Terneuzen heeft nooit heel domme dingen gedaan Analyse Route door Braakman niet langer open tijdens de spits 6 TOONBEELD DIRECTEUR NEEMT AFSCHEID Jo Stanneveld verlaat cultuurinstelling Toonbeeld in Terneuzen. Van zijn collega's mocht hij niet 'zomaar' vertrekken. Harmen van der Werf Ook als de rijksbezuinigng doorgaat, zit Terneuzen er fi nancieel helemaal niet slecht bij. Heel domme dingen heeft Ter neuzen in het verleden nooit gedaan. Zeker niet vergeleken met andere 'grote' Zeeuwse gemeenten als Mid delburg en Vlissingen. Die twee zit ten met een hoop bouwgrond waar door ze met enorme lasten kampen. Terneuzen is zo wijs geweest dat niet te doen. En dat betaalt zich al jaren uit. Terneuzen kan nog altijd flink in vesteren, blijkt uit de gisteren gepre senteerde financiële kaderbrief waarin alle cijfers voor de komende vier jaar op een rijtje zijn gezet. Hoek en de Terneuzense Rivierenbuurt kunnen nieuwbouw van een basis school tegemoetzien. En, kleiner bier, voor 2022 staat de aanleg van een kunstgrasveld voor voetbalver eniging Terneuzense Boys op de rol. Hete aardappelen Verschillende hete aardappelen lig gen ook op het gemeentelijke bord. Te beginnen de nieuwbouw van een middelbare school voor het Lodewijk College, kosten al met al zo'n vijftig miljoen. Dat hoeft niet in één keer te wor den betaald, maar de jaarlasten ko men toch al snel op 2,75 miljoen. En laat dat nou net de korting zijn waar- mee het Rijk voor Terneuzen dreigt vanaf 2022. Een andere hete aardap pel: de oplopende zorgkosten. Ter neuzen krijgt daarvoor geld van het Rijk. Een raadsmeerderheid heeft eerder bepaald daar geen cent eigen geld bij te willen leggen. Dat bete kent bezuinigen. En ziedaar, het col lege van B en W stelt voor daar soe pel mee om te gaan. Als maatregelen, vooral in de jeugdzorg en de huis houdelijke hulp, nog te weinig ople veren, is het college bereid (tijdelijk) de algemene reserve, de gemeente lijke spaarpot, aan te spreken. Dat haalt de kou uit de lucht. Het klinkt allemaal niet slecht, maar wil Terneuzen het huishoud boekje ook in de toekomst op orde houden én blijven investeren, dan moet er wel wat extra's gebeuren. Het college van B en W heeft daar voor richting gemeenteraad alvast schoten voor de boeg gelost, zoals de belastingen en heffingen extra ver hogen (met drie in plaats van twee procent), de toeristenbelasting ver dubbelen en accommodaties sluiten, bijvoorbeeld de openluchtbaden van Koewacht en Zaamslag. Keuzes Het is aan de gemeenteraad om daar de komende tijd keuzes in te maken, in de wetenschap dat Terneuzen fi nancieel nog in een luxe positie ver keert in vergelijking met andere, armlastiger gemeenten. e verrassing was groot toen hij in alle vroegte de lamellen van zijn huis in Wa terlandkerkje opende. De voortuin stond vol met wilde bloemen. De ene nog kunstiger dan de andere. De zelfgemaakte bloemen staan voor de toekomst: de medewerkers gaan er alles aan doen om van Toonbeeld geen grasveld, maar een bloeiende orga nisatie te maken. Waar plek is voor alle individuen, creaties en com posities. Enkelband Jo Stanneveld is ontroerd over het afscheidscadeau. Al is het niet het afscheid dat hij 'had kunnen ver zinnen'. ,,Het was zo bizar. Precies op de dag dat ik 65 jaar werd, op 16 maart, gingen onderwijsinstellin gen - dus ook Toonbeeld - dicht. Een gedwongen enkelband", om schrijft hij de lockdown. Twee we ken lagen alle lessen stil en toen was alles in stelling gebracht om online les te geven. Sinds twee we ken is het gebouw aan de Bellamy- straat weer open, iedereen stond te popelen. Hij draagt de boel met een gerust hart over aan zijn op volger Nynke van der Ploeg. Hoewel ze hem niet moeten vragen om achter de piano te krui pen - 'dan was ik door de mand ge vallen' - voelde Jo zich in 2009 meteen thuis. De eigenzinnigheid, creativiteit en gedrevenheid van de kunstenaars en muzikanten die er werken, gaven hem ook energie. ,,Ik leerde veel van hen." Hij kreeg al snel te horen dat de gemeente Terneuzen eigenlijk van de kunst en cultuureducatie af wilde. De ja ren daarna moest Toonbeeld flink inleveren en de tarieven van de lessen schoten omhoog, tot zijn verdriet. ,,Ik voelde me soms meer accountant dan directeur van een kunstinstituut." In die tijd combineerde hij zijn werk met het jeugd- en jongeren werk in Terneuzen. Na de fusie tot één welzijnsorganisatie, aan-Z, was er voor hem geen plek meer in de directie. ,,Toen kreeg ik de vraag of ik van Toonbeeld een zelfstan- Ik voelde me soms meer accountant dan directeur van een kunstinstituut dige organisatie wilde maken. Dat was een mooie uitdaging. Zo kon den we onze eigen koers varen." Dat pakte goed uit. Jo is trots op waar Toonbeeld nu staat: met de zelfde tarieven, met een zestigtal medewerkers, met 2500 wekelijkse cursisten - inclusief 1500 basis scholieren die muziekles krijgen - én met alle verhuur, kunstuitleen en samenwerkingsverbanden met andere organisaties. Over dat grasveld waar zijn col lega's met de bloemenhulde op doelden, heeft Jo hen zelf smake lijk verteld. Hij was eens nagegaan wat er terecht is gekomen van de twaalf instellingen waar hij heeft gewerkt. Afgebroken ,,Dat was schrikken. Heel veel ge bouwen zijn getransformeerd tot een grasveld. Het klooster waar Ahimsa, het ruigste jeugdcentrum van Limburg zat. Daar ligt nu een speelweide. De Meshallen in Wij- chen, een prachtig fabriekspand waar jaren allerlei optredens zijn gehouden. Ook afgebroken. En Den Hoekzak in Oostburg, ook al een grasveld." Jo lacht erom. Hij heeft er alle vertrouwen in dat dat met Toon beeld niet gaat gebeuren. Hoewel, hij heeft al eens geopperd dat het vroegere theater annex schoolge bouw de perfecte locatie voor het nieuwe Lodewijkcollege zou zijn. De route loopt ten noorden van de Braakman, langs onder meer Dow Chemicals en natuurge bied Braakman-Noord. De weg ging tot twee jaar geleden alleen open voor auto's als de door gaande route over de N61 ge stremd was en kreeg daarom de naam 'calamiteitenroute'. Files De toenemende drukte bij Dow Chemicals en het groeiend aan tal omliggende bedrijven zorgde echter steeds vaker voor files. Daarom werd de route Door verminderde verkeersdrukte is een 'extra' weg voor woon-werkverkeer richting Dow niet meer nodig vanaf het voorjaar van 2018 in de spitsuren permanent geopend. Werknemers uit West-Zeeuws- Vlaanderen kunnen er gebruik van maken. Dat besluit wordt nu weer teruggedraaid, meldt waterschap Scheldestromen na overleg met alle betrokken par tijen. Door de coronacrisis is er veel minder verkeer en kunnen de andere wegen de verkeers stroom prima aan. De route gaat vanaf woensdag 24 juni alleen nog open bij cala miteiten. zaterdag 20 juni 2020 VL Het is oneerlijk, heel oneerlijk. Heb je je huishoud boekje op orde, dreigt de rijks overheid je een paar miljoen te korten, omdat grote steden zo nodig meer moe ten krijgen. Een bloemenzee, zeker geen grasveld voor Jo Stanneveld Pascalle Cappetti Waterlandkerkje D Jo Stanneveld poseert tussen de bloemen die hij kreeg bij zijn pensionering. foto peter nicolai - Jo Stanneveld De 'calamiteitenroute' door Braakman-Noord, die sinds twee jaar open is in de spits, gaat weer permanent dicht. Door de verminderde ver keersdrukte is een 'extra' weg voor woon-werkverkeer rich ting Dow en omgeving niet meer nodig. Martijn de Koning Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 143