II 21 voetbalscheidsrechters, bijvoorbeeld tussen Danny Makkelie en Serdar Gözübüyük zaterdag 20 juni 2020 terstop te ontmantelen. De struc tuur van coaches, aanstellingen, waarnemers en bazen was te on doorzichtig en te nadrukkelijk met elkaar vervlochten, grofweg in lijn met wat Van der Ende eerder in dit verhaal stelt. Het moest professio neler. Integer Met Van Egmond als nieuwe man trachtte de KNVB een transparan tere, strakkere leiding op te tuigen. Dat lukte deels. Van Egmond wordt niet zozeer gezien als een krachtig leider, wel als integer. Hij schiep met zijn afdeling meer dui delijkheid. De meeste scheids rechters erkennen dat ook: Van Egmond co gaan nauwkeurig te werk bij de verdeling van wed strijden. Toch bleef de achterdocht bestaan. Nog steeds is de knoop van belangen niet helemaal ont ward, bijvoorbeeld doordat som mige scheidsrechters fulltime in Zeist werken als docenten of cur susleiders, en anderen weer niet. Makkelie bijvoorbeeld coördineert ook het talententraject van aanko mende profscheidsrechters. Hij heeft daarmee dus invloed op zijn eigen concurrentie, klinkt het on der collega's. Oud-arbiter Jaap Uilenberg is weer coach van Mak kelie, maar was bij de UEFA óók jarenlang medeverantwoordelijk voor internationale aanstellingen, een dubbelrol die pas recent werd ontmanteld na een herstructure ring bij de Europese bond. ,,Die kritiek is niet altijd onte recht hoor, maar tegelijk: het is ook nooit goed'', verzucht Schaap. ,,Op de KNVB valt genoeg aan te merken, maar de aanstelling van profscheidsrechters is tegenwoor dig zuiver geregeld. Wie presteert, wordt beloond. Heel overzichte lijk. Maar er is altijd wel iemand die een complotje denkt te zien.'' In praktisch elk gesprek dat we voeren liggen de onderlinge ver wijten voor het oprapen. Dan weer gaat het over de wedstrijden die onder anderen Danny Makkelie, Kevin Blom en Bjorn Kuipers de laatste jaren floten in Saoedi-Ara- bië, grofweg sinds 2016. Niet de KNVB regelde in eerste instantie die lucratieve aanstellingen in het Midden-Oosten, maar de betrok ken arbiters zelf. Pas sinds een handvol andere scheidsrechters daarover klaagde bij Van Egmond, worden de 'woestijnpotjes' cen traal via de KNVB geregeld. De bond geeft arbiters in vrije week enden zo de kans om buitenlandse ervaring op te doen - én een extra zakcentje te verdienen. In andere gesprekken gaat het juist uitgebreid over de manier waarop sommige scheidsrechters bij Europese reizen in het gevlei proberen te komen bij UEFA- waarnemers. Nijhuis: ,,Het is soms zo eng, het ligt er zó dik bovenop, je lacht je echt kapot.'' Van der Ende: ,,Dat was in mijn tijd al zo. Sommige scheidsrechters zijn tot alles bereid: cadeautjes, etentjes, geslijm. Toen ik zelf voor de UEFA werkte, werd ik soms overladen met van die kitscherige oostblok- souvenirs. Hoopten ze dat ik ze een mooi wedstrijdje zou geven.'' Relletjes En dan zijn er nog de individuele beschuldigingen, over kleine en grotere relletjes. Sommige haalden in het recente verleden al de pers: bijvoorbeeld toen grensrechter Nicky Siebert in 2012 in Vaslui een brandspuit leegspoot op Nijhuis, geholpen door Makkelie. Siebert werd als enige geschorst om het Ze gunnen elkaar niets, behalve als het ze zelf goed uitkomt. Dan schurken ze aan tegen de grote jongens - Mario van der Ende Niet bepaald vrienden: Danny Makkelie en Serdar Gözübüyük. voorval. Of toen Nijhuis begin 2014 werd gestraft door de KNVB omdat hij op trainingskamp in Turkije over een balkon was ge klommen om bij de kamer van een collega te komen. ,,Schoolreisjes- gedrag'', oordeelde de bond - en zette Nijhuis twee weken op een zijspoor. Dergelijke incidentjes zijn niet direct wereldschokkend, maar ze worden vaak gretig gelekt of slinks aanhangig gemaakt binnen de KNVB. Spraakmakend in dat kader was ook de geldlening die Makke- lie aanging bij oud-scheidsrech- tersbaas en coach Jaap Uilenberg, een bedrag van enkele tienduizen den euro's: een kwestie waarvoor hij door de KNVB op de vingers werd getikt. ,,Dat geklik en gekon kel. Sommigen zijn er voortdu rend op uit om de ander te naaien'', zegt Schaap. Vorig jaar raakte Makkelie nog in opspraak om zijn eigen kleding lijn voor scheidsrechters, die con flicteerde met het miljoenencon tract dat de KNVB heeft met Nike. Het avontuur ging daarom niet door, het merk met de initialen 'DM' strandde al snel. ,,Jammer, want ik hoopte jonge scheidsrech- ters te inspireren met kwalitatief mooie scheidsrechtersspullen, ook bijvoorbeeld bidons en fluitjes'', kijkt Makkelie terug. Gözübüyük maakte een tijdje reclame voor webwinkel Voetbal- shop.nl. En onlangs kwam Makke- lie in het nieuws toen hij plots de verkoop van mondkapjes aankon digde via zijn Instagram-account. ,,Ik ben gehackt'', verklaarde hij al snel. De Dordtse scheidsrechter zelf vindt dat hij bewust wordt be schadigd in de pers en op televisie. ,,Ik probeer me er afzijdig van te houden, gewoon mijn wedstrijden zo goed mogelijk te fluiten, maar vervelend is het wel'', zegt part time politieman Makkelie. De moderne status en bekend heid van scheidsrechters, vorige week beschreven in het eerste deel van dit tweeluik, valt niet geheel los te zien van de onderlinge sores. Grofweg in de laatste tien jaar zijn scheidsrechters steeds meer gaan verdienen, zowel op het veld als met overige zaken. ,,Geld en status zijn steeds belangrijker gewor den", zegt Schaap, tot 2015 als vak bondsman nauw betrokken bij de onderhandelingen over arbeids voorwaarden. ,,Ik heb meege maakt dat ze bloedserieus een loonsverhoging van veertig pro cent vroegen. Veer-tig procent! Ze zijn echt gaan geloven dat ze de grote sterren zijn.'' Lucratief Uiteraard staan lang niet alle scheidsrechters op gespannen voet met collega's. Er bestaan ook on derlinge vriendschappen, maar ironisch genoeg leiden die ook weer tot achterdocht. Immers: in de scheidsrechterswereld kan het heel lucratief zijn om het juiste spoor van een collega te volgen. Modale arbiters die tekort komen voor de internationale wedstrijden kunnen hun inkomen behoorlijk opvijzelen als assistent- scheidsrechter of als VAR bij in ternationale duels. De leden van 'Team Kuipers' of 'Team Makkelie' kunnen jaarlijks vele duizenden euro's bijverdienen. ,,Het is zo hy pocriet, dat gelul over die teams'', zegt Van der Ende. ,,Ze gunnen el kaar niets, behalve als het ze zelf goed uitkomt. Dan schurken ze lekker tegen de grote jongens aan.'' Hét hoofdpijndossier blijft Mak- kelie/Gözübüyük. Hun vete wordt een wederzijdse obsessie. ,,Maar niet één van die scheidsrechters, ook de grote jongens niet, slaat met zijn vuist op tafel'', zegt Schaap. ,,Ze kunnen die cultuur niet meer doorbreken, omdat ze er zelf onderdeel van zijn geworden. Als ik directeur was bij de KNVB, zou ik ze keihard tot de orde roe pen. Alleen met harde hand krijg je ze terug in hun hok.'' haat, roddels en geslijm FOTO'S BSR/VHMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21