Engie zet streep door mestvergister 4 Landbouwers vrezen beperkingen voor hun bedrijf vastgesteld. De eerste fase van de visie is klaar. ,,Die maakt ons vleu gellam", zei akkerbouwer Jan Kees van der Velde uit Kamperland in de Statenzaal. Hij was een van de vijf Noord- Bevelandse boeren die gebruik maakten van de gelegenheid om in te spreken. Ze ageerden allemaal te gen de voorlopige gebiedsafbake ning. Die houdt in dat de nieuwe afspraken tot i kilometer landin waarts kunnen gelden. De grond van de vijf boeren strekt zich uit tot aan het Veerse Meer. Omdat in de visie natuurbehoud en inperking van toeristische voorzieningen centraal staan, vrezen ze dat ze op hun eigen land niet alles meer mo gen doen. Als de normen van Natura 2000 gaan gelden op de strook van 1 kilo meter, dan zijn de boeren bang dat dit consequenties heeft voor het ge bruik van gewasbescherming en meststoffen, voor de mogelijkhe den om ganzen en duiven te verja gen, of om er zonnepanelen of een windmolen neer te zetten. Ook kleinschalige recreatievoorzienin gen zouden onmogelijk worden en bijvoorbeeld de overstap naar al gen- of zeewierteelt. ,,Ik wil onbelemmerd mijn be roep kunnen uitoefenen en beslis sen over mijn eigen grond", merkte Richard Helsloot uit Kamperland op. Eerder hebben de boeren hun bezwaren geuit op een inspraakbij eenkomst, maar daar hebben ze vrijwel niets van teruggelezen. ,,Er werd niet opgeschreven wat we zei den", aldus Walter van Stee. ,,Daar word ik wel droevig van." Ik wil onbelemmerd mijn beroep kunnen uitoefenen De akkerbouwers vonden bij een meerderheid van de Statenleden wel een luisterend oor. ,,De in spraak moet beter", stelde Eddy Heerschop (PvdA). ,,Dit beeld is niet fraai", vulde Eelco van Hoecke (Forum voor Democratie) aan. ,,Zijn alle belangen op de goede ma nier gewogen?", vroeg Harold van de Velde (SGP). En Vincent (PVV) Bosch: ,,Ik ben geschrokken van het beeld dat hier geschetst is." Rechten Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) zei dat hij zich de kritiek op de inspraak aantrekt, maar wees er wel op dat daar vijfhonderd men sen aan deel hebben genomen. ,,Dit zijn er vijf." Hij benadrukte dat de 1 kilometerzone geen harde lijn is. ,,Dat is het gebied waarbinnen we praten. In de visie staat duidelijk dat het behoud van rechten en het be werken van landbouwgronden zo moet blijven." Het project in de Bathpolder was omstreden. Omwonenden protes teerden tegen de veronderstelde stankoverlast. Tuinders vreesden dat hun gewassen besmet zou worden met ziektes uit de tientallen mest wagens die dagelijks naar de groen- gascentrale zouden rijden. Ook de gemeenteraad van Reimerswaal probeerde uit alle macht de komst van de mestvergister tussen de kas sen tegen te houden. Dat is omgedraaid naar weerstand. Daarom hebben we besloten nu pas op de plaats te maken Engie was al drie jaar bezig met plannen op een stuk grond tussen de kassen en de Oude Rijksweg een centrale te bouwen. Het bedrijf had een rooskleurige uitgangspositie. De subsidie van 100 miljoen was bij de bekendmaking van de plannen in 2017 al binnen. Ook stond het be stemmingplan zo'n centrale toe. Volgens woordvoerder Michael Ver heul was er aanvankelijk volop me dewerking van de gemeente en grondeigenaar ASR. ,,Maar dat is omgedraaid naar weerstand. Daarom hebben we besloten nu pas op de plaats te maken." Wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) is blij met het besluit van Engie. ,,Vanaf het begin hebben we geprobeerd wegen te vinden zodat wares 2* die vergister niet in de Bathpolder zou komen. Het lijkt er op dat de in spanningen van zowel college als raad van Reimerswaal resultaat heb ben gehad." Zonnepark Cruciaal in zijn ogen is het besluit van de gemeenteraad om in het na jaar van 2019 de komst van een zon- nepark op hetzelfde perceel toe te staan. Both: ,,Grondeigenaar ASR ziet het zonnepark wel zitten en bij nader inzien de biovergister niet. Dat hebben ze de laatste maanden klip en klaar aangegeven. En in dit land is het nog steeds zo dat de eige naar van een stuk grond er het meest over te zeggen heeft." Mede op verzoek van Reimers- waal, is Engie op zoek gegaan naar een andere plek voor de biovergister. Die is een paar kilometer gevonden naast de waterzuivering van Bra bantse Delta in het buitengebied van Bath. Een paar weken geleden heeft Reimerswaal besloten om daar voorlopig niet aan mee te werken. De gemeenteraad zag te veel nade len. Ook het protest in de omgeving is gegroeid. Engie wacht voorlopig af. ,,Reimerswaal is nu aan zet." Engie is nog steeds overtuigd dat de gemeente een biovergister goed kan gebruiken om haar klimaatdoe len te halen. Een groot voordeel van zo'n installatie is bovendien dat dui zenden huishoudens niet van het gas af hoeven. Volgens Verheul steekt Engie nu energie in gemeen tes die wél graag zo'n groen-gascen- trale willen. ,,Wij zijn daarvoor al door verschillende gemeentes, waaronder één in Zeeland, bena derd." Het lijkt er op dat de inspanningen van zowel college als raad van Reimerswaal resultaat hebben gehad zaterdag 20 juni 2020 GO Kritiek op visie Veerse Meer Landbouwers zijn bang dat de nieuwe Gebiedsvisie Veerse Meer de mogelijkheden beperkt om hun bedrijf te ontwikkelen. Ze voelen zich niet gehoord tij dens de inspraak en luidden daarom gisteren de alarmbel tij dens de vergadering van Provin ciale Staten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg In de gebiedsvisie willen de ge meenten Noord-Beveland, Goes, Veere en Middelburg met de pro vincie vastleggen wat er nog wel en niet meer mag in en rondom het Veerse Meer, naar voorbeeld van de Kustvisie die eerder in Zeeland is - Richard Helsloot, landbouwer Glastuinbouwers en bewoners van de Bathpolder bij Rilland kunnen opgelucht ademhalen. Energiebedrijf Engie heeft be sloten de vergunningsaanvra gen voor een mestvergister op die locatie terug te trekken. Het bedrijf ziet nog wel toekomst voor groen gas in Zeeland. Joeri Wisse Rilland - Michael Verheul, Engie 1 ï-tA v. i ;:ïv. Drie jaar lang probeerde Engie hier een mestvergister te bouwen. Deze week heeft het energiebedrijf besloten de vergunningsaanvra gen in te trekken. foto joeri wisse - Maarten Both, wethouder Reimerswaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32