Pas op met dit pensioenakkoord 'Help, de herten horen bij de kinderboerderij' Advocaat hekelt slecht onderzoek van justitie Lek i 2 Het aantal zonnepanelen groeide in 2019 in Zeeland met bijna 40 procent. Adriaan Nieuwenhuize heeft ze ook. En hij is niet de enige. ENERGIE ZELFVOORZIENEND Commentaar Pech voor minister Wouter Koolmees. Het ledenparlement van de FNV is nog niet toe aan een oordeel over het pensioenakkoord. Koolmees wilde het zwaarbevochten akkoord nu eindelijk naar de Tweede Kamer brengen. Maar de FNV heeft nog een paar weken nodig. Dat kan geen kwaad. Want over dit akkoord moeten we niet haastig beslissen. Met wat nu op tafel ligt, accepteren we grote onzekerheid over de pensioenen op de langere termijn. In ruil daarvoor hoeven we nu wat minder pijn te lijden. Pensioenaanspraken zijn allang niet meer keihard. De nieuwe regeling is geen verbetering. Straks zijn de deelnemers behalve van hun eigen premies afhankelijk van de beurskoer sen. Die zijn, dat zal niemand ontgaan, uitermate grillig en on voorspelbaar. Want voor een groot deel gebaseerd op psycho logie. Weliswaar zit in het nieuwe systeem een solidariteitsre- serve, maar of die groot genoeg is om een crisis op te vangen? Niemand weet het. Zijn er echt geen andere waarden om het pensioen aan te koppelen? Er is nog een groot bezwaar. Een goede pensioenregeling is eenvoudig en dus gemakkelijk uit te leggen. Daaraan voldoet dit akkoord absoluut niet. Alleen al het doorgronden van de ju ridische houdbaarheid - in Europees verband - van de aantas ting van oude rechten van degenen die al lang premie betalen, is voor veel mensen te moeilijk. Niet alleen de FNV moet ruim de tijd nemen om dit akkoord uit te pluizen en te begrijpen. De Tweede Kamer moet er ook zeer kritisch naar kijken. We accepteren een onzekere financiële toekomst in ruil voor minder pijn op de korte termijn Daarom zijn er vragen afgevuurd op het college van burgemeester en wethouders in Terneuzen. In de wei van de kinderboerderij lopen nu tien herten en er zijn acht kalfjes op komst. Door de coronacrisis zijn de inkomsten van de Stichting Kin derboerderij Clinge-Terneuzen ge- ALMANAK Alsof hij op wolken liep, heer lijk vond die zeventienjarige Vlissinger zijn Nike Air schoe nen. Met zo'n ziek mooie zool, gevuld met lucht. Daar hakte hij met liefde een fiks gat voor uit zijn kleedgeldbudget. Het bevreemde zijn moeder dat zoon wat dagen later, met een daald, waardoor nu wordt overwo gen om de dieren weg te doen. Bo vendien is de omheining rond de wei aan vervanging toe. En die kos ten kan de kinderboerderij nu niet ophoesten. Hekwerk De boerderij heeft haar hoop nu ge vestigd op het bedrijfsleven. PvdA'er Laszlo van de Voorde doet op zijn beurt een beroep op de ge meente, de eigenaar van het kin derboerderijterrein. ,,Wij vinden het een trieste constatering dat onze gemeente blijkbaar niet meer in staat is om de zorg van een tien tal hertjes financieel te ondersteu nen'', aldus Van de Voorde. Hij dringt er dan ook op aan dat de ge meente mee zoekt naar sponsoren én bekijkt of zij de opknapbeurt van het hekwerk kan betalen. gezicht dat op onweer stond, rondsjokte. „Schoen is lek", mokte hij. „Hebben we lijm?" ,,Kun je niet beter naar de schoenmaker?", vond zij. ,,Of liever, naar de fietsenmaker. Die plakt ook banden!" Zijn wenkbrauwen schoten om hoog. Benieuwd of-ie durft. Bezoek mag weer bij Westerduin ''4 Gewonde bij eenzijdig ongeluk GOES Oud-leerling krijgt beurs cultuurfonds Met zelf opgewekte stroom je elek trische auto opladen. En op koude dagen je huis verwarmen met een elektrische warmtepomp. Dat is waar Adriaan Nieuwenhuize (52) uit Yerseke naar toe wil. Begin dit jaar liet hij zonnepanelen op het dak van zijn nieuwbouw woning monteren. Op weg naar een zelf voorzienend bestaan. Inmiddels staat de teller op 2875 kilowatt, laat de app op Nieuwen- huizes telefoon weten. In februari liet hij ze plaatsen. Twaalf stuks, op het zuiden gericht, onder de ideale hellingshoek van ongeveer 30 gra den. Vanaf dat moment gaat het hard. Zeker tijdens dit zonovergo ten voorjaar. ,,Op sommige dagen kom ik aan 31, soms wel 32 kilo watt." Kansen Als het zo zonnig blijft, evenaart Nieuwenhuize over enkele weken zijn jaarverbruik van 3300 kilowatt. En is alles wat de panelen dan nog leveren mooi meegenomen. Toch wil hij die energie niet zomaar op het elektriciteitsnet zien verdwij- nen. Hij ziet volop kansen in het benutten van die overcapaciteit. Zo heeft hij een offerte uitstaan voor een airco. En plannen voor een warmtepomp, zodat hij op termijn van het gas af kan. Onafhankelijk ,,Binnenkort wil ik een elektrische auto aanschaffen. Als je die aan de lader hangt, is het een fijn idee dat je 'm oplaadt met zelf opgewekte energie." Het idee van zelfvoorzie nend zijn spreekt Nieuwenhuize In Goes en andere steden zie je veel meer zonnepanelen op de daken dan in de omliggende dorpen aan. ,,Niet meer afhankelijk zijn van energieleveranciers en wisselende energieprijzen geeft een prettig ge voel. Bovendien is investeren in zonnepanelen gunstig. Het levert meer op dan geld op de bank." spullen had mogen stallen. En wat had het OM aan bewijs? Eigenlijk niets, vond Grootjans. En wat was er onderzocht? Niets, of in ieder ge val vrijwel niets. Was er gezocht naar DNA ofvingerafdrukken op de verpakking van de drugs? Nee. Was dat 'pillending' onderzocht op vin gerafdrukken? Nee. Was het wel een pillending? Geen idee, niet on derzocht. Werkte het eigenlijk wel? Geen idee. En na het derde verzoek was het te laat om nog iets te onder zoeken. Kortom: het OM had in de visie van Grootjans geen poot om op te staan en dus vroeg hij om een algehele vrijspraak. Advocaat Joost Grootjans spuwde gisteren nog net geen vuur bij de behandeling de zaak van zijn cliënt. De 28-jarige Middelburger B. van der H. had net te horen gekregen dat het Openbaar Ministerie hem een jaar achter de tralies wilde zet ten, met ook nog eens een half jaar voorwaardelijk als stok achter de deur. En voor wat? Voor het bezit van ruim een kilogram amfetaminen, twee kilo MDHD en 3500 xtc-pillen plus een tablettenmachine. Dat al les werd gevonden in de kelderbox van de woning van zijn ex-vrien din, waar Van der H. huisraad en zaterdag 20 juni 2020 II Wie aan de kinderboerderij in Terneuzen denkt, heeft het al snel over de herten. De dieren zijn al decennia onlosmakelijk verbonden aan de boerderij aan de Otheense Kreek. Het gaat de PvdA in Terneuzen dan ook aan het hart dat de dieren wellicht moeten worden wegbezuinigd. De sociaal-democraten steken daar graag een stokje voor. Raymond de Frel Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Sinds ruim twee weken zijn er geen coronabe smettingen meer in de woongroepen Wester duin bij zorgcomplex Dui nen van Haamstede van Allévo. De bewoners van de woongroepen in Burgh-Haamstede mogen daarom vanaf maandag weer (beperkt) bezoek ontvangen. Bewoners van de woon locaties Cornelia en Bor- rendamme in Zierikzee en Zandduin in Burgh- Haamstede mogen al sinds 1 juni bezoek ont vangen in een aparte be zoekersruimte. Voor hun wordt de regeling ook versoepeld. Zij mogen vanaf maandag met hun bezoek mee naar buiten voor een ommetje. LEWEDORP Bij een eenzijdig ongeluk op de Quarlespolderweg in Lewedorp is gistermid dag iemand gewond ge raakt. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde om 12.50 uur. Het slacht offer reed op een brom fiets of een scooter en is vermoedelijk met een van de wielen in de berm ge komen en heeft zo de macht over het stuur ver loren. De bestuurder kwam ongelukkig ten val op de weg. Evan de Schrijver, oud leerling van Het Goese Lyceum, ontvangt een beurs van 10.000 euro van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Daarmee kan hij aan de Yale Uni versiteit in de VS onder zoek doen naar klimaat veranderingen. Het Prins Bernhard Cultuur fonds beheert ruim 450 Cultuurfondsen op Naam. De Schrijver zal zes maanden onder zoek doen. Volgens het fonds is dat ook rele vant voor de samenle ving, omdat de gevolgen van klimaatverandering steeds duidelijker wor den. Van 't gas af met de zon Timo van de Kasteele Yerseke - Adriaan Nieuwenhuize Ad Roos De zaak tegen de ex-vriendin werd eerder al geseponeerd. Uitspraak over twee weken. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30