II 'Locatie Renesse komt uit de lucht vallen' 7 ZILVEREN JUBILEUM NATUURGENEESKUNDIGE INGE VAN MEERTEN Als kind stond Inge van Meerten wat verveeld op een stukje zoethout te kauwen in de reformwinkel van Joppe in de Poststraat in Zierikzee. Toen kon ze niet bevroeden dat ze hier later haar eigen praktijk als natuurgeneeskundige zou vestigen. Inmiddels runt ze die al 25 jaar. Gezonde voeding kreeg Inge met de paplepel ingegeven door haar ouders. ,,Ze liepen daar best wat in voorop, maar als je jong bent, vind je dat niet echt leuk. Ook niet dat inkopen doen bij Joppe'', memo reert ze lachend. Haar eigen fasci natie voor natuurgeneeskunde ontsproot pas nadat ze anderhalf jaar met de ziekte van Pfeiffer had geworsteld. ,,Ik was begin twintig, werkte al jaren met veel plezier in de horeca in Renesse en was altijd actief, maar die ziekte bleef maar duren. Uiteindelijk kwam ik er dankzij de kruiden van Piet van 't Westeinde bij Kuuroord De Schouw in Noordgouwe binnen zes weken van af.'' Eigen draai Inge's belangstelling was gewekt en zij besloot de hbo-opleiding Natuurgeneeskunde in Bloemen- daal te gaan volgen. Het resultaat werd de vestiging van haar eigen praktijk in het voorjaar van 1995 in een ruimte bij de tegenwoordige Natuurwinkel De Zonnehoed. Van 't Westeinde bleef nog jarenlang haar lichtend voorbeeld en vraag baak. ,,Na verloop van tijd heb ik heel bewust mijn eigen draai in dit vak ontwikkeld. Natuurgenees kunde is zo oud als de mensheid en werkt vooral preventief. Het uitgangspunt is het zelfgenezend vermogen van het lichaam. Een voud in uitleg en aanpak en de ei gen verantwoordelijkheid van de mensen vind ik belangrijk'', bena drukt Inge. Volgens haar geldt na tuurgeneeskunde als belangrijke aanvulling op het reguliere circuit. ,,Met een gebroken been moet je niet bij mij zijn'', zegt ze ter illu stratie voor begrenzing van ver schillende vakgebieden. In de Natuurgeneeskunde is zo oud als de mensheid en werkt vooral preventief kwart eeuw dat ze haar beroep uit oefent, constateert ze niet zoveel veranderingen omdat natuurge neeskunde nou eenmaal geba seerd is op oeroude wetten van de natuur. Wel ziet ze bij veel men sen het besef over het belang van gezonde voeding groeien. Vanuit het reguliere gezondheidscircuit ervaart ze nog steeds overwegend terughoudendheid. Dat blijkt in 25 jaar niet wezenlijk veranderd. Dashboard Om de uitleg over haar werk een voudig te houden, trekt Inge veel vuldig de vergelijking tussen li chaam en auto. ,,Als op het dash board een rood lichtje gaat bran den, moet er gehandeld worden en ook je lijf heeft elk jaar een APK- keuring nodig.'' Als natuurgenees kundige beschouwt ze de samen hang van lichaam geest en onder zoekt ze mogelijke erfelijke belas ting om te constateren hoe de or ganen werken en waar zwakke plekken zitten. Hoe doet ze dat? ,,Met meting via elektro-acupunc- tuur, via voetreflex en iriscopie. Op basis van de bevindingen schrijf ik recepten voor kruiden en vitaminen voor, waarbij ook de bloedgroep van de betreffende cliënten van belang is. Soms vol gen er nog wat extra voetreflex massages om het zelfgenezend vermogen van het lichaam te sti muleren, maar voor de meesten blijft het bij één of twee consults.'' Inge is ervan overtuigd dat een lichaam heel sterk is en veel kan, maar wel goed onderhouden moet worden. Zij wil daar ook na 25 jaar in haar praktijk nog lang een bij drage aan leveren. In het onderzoeksrapport naar de haalbaarheid van een regioschool worden gesprekken aangehaald met dorpsraden, sportverenigin gen, kinderopvang én ouders over de kansen die de regioschool biedt. Als geschiktste locatie kwam het bedrijventerrein Duinzoom bij Re- nesse in dat onderzoek naar boven, vanwege de centrale ligging en be reikbaarheid ten opzichte van Burgh-Haamstede en Scharendijke. In een gezamenlijke persverklaring die de directeuren Ewald de Keijzer (Obase) en Clemens Pronk (Radar) donderdag lieten uitgaan, wordt nog eens benadrukt dat het draag vlak voor deze optie groot is. Van Lint vraagt zich af waar die conclusie op is gebaseerd. ,,Wij voe len ons niet écht gehoord." De me dezeggenschapsraden staan welis waar achter de geadviseerde locatie, maar die vormen geen afspiegeling van alle ouders, nuanceert Van Lint de beeldvorming. Ouders kwamen Een school op een kaal weiland, tegenover de Praxis, klinkt me nu niet direct aantrekkelijk in de oren in januari bijeen in hotel De Zeeuwse Stromen. Die bijeen komst was puur bedoeld om te brainstormen over de invulling van een mogelijke regioschool. Een lo catie was toen absoluut nog niet aan de orde. Na die ene avond bleef het verder stil. Totdat de ouders deze week die brief kregen met de uitkomst van het onderzoek. Van Lint: ,,Voor ons komt die hele loca tie uit de lucht vallen." De logica achter de eventuele keuze voor Renesse ontgaat Van Lint ook. Verreweg de meeste kin deren (meer dan tweehonderd) gaan naar de twee scholen in Burgh-Haamstede. Het vervoer van de goed honderd leerlingen van de Helcherseeschool in Scharendijke en de zeventig van het Stapelhof in Renesse is dus minder ingrijpend, redeneert Van Lint. De argumenta tie van De Keijzer dat Duinzoom juist handig is, omdat ouders on derweg naar hun werk de kinderen makkelijk naar school kunnen brengen, deelt ze niet. ,,Een school op een kaal weiland, tegenover de Praxis, klinkt me nu niet direct aan trekkelijk in de oren." In Burgh- Haamstede kan de regioschool pal achter de bestaande sportvelden worden gebouwd. De oudergroep voelt zich ge steund door een ruime raadsmeer- derheid, die deze week liet weten vast te willen houden aan Burgh- Haamstede voor nieuwbouw van een regioschool. En ook Radar-di recteur Pronk houdt die deur toch nog op een kiertje, bleek uit de persverklaring. De gemeenteraad bespreekt de rapportage donderdag in de openbare commissie. zaterdag 20 juni 2020 'Je lijf heeft elk jaar een APK nodig' Ali Pankow Zierikzee - Inge van Meerten Inge van Meerten bij de iriscoop, een van haar instrumenten waarmee ze metingen verricht. foto ernesta verburg Het plan van de scholenkoepels Obase en Radar voor nieuw bouw van een regioschool in Re- nesse stuit op verzet van ouders in Burgh-Haamstede. Ze spre ken de lezing van beide school besturen tegen dat er een breed draagvlak zou bestaan voor de vorming van één centrale basis school voor de Schouwse West hoek. ,,En zeker niet voor de lo catie", zegt Domenique van Lint namens de oudergroep van Onder de Wieken en De Kirre- weie. Marcel Modde Burgh-Haamstede -Domenique van Lint, oudergroep basisscholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138