Steven van Rijswijck nieuwe topman ING EEN VOOR 0 ECONOMIE 17 wordt in het nieuwe stelsel an ders. Maar wat goed is aan het oude stelsel is het collectief be leggen, dat zorgt voor lagere kos ten en betere rendementen. Dat levert welvaartswinst op. En in het stelsel voorkom je pech- en geluksgeneraties. Niemand hoeft ook bang te zijn dat hij geen pen sioen meer krijgen als hij langer leeft dan gemiddeld. Dat blijft al lemaal behouden in het nieuwe stelsel zoals het is voorgesteld." ,,Het is aan elk fonds zelf om te bepalen hoe de rendementen op de beleggingen worden verdeeld. Bij PMT denken we eraan om de rendementen op aandelen meer aan de jongeren toe te bedelen. Die lopen dan meer risico, maar op de lange termijn maken ze ook meer rendement. Dat betekent uiteindelijk een hoger pensioen. Bij ouderen willen we juist meer zekerheid inbouwen. Dat bete kent minder risico. ,,Dat komt erop neer dat ouderen een stabieler pensioen krijgen, maar dat de kans op stijging klei ner is. Maar dat pensioen is in de jaren daarvoor al harder gegroeid omdat ze van het hogere rende ment op aandelen hebben gepro fiteerd. In de oude situatie had je bijvoorbeeld een pensioen van 100 en 10 procent kans op indexa tie. In de nieuwe situatie heb je een pensioen van 150 en 1 procent kans op indexatie. Ik weet wel waar ik voor zou kiezen.'' „Dat gebeurt ook. Het pensioen wordt eerder geindexeerd als het goed gaat, maar ook eerder ver laagd als het slecht gaat. Alleen als mensen met pensioen gaan, vin den wij de bescherming van de uitkering belangrijker dan de kans op extra rendement. Meer rendement is ook meer risico. En juist bij die kleinere pensioenen is een achteruitgang met bijvoor beeld 50 euro heel veel. Maar elk pensioenfonds kan zelf beslissen. Overigens worden mee- en te genvallers wel over de tijd uitge smeerd, zodat de pensioenen niet te veel schommelen.'' Elke generatie moet evenveel pensioen kunnen opbouwen - Jos Broeken, werknemersvoorzitter PMT ,,In het huidige stelsel is in ieder geval weinig kans op verhoging. Als je kijkt naar de dekkingsgra den, dan is volledige indexatie helemaal uit het zicht. In het nieuwe systeem kan een fonds zelf bepalen welk deel van het rendement en van het risico ze aan de gepensioneerden of aan de werkenden toebedeelt.'' ,,Nee. In het nieuwe stelsel is de hoeveelheid pensioengeld het uitgangspunt. Het rendement dat dan elk jaar gemaakt wordt, be paalt hoeveel de pensioenen kun- nen stijgen en wie daarvan profï- teert.'' ,,Dat moet nog worden uitge werkt. Hoe waardeer je de oude rechten, ofwel: welk deel van de pot is straks van jou? Dat kunnen we nu nog niet zeggen. Het uit gangspunt is wel dat elke genera tie evenveel pensioen moet kun nen opbouwen.'' „Jazeker, twee punten zijn een echte verbetering. Ten eerste is het nabestaandenpensioen in het nieuwe stelsel voor iedereen ge garandeerd. Nu komt het voor dat je nauwelijks nabestaandenpen sioen hebt als je van werkgever verandert. Dat is straks beter. En we zijn heel blij met de afspraken over zware beroepen. In het ak koord is afgesproken dat er 750 miljoen beschikbaar komt om mensen eerder te laten stoppen met werken. Daar moeten in de cao afspraken over worden ge maakt. In de metaal heb je 34.000 werkgevers die gemiddeld twaalf mensen in dienst hebben. Voor kleine werkgevers kan het finan cieel te zwaar zijn om mensen eerder te laten stoppen, terwijl de metaal veel zware beroepen telt en veel mensen al voor hun pen sioen arbeidsongeschikt worden. Met dat extra geld kan dat pro bleem worden aangepakt.'' Eerder werkte hij voor de afdelingen voor fusies en overnames en kapitaalmarkten. In 2017 werd hij benoemd tot lid van het ING-bestuur. De promotie van de risicodirecteur mag best verras send worden genoemd, maar hele maal onlogisch is hij niet. ING kwam in 2018 zwaar onder vuur te liggen, omdat de bank volgens jus titie veel te weinig actie ondernam tegen het witwassen van zwart geld. Hamers werd dit persoonlijk aangerekend, maar het was zijn rechterhand Koos Timmermans die het veld moest ruimen. Uitein delijk trof ING een schikking met het Openbaar Ministerie van 775 miljoen euro. Van Rijswijck heeft sinds dien alles in het werk ge steld om de zogeheten poortwachtersfunctie van ING te versterken. ING zou nu strenger en eerder optreden tegen verdachte geldstromen. Van Rijswijck neemt op 1 juli het stokje over van Hamers. ING is nog op zoek naar een defini tieve vervanger van hem als risico directeur. Financieel directeur Ta- nate Phutrakul neemt die taak bin nen het bestuur waar. In een ver klaring op de ING-website zegt Van Rijswijk de koers van de bank niet radicaal om te gooien. zaterdag 20 juni 2020 GO Komtde belofte dat iedereen erop vooruitgaat uit? Een van de beloftes is toch juist dat de pensioenen in de toe komst sneller verhoogd zouden worden als het goed gaat? Dan schieten de huidige gepen sioneerden er niets mee op? Komt er nog een inhaalslag voor de verloren koopkracht? Dat is een belangrijk punt. In het huidige stelsel heb ik een aanspraak op een bepaald pen sioen. In het nieuwe stelsel krijg ik een bepaalde pot geld. Ga ik erop vooruit in het nieuwe stel sel? Zijn er nog andere punten in het akkoord die een verbete ring zijn? AMSTERDAM Steven van Rijs- wijck wordt de nieuwe topman van ING. Van Rijswijck is al 25 jaar werkzaam bij de grootste bank van Nederland. Hij volgt de bewierookte én fel bekritiseerde Ralph Hamers op, die de Zwit serse UBS gaat leiden. Van Rijswijck kent ING van haver tot gort. Op dit mo ment is hij de eindverant woordelijke voor risico inschattingen binnen het bestuur van de fi nancieel dienstverlener. NIEUW NORMAAL MEISJES. Discriminatie. Geweld. Misbruik. Niet naar school mogen. Trouwen als je zelf nog kind bent. Dat is het normaal voor miljoenen meisjes wereldwijd. Alleen omdat ze zijn wie ze zijn. Jong. En vrouw. Dit schreeuwt om verandering. Om een nieuw normaal. Een normaal waarin ongelijkheid tussen meisjes en jongens abnormaal is. En waarin meisjes de baas zijn over hun eigen lichaam. Geef meisjes een eigen leven. Laat ze leren. Laat ze leiden. Geef meisjes kansen, en ze maken het verschil. Verander de wereld van meisjes, en meisjes veranderen de wereld. Strijd met Plan International voor een nieuw normaal voor meisjes. www.planinternational.nl/nieuwnormaal Girls first

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17