Sophie van der Endt is nieuwe kinderburgemeester van Goes B&B mag geen migrant ontvangen Ook Tholen verbiedt oplaten van ballonnen 6 Kritiek op aantal molens Joeri Wisse Tholen PVV-raadslid Vincent Bosch stelde donderdagavond tijdens een debat over energie dat onder de Wester- schelde de grootste energieslurpers van de provincie staan, maar dat de regio achterblijft in het opwekken van duurzame energie. Volgens Bosch is Zeeuws-Vlaanderen nu aan zet. ,,Maar die zeggen gewoon keihard nee. Dat kan toch niet?" Enorme bedrijven Theo Korevaar (SP) vindt ook dat Tholen niet verantwoordelijk kan zijn om de 'enorme bedrijven' in Zeeuws-Vlaanderen te vergroenen. ,,Wij voldoen al lang aan onze doel stellingen, waarom durven wij nog steeds niet te stoppen met nieuwe windmolens?" Ook andere Thoolse fracties zijn kritisch over windenergie op land, bleek tijdens het debat over de Re gionale Energiestrategie. In dat Zeeuwse document zijn een aantal plaatsen op Tholen aangemerkt als 'concentratiegebieden' voor wind energie. In een unaniem aangenomen motie van de SGP, CDA en CU maakt de raad duidelijk dat initia tiefnemers daar géén rechten aan kunnen ontlenen. Niemand anders dan de gemeenteraad heeft het laat ste woord heeft over de komst van nieuwe windmolens. Of en waar daar nog ruimte voor is moet later dit jaar blijken als Tholen nieuw windenergiebeleid maakt. Sorbet of diner? Als het aan ABT ligt, komt er niets meer bij op land. Tholen heeft ge noeg gedaan, zegt raadslid Han van 't Hof. ,,Stel je dat je en euro krijgt voor elke windmolen die je onder weg tegenkomt. Dan kun je na een ritje van Rotterdam naar Amster dam nog geen sorbet kopen, maar als je van Sint-Maartensdijk naar Tholen rijdt, kun je uitgebreid di neren." Behalve Zeeland, werkt ook Bra bant aan een energiestrategie om de klimaatdoelen te halen. Veel par tijen vrezen dat Tholen daar de dupe van wordt. Die hebben name lijk hun zoekgebieden voor wind molenparken allemaal aan de grens met Zeeland ingetekend. Zo dreigt Tholen volgens Bosch het 'afval putje van Zeeland én Brabant', te worden. Energielandschap Wethouder Peter Hoek benadrukte er alles aan te doen om in overleg gen met Zeeuwse en Brabantse col lega's de Thoolse belangen te verde digen. Als voorbeeld noemde hij zijn idee om 'Brabantse' molens op deels Reimerswaals grondgebied langs de Oesterdam te zetten. ,,Dat is al een energielandschap, met windmolens en de 38okV-lijn." Bosch probeerde zijn collega's te overtuigen alleen 'kennis te nemen' van de Regionale Energiestrategie, zodat Tholen zich niet aan de Zeeuwse doelen vastlegt. Dat mis lukte: met tegenstemmen van PVV, SP en PvdA/GL werd het plan aan genomen. Afgelopen zaterdag konden de mensen via internet stemmen op één van de zes kandidaten. Het stembureau op de Grote Markt bleef dit jaar achterwege. ,,Ik ben zaterdag langs de deuren gegaan om mensen te vragen op mij te stemmen'', zei Sophie gisteren, nadat wethouder Joost de Goffau had bekendgemaakt dat zij de meeste stemmen had gekregen. Ze volgt Julia Bobeldijk op, die nog tot en met augustus kinderburge meester zal blijven. De drie kinderen die de meeste stemmen hadden gekregen, waren uitgenodigd om naar het Bleek veld te komen en wisten dus al dat Ik ben zaterdag langs de deuren gegaan om mensen te vragen op mij te stemmen ze het in elk geval tot in het drie koppige kindercollege hadden ge schopt. Het was alleen nog de vraag wie burgemeester zou wor den. Finn en Levi namen het spor tief op dat ze het net niet zijn ge worden. Levi herhaalde zijn stand punt dat er in Goes speelplaatsen moeten komen waar ook gehandi capte kinderen kunnen spelen. Finn wil graag dat Goes Kinder- stad alsnog doorgaat. ,,Misschien dan maar een wintereditie.'' Onzeker Het nieuwe kindercollege wordt op de laatste zaterdag van de zo mervakantie daadwerkelijk geïn stalleerd. Dat is de dag waarop normaal gesproken het populaire Goes Kinderstad plaatsvindt. Dit jaar is er slechts een digitale edi tie. De leden van het kindercol lege zijn normaal gesproken pre sent bij allerlei activiteiten, zoals bijvoorbeeld de intocht van Sin terklaas en dodenherdenking. Hoe dat de komende tijd zal zijn, is door het coronavirus nog een beetje onzeker. Joeri Wisse Tholen Leegstaande gebouwen mogen wel benut worden voor dit doel, mits het geen woning betreft en het pand aan de rand van het dorp staat. Het is een greep uit de maat regelen die in het nieuwe beleid voor de huisvesting van 'interna tionale werknemers' staan dat donderdag door de gemeenteraad is vastgesteld. Dat ging niet zonder slag of stoot, de oppositie had ste- vige kritiek. Zo vroeg Theo Koreve- aar van de SP zich af waaom ar beidsmigranten toeristenbelasting gaan betalen. ,,Ze mogen niet op recreatieterreinen zitten, maar wel recreatiebelasting betalen. Een vreemde constructie." De gemeente Tholen wil nieuwe regels voor arbeidsmigranten Han van 't Hof van ABT vindt het fout dat de gemeente met alle regeltjes voor arbeidsmigranten de samenleving opdeelt twee groe pen inwoners: zij die in gewone huizen mogen en zij die naar de randen worden verwezen. ,,Dat kan en mSg niet in 2020. Als er misstanden zijn, moeten we hand haven. Bij Nederlanders die stoute dingen doen moeten we optreden, maar ook bij statushouders en bij arbeidsmigranten." Voor Jan Heshof (PvdA/GL) zijn de begrippen in de beleidsnota te vaag. ,,Wat is de rand van een dorp? Wanneer is er sprake van draag vlak bij een nieuw initiatief?" Vol gens wethouder Frank Hommel worden in de aanpassing van de bestemmingsplannen de regels duidelijk per kern verwoord. Hij benadrukt ook geen 'tweederangs burgers' te willen creëren. De re gels gelden ook voor een groep stu denten die in één huis willen wo nen. Naast de coalitiepartijen, stemde alleen het CDA in met het nieuwe beleid. Tholen Als achtste gemeente in Zeeland, wordt ook in Tholen het oplaten van ballonnen verboden. De ge meenteraad stemde donderdag in met een motie van PvdA/Groen Links. Raadslid Jacques Dekker wist alle partijen achter zijn voorstel te krij gen nadat hij een zinsnede over de schadelijkheid van biologisch af breekbare ballonnen uit zijn voor stel had geschrapt. Het verbod gaat nog niet meteen in. Eerst moet de APV nog gewijzigd worden. Sommige raadsleden hadden wel hun twijfels over het verbod. Bal- lonnen zouden maar een klein on derdeel vormen van de totale hoe veelheid zwerfafval. Bovendien vinden ze dat een verbod op het op laten ervan nauwelijks is te hand haven. Wethouder Frank Hommel beaamde dat. ,,Dat is heel lastig, bijna onmogelijk. Er moet op het moment dat je een ballon oplaat maar net toevallig een toezichthou der aanwezig zijn." Desalniettemin kan hij uit de voeten met de opdracht van de ge meenteraad. Nadat de APV is aan gepast, moet de gemeente ook met inwoners, scholen, ondernemers en verenigingen contact zoeken om hen voor te lichten over de nieuwe regels. zaterdag 20 juni 2020 'Niet meer turbines in Tholen' Tholen heeft z'n portie windmo lens wel gehad. Als in Zeeland nog nieuwe parken nodig zijn, moeten die maar in Zeeuws- Vlaanderen komen. Dat vinden de Thoolse raadsfracties van PVV en SP. Sophie van der Endt mag zich binnenkort kinderburgemees ter van Goes noemen. Dat werd gisteren bekendgemaakt in de Zaal bij Katoen aan het Bleek veld. Ze krijgt twee jongens als kinderwethouder aan haar zijde: Levi van de Merwe en Finn van As. Rob Paardekam Goes - Sophie van der Endt, nieuwe kinderburgemeester Eigenaren van B&B's in de ge meente Tholen mogen niet lan ger arbeidsmigranten ontvan gen. Voor hotels geldt dat ze maximaal veertig procent van de kamers aan deze groep mogen verhuren. Joeri Wisse Sophie van der Endt krijgt de burgemeestershoed van de huidige kinderburgemeester, Julia Bobel dijk. Levi van de Merwe (links) is een van de nieuwe kinderwethouders. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 139