Gemengde reacties Veers belastingplan Zicht op de vergeten watersnood Oud papier blijft opgehaald worden Vuilvissen vanuit de rondvaartboot 6 Toeristen ongelijk behandeld 71 t 'A; Mensen die hun eigen bed meene men - een tent of caravan - moeten dan per nacht 1,30 euro betalen. De rest betaalt 2 euro en wordt zo doende geconfronteerd met een stijging van ruim 50 procent. Pou- wer vindt die scheiding aanvecht baar en stelt dat de toeristen alle maal van dezelfde voorzieningen Moeten we niet eerst afwachten of de gemeente dit jaar echt zoveel geld misloopt door de coronacrisis? gebruikmaken. ,,Dat hoge tarief geldt ook voor groepsaccommoda- ties. Schoolreisjes worden dus ook getroffen. Schrijnend." Gewaagde stelling Het Veerse college hoopt volgend jaar 1,7 miljoen extra binnen te ha len via de toeristenbelasting, 'om dat toeristen ook profiteren van voorzieningen waar ze nu nog niet voor betalen'. Pouwer vindt dat een gewaagde stelling en verwijst naar een onderzoek van enkele jaren ge leden waarin dat zou worden be twist. Minicampinghouder Pieter Mari- nussen is juist blij dat er een gedif ferentieerd tarief komt. ,,Daar vra gen wij als Vekabo al langer om." Het bestuur van die organisatie moet de plannen van het Veerse college nog bestuderen. Maar zelf vindt hij een stijging van de tarie ven met 53,8 procent voor toeristen die een huisje of hotel boeken wel heel erg veel. Woordvoerders van coalitiepar tijen CDA, DTV en PvdA/GL steu nen de plannen van hun college. Ook de verhoging van de onroeren- dezaakbelasting (ozb) in twee jaar tijd met 10 procent, bovenop de in flatiecorrectie. Sylvia Sparreboom (DTV): „Normaal zijn we niet voor zulke drastische verhogingen. Maar het zijn uitzonderlijke tijden en het college vraag aan iedereen een extra bijdrage." Gruwelijke verhoging ozb Marin van den Berge (VVD) is ech ter geschrokken van de voorstellen van het college. Ze wijst er onder meer op dat toeristen gebruikma ken van dezelfde voorzieningen. ,,Dus waarom ze verschillend be lasten?" Ook de 'gruwelijke verho ging' van de ozb is voor haar onac ceptabel. ,,Daardoor worden onze inwoners hard getroffen." Ze raadt het college aan kritisch te kijken naar de plannen voor nieuwe voorzieningen in de dor pen. ,,Is dat nu allemaal nodig." Ook Marcel van den Bosse (SGP/CU) en Stijn van Kervinck (eigen lijst) zet ten grote vraagtekens bij het zo fors verhogen van de ozb. Van den Bosse: ,,Moeten we niet eerst af wachten of de gemeente dit jaar echt zoveel geld misloopt door de coronacrisis?" k Het is ruim driekwart eeuw geleden, maar Jan Kaljouw (91) herinnert zich de inundatie van Walcheren nog goed. Hij woonde destijds met ouders, vijf broers en een zus nog in Groot-Abeele, maar kende ook heel veel inwoners van (Oost-)Souburg. De kennis van Kaljouw, na 75 jaar nog niet verwaterd, is dankbaar gebruikt voor het opzetten van de tentoonstelling Walcheren: het verdronken eiland. In de Pakhui zen van het Zeeuws maritiem MuZEEum in Vlissingen hangen tien foto's uit de collectie van Adriaan Gerrit Kruithof. Foto's van de 'vergeten watersnood' van 1944, zoals museumdirecteur Onno Bakker het gistermiddag bij de opening van de expositie omschreef. Kruithof (1894-1983) was des tijds niet alleen verkoper van kof fie, thee en tabak maar ook foto- graaf. Nazaten schonken een grote collectie van zijn foto's vo rig jaar aan het intussen in het Zeeuws Archief opgenomen Ge meentearchief Vlissingen. ,,Voor ons weer een mooie gelegenheid om een kleine selectie uit die fo to's op groot formaat te laten zien, terwijl veel andere foto's via een digitaal systeem zijn te bekijken." Jan Kaljouw heeft er voor ge zorgd dat heel veel informatie van taferelen op foto's zijn beschre ven. Het MuZEEum hoopt nog meer namen van geportretteer- den te achterhalen door veel ou deren (onder wie bewoners van zorgcentra) naar de Pakhuizen te halen. ,,Zelfs licht dementeren den herinneren zich vaak veel als ze historische foto's onder ogen krijgen. We willen ouderen hun verhalen weer aan kinderen laten vertellen, zodat de lokale geschie denis voortleeft", betoogde Bak ker. Voorjaar 2021 De tentoonstelling loopt tot in het voorjaar van 2021. Bakker: ,,Hoe lang precies is onder meer afhankelijk van de tijd die we no dig hebben om zoveel mogelijk ouderen foto's te laten zien." Walcheren: het verdronken eiland is, evenals de Kazematten, vanaf vandaag te bezoeken. Bakker hoopt stilletjes dat de historische watersnood, bewust door de geal lieerden veroorzaakt om de Duit sers op de knieën te dwingen, veel Vlissingers direct naar het MuZEEum drijft. ,,Ik stond van de week voor het eerst water uit kelders te dweilen na een hevige stortbui. Mensen zaten destijds na het bombardement op de dij ken bijna een jaar met de voeten in het water. Des te opvallender dat mensen op veel van Kruithofs foto's zo'n levensvreugde en opti misme uitstralen." Kaljouw woonde toen Walche ren onder water liep nog niet in de Van Teijlingenstraat. ,,Maar la ter heb ik daar wel lang gewoond. De foto van mensen en bootjes in die straat doet me daarom het meest." De favoriete foto hangt niet in de Pakhuizen. Maar ook daar hangen prachtige platen. Kaljouw loopt naar een foto van een paard dat tot zijn knieën in het water staat en een kar vol mensen voorttrekt door de Ka naalstraat. ,,Kijk, op de bok zit Jaap en naast hem pliesie Hen- drikse." Oud papier inzamelen via onder grondse containers is goedkoper en efficiënter dan het laten ophalen door verenigingen. Maar ophalen is dan weer beter voor het milieu. Dus wat de gemeente Middelburg be treft, blijft de inzameling zo veel mogelijk gebeuren door verenigin gen en kerken. De PvdA zette onlangs vraagte kens bij de manier waarop de inza meling nu is geregeld. Slechts een paar verenigingen halen oud papier op, het meeste gebeurt door de Zen dingcommissie van de Gerefor meerde Gemeente. De PvdA was bang dat verenigingen die ook pa pier willen ophalen om geld te ver dienen, geen kans zouden maken omdat er al contracten zijn gesloten. Tegelijkertijd vindt de PvdA de pa pierinzameling een verkapte vorm van subsidie. Is het dan niet eerlijker en beter om ondergrondse contai ners te plaatsen, vroeg Sylvestro Lo- rello zich af. Minder afval Het college van B en W houdt het liefst vast aan het huidige beleid. Maaandelijkse huis-aan-huis inza- meling biedt meer service aan de be woners en zorgt voor minder ander afval tussen het papier, is de erva ring. Ondergrondse containers heb ben als voordeel dat je er altijd te recht kunt. Het is dus efficiënter. Toch kleeft er ook een nadeel aan: ze raken soms verstopt door een kar tonnen doos en dan kan er geen pa pier meer bij. Als Middelburg helemaal zou overschakelen op ondergrondse in zameling, dan moeten er dertig con tainers bij komen. Volgens het col lege kost dat 150.000 euro. Er moet dan mogelijk ook een extra ophaal wagen gekocht worden. Die kost 275.000 euro. En als verenigingen dan geen inkomsten meer halen uit oud papier, moeten zij misschien wel meer subsidie krijgen. Wat dat zou kosten, is niet berekend. MIDDELBURG Vanuit de rond vaartboot kun je goed zien hoe mooi Middelburg vanaf het water is. Boten van Rondvaart Middel burg varen de komende maanden elke maandagochtend ook uit om de grachten schoner te maken. Komende maandag begint de actie 'vuilvissen', een gezamen lijke inspanning van Vereniging Ondernemers Middelburg, Ser vice Centrum Zusterplein, Rond vaart Middelburg en de ge meente. In de maanden juni, juli en augustus wordt elke maandag ochtend het zichtbare zwerfafval uit de met de boot bereikbare grachten gehaald. Mogelijk krijgt het initiatief een vervolg met een lagere frequentie in de maanden hierna. Ook op straat is er nog flink wat zwerfvuil te vinden. De gemeente hoopt dat inwoners willen helpen ook dat weg te halen en doet een oproep voor 'ZwerfAfvalPakkers'. Deze ZAPpers kunnen een zwerf- afvalprikker en een hesje krijgen van de gemeente. zaterdag 20 juni 2020 WA Een paard trekt een aantal Souburgers door de Kanaalstraat na de inundatie. Voerman Jaap en 'pliesie' Hendrikse hebben de leiding. foto adriaan kruithof/zeeuws archief De verblijfstoerist wordt vanaf volgend jaar verschillend behan deld door het Veerse gemeente bestuur. Dat is niet rechtvaardig, vindt voorman Ab Pouwer van de Recron. Hij doelt op de plan nen van het dagelijks gemeente bestuur om vanaf 2021 een ge differentieerd tarief voor toeris tenbelasting in te voeren. Emile Calon Domburg - Marcel van den Bosse, SGP/CU René Hoonhorst Vlissingen v- j 'ij Oud papier inzamelen via onder grondse containers is goedkoper en efficiënter dan het laten opha len door verenigingen. Maar op halen is dan weer beter voor het milieu. Dus wat de gemeente Middelburg betreft, blijft de inza meling zoveel mogelijk gebeuren door verenigingen en kerken. Maurits Sep Middelburg Wie wil helpen, kan zich onder vermelding van het huisadres aanmelden via info@middel- burg.nl. Er zijn al Troepgroepen actief: groepen inwoners die gezamenlijk aan de slag gaan om het zwerfafval in hun wijk op te ruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34