Opmars lijkt niet te stuiten Emotionele groepssessie Philippine abrupt beëindigd ZEELAND 3 Sinds de aanschaf valt het hem op dat in zijn dorp betrekkelijk weinig zonnepanelen op de daken liggen. ,,Daar ga je ongemerkt toch op let ten. In Goes en andere steden zie je het veel meer dan in de omliggende dorpen. Misschien is het toch een beetje onbekend maakt onbe mind." Zelf denkt hij in de toe komst mogelijk nog uit te breiden. ,,We hebben nog plek op het dak, dus als het nodig is, plaatsen we er gewoon nog twee of drie bij." Hoewel Nieuwenhuize regelma tig op het appje van zijn zonnepa nelen kijkt, is hij niet heel bewust bezig met het energieverbruik in huis. ,,We zijn hetzelfde blijven le ven. Je hebt toch je gewoontes. Maar we laten sowieso nooit zo maar het licht ergens in huis bran den. Dat heb ik van huis uit meege kregen. Dan zei mijn vader als ik beneden kwam altijd: zit er nog ie mand boven? Want er brandt nog licht." Zonne-energie gaat ook in Zee land als een speer. Vorig jaar kwamen er ruim 7000 installa ties voor zonne-energie bij. Daarmee is het totaalaantal ge groeid tot bijna 38.000, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren naar buiten bracht. Het bureau kijkt vooral naar het vermogen van de zonnepa nelen. In Zeeland stond eind 2019 voor 315 megawatt aan zonne-energie opgesteld. Dat is een groei van 87 megawatt in één jaar. De panelen staan bij zowel particulieren als bedrijven. Lan delijk was het aandeel van be drijven vorig jaar voor het eerst groter dan dat van huishoudens. In Zeeland is dat al langer het ge- val, dankzij de diverse grote zon- neparken die de afgelopen jaren zijn gebouwd. Op de daken van Zeeuwse hui zen ligt inmiddels voor 110 me gawatt aan zonnepanelen. In Goes was vorig jaar de groei dui delijk het sterkst: van 8,5 naar 11,4 megawatt (34 procent). Ook in Reimerswaal, Kapelle en Noord- Beveland kwamen naar verhou ding veel panelen bij. ,,De agent kwam in paniek hier. Duwde mijn vrouw tegen de grond en schreeuwde dat we met een healing bezig waren en dat dit moest stoppen." Hamelink denkt dat de agent het voorval in IJzen- dijke, waarbij iemand vorig jaar om het leven is gekomen, nog op zijn netvlies had staan. ,,Maar wat wij deden was geen healing. Ik zit nu wel met getraumatiseerde cliënten. En zelfben ik ook getraumatiseerd. Daarom hebben we klachten inge diend bij de politie." Hamelink is eigenaar van Gron dig, een praktijk voor persoonlijke ontwikkeling. ,,Zaterdagavond had ik hier twintig cliënten waarmee ik buiten aan de slag was. Ik heb een terrein van 9000 vierkante meter buiten Philippine, dus dat ligt be hoorlijk afgelegen. Maar geluid draagt soms ver en buren hadden de politie gebeld. Dat kan ik begrij pen. En dat de politie komt, begrijp ik ook. Maar de manier waarop, kon echt niet." ,,Een politieauto met twee agen ten, kwam met loeiende sirenes aanrijden", vertelt Hamelink. Mijn vrouw was binnen en ziet ze stop pen voor ons huis. Terwijl ze naar buiten liep om de poort open te doen, sprong een agent al boven de poort uit. Hij was in paniek en riep 'Wat is dat hier!'. Mijn vrouw zei dat Binnen 20 minuten moest iedereen weg zijn. Maar de cliënten zaten nog midden in de sessie ze maar moesten gaan kijken. Ver volgens kreeg ze een duw en viel ze achterover op straat. Daar zijn we erg van geschrokken, want ze had net maanden in een rolstoel geze ten met bekkenklachten." In de tuin bleef de agent volgens Hame link roepen dat het een healing was en dat het moest stoppen. Uiteinde lijk kwam Hamelink bij de oprit waar zijn vrouw nog steeds op de grond lag. De tweede agent was bij haar gebleven. ,,Maar er werd geen hulp verleend. Toen ik vroeg of ze konden helpen, zeiden ze dat dat ik haar zelf maar naar de dokter moest brengen. Ik heb toen de ambulance gebeld." Ambulancepersoneel heeft haar ter plaatse verzorgd. Ze hoefde niet mee naar het ziekenhuis. Huilend naar huis Na overleg met de gemeente beslo ten de agenten dat de boel ont ruimd moest worden. ,,Binnen twintig minuten moest iedereen weg zijn", zegt Hamelink. ,,Maar de cliënten zaten nog midden in de sessie. Ze moesten abrupt hun spullen pakken en in de auto stap pen. Sommigen zijn huilend naar huis gereden. Er zitten nu zwaar getraumatiseerde mensen tussen. Ik kan er al de hele week niet van werken." Volgens politiewoordvoerder Willem-Jan Uytdehage zijn er twaalf klachten over het optreden van de politie binnengekomen. ,,Daar kan ik inhoudelijk niks over zeggen. Die klachten worden on derzocht. Wel kan ik zeggen dat er meldingen waren gekomen van ge schreeuw en gegil en dat er paniek was bij de melders. Daarop zijn we ter plaatse gegaan. In overleg met de gemeente is op grond van de open bare orde en de verscherpte corona maatregelen besloten de sessie te beëindigen." zaterdag 20 juni 2020 Adriaan Nieuwenhuize liet begin dit jaar twaalf zonnepanelen op het dak van zijn nieuwbouwwoning plaatsen. Die produceren meer stroom dan hij verbruikt. De overcapaciteit wil hij gebruiken om op termijn van het gas af te gaan. foto saman Rolf Bosboom Vlissingen Patrick Hamelink uit Philippine is er nog ondersteboven van. Bijna een week geleden maakte de politie abrupt een einde aan zijn coachingssessie waarbij twintig cliënten op een afgele gen terrein angst en boosheid van zich af konden schreeuwen. Miriam van den Broek Philippine - Patrick Hamelink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31