Waarom is de brief die de gemeente schreef aan de pro vincie met het bestuurlijke stand punt van de gemeente niet eerst voorgelegd aan de raadsleden, zoals toegezegd door de wethouder?' Ook steekt het de VVD'ers dat ze het be sluit van GS om voor verbreding te kiezen uit de pers moesten verne men. zaterdag 20 juni 2020 - Gedeputeerde Dick van der Velde Bij de bouw van de kinder- en jeugdkliniek van Emergis in Kloetinge zijn onderdelen van het ge sloopte pand van Rijkswaterstaat in Terneuzen gebruikt. foto johan van der heijden De nieuwbouw van de kinder- en jeugdkliniek van Emergis in Kloetinge, is uitgeroepen tot het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland. Het ontwerp van Rot huizen Architecten kreeg alle lof van de vakjury. Stal 13 in Terneu- zen, een ontwerp van Bouwad- vies Zeeland, won de publieks prijs. Rolf Bosboom Middelburg Uitspraak 3 juli. De VVD in Reimerswaal vindt bij nader inzien dat toch alles op alles moet worden gezet om een poldertracé aan te leggen tus sen Kruiningen en Yerseke. De liberalen vermoeden onvolledig geïnformeerd te zijn over alter natieve berekeningen van zo'n nieuwe weg. Die vallen veel goedkoper uit dan het prijs kaartje van de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37