0> 20 Met hun status ontstaan er ook oorlogjes tussen Scheidsrechters zijn meer dan ooit bekende Nederlanders. Dat leidt óók tot jaloezie, conflicten en kinnesinne. Slot van een tweeluik: de slangenkuil van het scheidsrechterswereldje. „Sommigen zijn er voortdurend op uit de ander te naaien.'' SJOERD MOSSOU Column @sjoerdmossou De zon scheen, het was zomer, op sociale media buitelde iedereen weer gillend over elkaar heen, tierend over corona en ra cisme en Johan Derksen, toen Marcus Rashford deze week zijn eigen kerstverhaaltje schreef. Een kerstverhaal zo mooi, dat je het van de daken zou willen schreeuwen. Marcus Rashford is een jongen van 22 jaar uit Wythenshawe, Zuid-Manchester. Tegenwoordig is hij een beroemde voetballer van Manchester Uni ted, vroeger was hij één van de honderdduizenden Engelse jongetjes uit een kansarm gezin, opgroei end in één van de armste buurten van het land. struinde zijn alleenstaande moeder elke week de winkels van 'Poundland' af, want daar kun je vaak zes yoghurtjes kopen voor één pond, of van die plastic bekers met aanmaaknoedels. Soms restte er niets anders dan de voedselbank. In Engeland kunnen gezinnen zoals de familie Rashford een beroep doen op gratis schoolmaaltij den, een soort voedselbonnen: vaak de enige ma nier om kinderen aan wat gezond - en voldoende - eten te helpen. Die overheidssteun loopt tijdens het school jaar, maar niet in de va kanties. Uitgerekend in deze tijden van corona, met een almaar groeiende armoede, weigerde de Britse regering een uit zondering te maken voor de 1,3 miljoen kinderen die het betreft. Een zomer vol ellende dreigde. Totdat Marcus Rashford deze week een brief schreef aan premier Boris Johnson. Dat gebeurde niet zomaar uit het niets: Rashford steunt al maanden de campagne om arme kinderen aan eten te helpen. Hij hielp ac tief mee om in een paar weken tijd 20 miljoen pond in te zamelen voor de stichting Fareshare. Ook dat was niet nieuw. De laatste paar jaar be zocht Marcus Rashford zoveel ziekenhuizen, dak- lozencentra, voedselbanken en scholen, dat je je soms afvroeg - bij wijze van spreken dan - of hij nog wel tijd had om te trainen. Rashford is niet zomaar een ambassadeur van een goed doel. Hij is een maatschappelijk activist, maar eentje van zachte woorden, van indringende zinnen, uitgesproken met een haast bedeesd soort waardigheid. Als Rashford vertelt waarom hij zich inzet voor arme kinderen, zoals deze week bij de BBC, dan doet hij dat zo warm en nederig, dat je in één klap alle clichés over rijke voetballers vergeet. Het mooiste van alles is: hij wordt gehoord. Ein delijk. Dinsdagmiddag belde Johnson met de spits van Manchester United, om te vertellen dat de Britse regering een spectaculaire U-bocht ging maken: een speciaal voedselbonnenproject moet de armste gezinnen alsnog de zomer door gaan helpen. Niet minder dan doorslaggevend voor dat besluit: de hartstochtelijke oproep van Rashford. hoe is het mogelijk dat de Britse regering een voet baller van 22 jaar nodig heeft om tot bezinning te komen? Is Johnson hier gezwicht onder de publici taire druk om zijn gedeukte imago te redden? On getwijfeld, maar het is bijzaak. Veel belangrijker is dat Rashford bewijst dat het kan: werkelijk iets veranderen, juist door onvoorwaardelijk aan een ander te denken, en veel minder aan jezelf. Voet ballers zijn geen helden in de letterlijke zin van het woord. Behalve Marcus Rashford. Rashford is van de zachte woorden, uitgesproken met een bedeesd soort waardigheid Nog een Duitser in staf PSV Diemers: drie jaar Feyenoord elfs normaal groe ten zit er al niet meer in. Danny Makkelie en Serdar Gözübüyük zijn al zo lang en zo hevig gebrouilleerd, dat ze bij scheidsrechtersbijeenkom- sten niet alleen in een grote bocht om elkaar heen lopen, maar ook ieder denkbaar contact mijden. Bij de zogenoemde 'maatwerk bijeenkomsten' in Zeist, eens per twee a drie weken op woensdag, zitten de twee seniorscheidsrech- ters zo ver mogelijk uit elkaar in het zaaltje. Een professionele dia loog over een spelsituatie is al niet mogelijk, weet iedereen binnen de scheidsrechtersafdeling in Zeist. Het oorlogje wordt enerzijds ge doogd, anderzijds juist krampach tig omzeild door de betrokkenen. Een wedstrijd waarbij Makkelie de VAR is en Gözübüyük op het veld staat, of andersom? Ondenkbaar. Een overlegje in kleinere kring? Geen optie. De oorsprong van het conflict ligt in 2011, toen bij verschillende voetbalmedia, waaronder bij deze krant, een anonieme brief binnen kwam over Gözübüyük, die ille gaal zou pokeren met eredivisie spelers. De Haarlemse scheids rechter (toen pas 26 jaar) stond net op het punt te promoveren naar de A-lijst en reageerde meteen wit heet op de beschuldigingen. Bewijzen over de pokeravonden zijn nooit gevonden, bewijzen over de identiteit van de brief schrijver evenmin, maar Gözü- büyük zelf is er al jaren van over tuigd dat zijn concurrent Makkelie erachter zit. Zowel de direct be trokkenen als diverse collega- scheidsrechters bevestigen 'poker- gate' als de kiem van de vete. Makkelie op zijn beurt ontkent elke betrokkenheid - en kondigt al aan zich te gaan wapenen tegen passages in het nog te verschijnen boek van Gözübüyük. Bij de KNVB volgen ze de ontwikkelin gen met argusogen, uit vrees dat de kwestie nog verder escaleert. ,,We leven in een vrij land, en ik kan alles aantonen en met feiten onderbouwen'', zegt Gözübüyük. Makkelie (37) en Gözübüyük (34) staan allebei op de internatio nale lijst - en komen in Nederland geregeld in aanmerking voor de zelfde categorie wedstrijden. Los daarvan is de kwestie desastreus voor het imago van de scheids- rechterswereld, zeker wanneer deze zou ontsporen met Gözü- büyüks boek, opgetekend door auteur Robert Vuijsje. De publica tie wordt eind dit jaar verwacht. Scheidsrechtersbaas Dick van Egmond wil niet inhoudelijk op de kwestie ingaan, maar zegt wel: ,,In een normaal bedrijf zijn er na tuurlijk ook onderlinge conflicten. Meestal ga je dan uit elkaar, of je gaat ieder op een andere afdeling werken. In het geval van scheids rechters is er maar één werkgever, de bond. Dat is zoals het is, we hebben daarmee te dealen.'' Vilein Een conflict zoals dat tussen Mak- kelie en Gözübüyük staat bepaald niet op zichzelf. Al decennialang vechten scheidsrechters onder linge strijdjes uit, soms vilein, soms openlijk en ordinair. Leo Horn, Jan Keizer en Frans Derks hadden al hun ego-oorlogen en ruzies. Dick Jol, Mario van der Ende, John Blankenstein en Jaap Uilenberg evenzeer. Pieter Vink, Ruud Bossen, René Temmink? Ook bepaald geen vriendenclub. De scheidsrechterswereld is al lang vermaard om zijn slangen kuil, compleet met roddel en ach terklap. Hoe komt dat? Welke cul tuur of welk systeem ligt daaraan ten grondslag? Voor dit verhaal vroegen we het aan tal van scheidsrechters, oud-scheidsrech ters en direct betrokkenen. Bas Nijhuis zegt erover: ,,Het punt is dat iedereen vecht om die ene mooie wedstrijd, en dat je daarbij mede afhankelijk bent van Wie presteert, wordt beloond. Maar er is altijd wel iemand die een complotje denkt te zien de beoordelingen die je krijgt, van de mensen die je aanstellen. Ik durf te zeggen dat ik er gezond schijt aan heb gekregen, maar ze ker als je jong bent, ga je daar bijna automatisch in mee. Alles voor een goed cijfer.'' Danny Makkelie herkent dat: ,,De manier waarop dingen worden uitgevochten, gaat soms veel te ver.'' Oud-arbiter Mario van der Ende: ,,Het grootste probleem is dat er geen enkele sprake is van geschei den machten. De trias politica be staat niet in dit wereldje: scheids- rechters hebben allemaal hun eigen coaches, die ook weer hun invloeden aanwenden bij waarne mers. Al dat soort belangen lopen kriskras door elkaar, zowel natio naal als internationaal. Het nepo tisme is heel diep geworteld.'' Serdar Gözübüyük: ,,Er wordt wat afgeslijmd, geroddeld en ge konkeld. Sommige scheidsrechters doen er alles aan om een beetje in het gevlei te komen bij hun bazen, want dat kan een mooi wedstrijdje opleveren.'' Niet voor niets wordt er binnen de KNVB volop geschamperd over het specifieke karakter en de per soonlijkheid van juist scheids rechters, als oorsprong van het voortdurende geëmmer. Samen gevat: wie een stel narcistische, ijdele, autoritaire types bij elkaar zet, kan wachten op problemen. ,,Het zijn bijna allemaal haan tjes'', zegt Wout Schaap, oud voorzitter van de profscheids- rechtersvakbond BSBV en voor malig arbiter. ,,Eigenwijs, ijdel, het baasje willen spelen. Dat moet je ook een beetje hebben om het als scheidsrechter te redden. Maar het resulteert vaak in pseudo-per- soonlijkheden, zoals ik ze noem. Zet ze bij elkaar en het is heibel. Dat is al heel lang zo.'' De KNVB greep in 2010 nog hard in door de hele scheidsrech- zaterdag 20 juni 2020 Echte held Om haar kinderen eten te kunnen geven, Je kunt daar gemakkelijk cynisch over doen: GO VOETBAL PSV heeft de Duitser Lars Kornetka (foto) vastge legd als as sistent van de nieuwe hoofdcoach en landge noot Roger Schmidt. Kor netka (42) staat bekend als topvideo- analist en werkte met trainers als Schmidt, Ju lian Nagels- mann, Ralf Rangnick en Pep Guardi- ola. VOETBAL Feyenoord heeft Mark Diemers in De Kuip gepre senteerd als eerste aan winst voor het nieuwe sei zoen. De 26- jarige mid denvelder is afkomstig van Fortuna Sit- tard. Hij heeft in Rotterdam voor drie jaar getekend. Eerst leek het erop dat Die- mers deze zomer naar FC Groningen zou gaan. Slangenkuil vol Sjoerd Mossou Zeist -Wout Schaap O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20