'Het ging alleen nog maar over grote dingen, en dat is bijna verslavend' RECENSIE Toen Dummie nog geen mummie was hun ouders aan kanker was overleden. Zo'n late ontdekking wordt vaak lange tijd als moeilijk ervaren. Ik merkte ook bij mezelf dat ik verdriet geheim wilde houden, me er bijna tegen verzette. Ik wilde geen ongeluk, dat voelt bijna als een nederlaag. Iedereen wil dat zo'n heftige ziekte er niet is. Zegt in eerste instantie: het valt wel mee. Maar gaandeweg merkte ik dat het je verwer kingsproces vergemakkelijkt als je eerlijk bent naar jezelf en naar anderen toe.'' Nog een reden om haar ervaringen in boekvorm te gieten: er was geen enkel werk op het gebied van hoe partners en kinderen van een patiënt met de situatie kunnen omgaan. ,,Ik wilde lezen over de ervaringen van andere gezinnen. Daar had ik op dat moment iets aan gehad. Ik ging naar de boekhandel. Daar was één kankerplank, met daarop vooral veel boeken van mensen die de ziekte zelf hadden gehad, maar niets over het proces voor partner of gezin. Ook online kon ik er niks over vinden.'' Hüpscher schuwt in Geluk is met een K niet om minder fraaie details te delen. Ze heeft het over haar eigen ongeduld en over dat van haar kinderen. En ze beschrijft - als de ziekte terugkomt - wat de impact en fysieke gevolgen zijn van de chemokuren. Sander boert en scheet en hij stinkt enorm. Heeft ze getwijfeld dergelijke intieme zaken aan te snijden? En wat vond haar man daarvan? ,,Ik heb uiteraard overlegd met Sander. Hij vond dat prima, hij heeft niet zo'n last van schaamte of decorumverlies. Ik even min. Het is inderdaad niet altijd even mooi en charmant wat ik heb opgeschreven, het is soms zelfs lelijk. Ik wilde geen boek maken vol prachtige woorden en spreuken. Dan zou ik over mijn nek gaan. Ik beschrijf wat er gebeurt en dat zal voor veel mensen herkenbaar zijn, waardoor ze misschien troost vinden. Het leven is nu eenmaal niet altijd makkelijk. Soms is rauwer ook mooier. Ik heb het hem laten lezen toen hij zich redelijk goed voelde. Hij was zoveel vergeten, dat hij het als een handig docu ment voor zichzelf zag. Misschien is het dat later ook voor de kinderen.'' Had ze dit boek uitgebracht als het anders was afgelopen? ,,Dat heb ik me ook afge vraagd. Ik weet dat ik verlamd raak als het heel slecht gaat. Dan kan ik ook niet na denken. Ik denk dat ik het uiteindelijk wel gemaakt zou hebben, maar pas twee of drie jaar later.'' Nu het leven weer min of meer zijn nor male gang gaat - Hüpscher schrijft aan een tv-serie en zal acterend in een nieuw pro gramma te zien zijn - zegt ze terugkijkend: ,,Het was ook een mooie tijd, omdat we zo intens bezig waren met leven en overleven. Het ging alleen maar over grote dingen, en dat is bijna verslavend. Ik weet nog dat ik een appje kreeg van de vader van een vriendje met wie mijn zoon aan het skaten was. 'Wat is eigenlijk jullie scheenbescher- merbeleid', vroeg hij. Ik dacht: waar gaat dit over? Dat het bestaat dat je je daar druk over maakt. Nu zit ik daar zelf ook weer midden in. Ik ben af en toe weer bezig met: welke kleur kussensloop zal ik kopen? Door de ziekte ben ik dankbaarder geworden voor ons leven, maar aan de an dere kant boeien triviale zaken me ook weer. Dat is eigenlijk wel goed.'' Maashi! Dummie, een gemum mificeerd koningszoontje uit het oude Egypte dat door een bliksemstraal tot leven is ge wekt, leidt al tien boeken lang een ingewikkeld undercover- bestaan als 'verbrand neefje' van zijn vriendje Goos. Samen beleven ze de spannendste (en grappigste!) avonturen. In afwachting van deel 11 is er nu een verhaal over de échte Dummie (eh... het blijft fictie natuurlijk). In deel 0, Een jonge prins in het oude Egypte (10+; Van Goor, €12,50), wordt Dummies zorgeloze bestaantje verstoord als zijn opa sterft en Dummies vader de nieuwe farao wordt. Dummie moet zijn land leren kennen. Samen met zijn vriendje Noezi en de hoge priester gaat hij op excursie. Ze maken van alles mee: een woe dend nijlpaard, een instortende goudmijn, een droogvallende Nijl. Evenals in de boeken over Dummie de mummie (toch nét even leuker, gekker dan een verhaal over een 'levend' prinsje) leer je weer veel over het oude Egypte. Terwijl Dummie heilig gelooft in alles wat de hoge priester hem vertelt, lijkt het alsof Noezi vanuit het nu is teruggeteleporteerd: Noezi bevraagt alles en heeft opmer kelijk veel inzicht in weten schappelijke processen. Menten schrijft beeldend over de streken van een ondeu gend jongetje met wie het ge lukkig goed afloopt. Zolang het duurt, want op enig moment moet hij dood... De toekomst zal leren hoe Dummies verle den is verlopen. —Annet de Groot 40 Lezen Geluk is met een K is verschenen bij uitgeverij Lebowski (€22). Hüpscher D U/ttfit'e. JEUGD Tosca Menten, Dummie de mummie; Een jonge prins in het oude Egypte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120