Moetjejezoon vandaag de dag nog wel willen laten besnijden? Het is toch een ongeschreven regel je auto voor je eigen deur te parkeren? JOOST MAG 'T WETEN Ik laat alle medische en religieuze overwe gingen, die geloof ik op hetzelfde neerkomen, voor wat ze zijn. Geen verstand van. Ook dat het 'zo hoort' krijgt u cadeau. Ben ik in mijn jeugd genoeg mee doodgegooid. Bovendien wat hier zo hoort, hoort daar weer niet zo, dus erg sterk zijn dat soort argumenten nooit. Ik geef liever het woord aan een oude erva ringsdeskundige: ,,Vier keer per jaar moet ik naar de uroloog. Hij controleert of alle restjes tumor uit mijn blaas verdwenen zijn. Dat gaat als volgt (even doorbijten nu): hij brengt via de plasbuis een slangetje met aan het uiteinde een minicamera in de blaas. Dat is een ogenblikje vervelend als die handel de sluitspier passeert maar verder klinkt het erger dan het is. En dan draait hij die camera wat rond om alle hoeken en gaten te inspecteren. Meteen te zien via een scherm." „Het inbrengen wil bij mij weieens las tig zijn want veel voorhuid dus het is even duwen en trekken. 'Makkelijker bij besneden mensen', zei de verpleegkun dige laatst." Tot zover die deskundige. Wat heeft mijn kennis hiermee te maken, denkt u misschien. Kijk, ooit kan zo'n j ongen ook 77 j aar word en. En dan denkt hij misschien vier keer per jaar net als ik: hadden mijn ouders me maar laten besnijden! Mag ik het hierbij laten? Fijn! Erg mooi die 'extreem grote auto' waarover u schrijft. Buurman is er meteen mee gekarakteriseerd: extreem grote hufter. Minder enthousiast ben ik over uw conclusie 'zodat hij er zelf geen last van heeft'. Het is mogelijk dat dit meespeelt in buurmans beslissing zijn wagen voor uw deur te parkeren, maar zeker is dit niet. Er kunnen andere redenen zijn die een rol spelen. Geen plaats of lastiger inparkeren voor eigen deur, om er een paar te noemen. Een wat al te snelle conclusie dus van uw kant, vind ik. Dan die ongeschreven regel. Juridisch is dat een vaag terrein helaas. De ongeschreven regels kunnen als gewoonterecht een zekere kracht van wet hebben maar de jurisprudentie hierover is, als die er al is, verre van eenduidig. Lastige materie beste inzender, te dun ijs om op te staan naar mijn mening. Ten slotte uw vraag 'kan ik er wat van zeggen?' Hoog genoteerd in de categorie 'de vraag stellen, is hem beantwoorden'. Waarschijnlijk bedoelt u, corri geer mij als nu mijn conclusie al te haastig is: zal ik er wat van zeggen? En zo ja: hoe? Omdat ik natuurlijk niet zeker weet of mijn analyses juist zijn, kan ik me helaas slechts bepalen tot de concrete vraag die u zelf stelt: 'Kan ik er wat van zeggen?' Ja. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Een kennis van mij is getrouwd met een Ameri kaan, ze leven in Nederland. Binnenkort wordt hun kindje geboren, een jongetje. Hij wil zijn zoontje laten besnijden. Niet uit religieuze over wegingen maar omdat het in zijn kringen 'zo hoort'. Mijn kennis vindt het achterhaald en is er eigenlijk op tegen. Moet ze doorzetten? Mijn buurman heeft de gewoonte om zijn extreem grote auto voor mijn deur te parkeren, zodat hij er zelf geen last van heeft. Volgens mij is er in Nederland een ongeschreven regel dat je auto en je fiets niet voor iemand anders zijn huis parkeert - beleefdheidshalve. Kan ik er wat van zeggen? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131