II 7 TE KOOP VOORMALIG DORPSCAFÉ IN EEDE Het voormalige dorpscafé van Eede staat te koop. Een rondgang leert dat er sinds de sluiting zestien jaar geleden weinig is veranderd. Cambrinus was een typisch bruin café, geliefd bij smokkelaars en liefhebbers van het Vlaamse levenslied. Bolde: Alien Standaert-van Rie (dan 76 jaar) po seert in 2003 aan de tap, voor een foto in deze krant. Achter haar: een deur in een opvallend groene kleur naar het privége- deelte, tegen de muren plakt een frivool groen-goudachtig behang. Stap zeventien jaar later het voor malige café Cambrinus aan het Dorpsplein binnen en je ziet dat er niets is veranderd. De bar staat er nog steeds, het motiefje hangt aan de muur, alleen Alien is weg. Ze woont nu in een verzorgingshuis. ,,Mijn moeder heeft hier nog tot mei vorig jaar gewoond, ze wilde absoluut niet weg", vertelt dochter Christianne. ,,Op het laatst heeft ze beneden in het café geslapen. Het café was haar leven." Aliens bed staat nog achterin de kroeg, tegen twee deuren aan. De linker leidt naar de wc. Wie de rechter opent, knalt tegen een muur op. ,,De wc's voor mannen en vrouwen moesten op een gege ven moment gescheiden zijn. Dus toen bouwden we een tweede toi let. De inspectiedienst zou komen controleren, maar is nooit geweest. Daarom hebben we de tweede wc nooit afgemaakt en is alles dicht gemetseld." Het café heeft meer prachtige verhalen. Smokkelaars kwamen er vaak en graag, herin nert Christianne zich. ,,Voor het café werd de boter doorgegeven, daarna kwamen de smokkelaars hier een pint drinken." Vlaamse ambiance De halve inventaris ligt er nog, hier en daar onder een laag stof. Stoelen, borden, mokken en klas sieke Chocomel-glazen waar in tv- serie FC De Kampioenen uit ge dronken wordt. Op de bar een sta pel cd's: De Vlaamse Ambiance, zo wel volume 3 als 6. Met liedjes als 289.000 EURO Het was een echt bruin café. Mijn opa is er ooit mee begonnen Daar bij die Molen. Veel inbeel dingsvermogen heb je niet nodig om de stamgasten van toen voor je te zien. De arm om elkaars schou der, een glas bier in de hand, mee zingend met Vader Abraham. Voor Christianne was het een feestje om boven de kroeg te wo nen. ,,Het was een echt bruin café. Mijn opa is er ooit mee begonnen, mijn vader en moeder namen het over en hebben altijd boven het café gewoond." Alien trok na de Tweede Wereldoorlog in een noodwoning. Later is het café daar bij gebouwd. Via de voormalige noodwoning kom je bij de restan ten van de krulbolbanen uit. Baan 1 is compleet ingeregend, op de tweede baan tiert het onkruid we lig. Een waarschuwingsbord her innert aan de vele krulboltoer- nooien die er zijn gespeeld. 'De or ganisatie is niet verantwoordelijk voor ongevallen'. Café Cambrinus had veel met sport. Tijdens wielerkoers de Acht van Eede was de kroeg stampvol. ,,Dan was er een paar honderd man, we moesten zelfs buiten een toog zetten." Vanuit de bovenwo ning kon Alien, toen het café ge sloten was, de ronde ook goed vol gen. ,,Toch jammer dat het alle maal voorbij is." Christianne heeft nooit de am bitie gehad het café over te nemen. Ze hoopt dat het verkocht wordt om een volgende familie gelukkig te maken. Eén wens heeft ze. ,,Dat de bar er in blijft. Die heeft mijn vader zelf gemaakt." zaterdag 20 juni 2020 Christianne Verschelling-Standaert met haar man Ries achter de bar. ,,Die heeft mijn vader zelf gemaakt." fotos peter nicolai Bob Maes Eede Het voormalige dorpscafé staat een half jaar te koop. ,,Er zijn al geïnteresseerden komen kij ken. Je kunt er een sfeervol huis van maken", zegt makelaar Dominique Timmerman van My- House Vastgoed. In het pand is volgens het be stemmingsplan horeca niet meer mogelijk. ,,Na tien jaar leegstand vervalt dat." Toch hoopt Timmer man dat de volgende eigenaar in gesprek met de gemeente Sluis gaat om er weer een horeca- pand van te maken. ,,Wie dat echt wil, krijgt het voor elkaar. Het is zo'n groot gebouw, eigen lijk te groot voor een woonhuis. Een dubbele functie, bijvoor beeld met een café zou ideaal zijn. Hier komen veel fietsers voorbij, dus er zijn potentiële klanten." Voor een volwaardig horecapand moet het aantal par keervakken wel worden uitge breid, aldus de makelaar. Het pand uit 1950 staat te koop voor 289.000 euro. Volgens Tim merman heeft Eede behoefte aan een extra voorziening. „Hier wonen steeds meer jonge gezin nen." Het voormalige café Cambrinus aan het Dorpsplein. De tarievenlijst voor de boldersclub. -Christianne Op krulbolbaan 2 tiert het onkruid welig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 144