Coronaspoedwet komt er op zijn vroegst in augustus Winderig? Opgeblazen Misselijk? EUWS 11 volledig veranderd Vijfjaar later is die situatie volledig veranderd, zegt Ouari. De vele identiteitscontroles zijn er niet meer. Nieuwe agenten in de wijk gaan eerst door de 'culturele wasstraat'. Twee maanden lang ma ken ze kennis met bewoners en culturen. Het vloeit voort uit de dood van Mitch en de rellen, weet politiebaas Van Musscher. ,,We zijn vanaf dat moment echt gaan bouwen in de wijk. Het besef dat we niet langer tegenover de samenleving moesten staan, hebben we zeer doorleefd. Etnisch profileren is niet professioneel en past niet bij de politie die we willen zijn. Voegt ook niks toe, blijkt uit onderzoek, aan het behalen van resultaten.'' Schuld Ouari wilde de politie niet de schuld geven van de sfeer die er heerste, en dat wil hij nu nog niet. Hij kan ook niet geloven dat de politie als geheel racis tisch is. ,,We moeten met zijn allen veranderen in Nederland. Als de politiek niet verandert, die best wel rechts is naar mijn mening, dan zal de harde aanpak altijd de voorkeur hebben.'' Maar hij vindt dat de politie nu wel moet 'door pakken'. ,,Als je belt om te klagen over jongeren- overlast, dan zijn ze er best snel. Maar wat gebeurt er met klachten over de politie zelf? Iedereen kan een klacht indienen. Theoretisch. Zeker. Maar in werkelijkheid worden klachten heel snel afgewe zen. Als je rijk bent en je hebt een advocaat die al les regelt, dan kun je wel je recht halen, maar als je arm bent, dan geef je het op.'' Als je niet gefilmd hebt, dan is er geen bewijs en telt het woord van de agent zwaarder dan dat van jou", meent ook Jair Schalkwijk. Hij is van de actiegroep Controle Alt Delete, die in 2013 werd opgericht om aandacht te vragen voor politiege- weld en racisme. Volgens hem gaan agenten in het hele land geregeld hun boekje te buiten en wordt er 'onvoldoende paal en perk gesteld aan dit ge drag'. ,,Vorige week nog, een agent: mensen van jullie afkomst gaan toch niet wandelen met 29 gra den. Tegen jongens in de buurt: het zijn bepaalde bevolkingsgroepen die voor overlast zorgen. Het zijn verhalen die wekelijks bij ons binnenkomen.'' Premier Mark Rutte noemde de relschoppers vijf jaar terug in Den Haag 'achterlijke gladiolen'. Schalkwijk spreekt van een 'politieke opstand'. Maar tevreden over wat die 'opstand' heeft opgele verd, is hij niet. ,,Elk initiatief van de politie voor meer bewustwording vind ik sympathiek. Maar als ze met dezelfde gedrevenheid waarmee ze elke lekkende agent ontslaan, ook zo zouden handelen bij agenten die discrimineren of racistische op merkingen maken, dan zou de situatie heel anders zijn, maar ze worden hooguit overgeplaatst naar een ander bureau.'' ,,Elke klacht nemen we serieus'', bestrijdt de po litiechef. ,,Als het gaat om disciplinaire maatrege len gelden nu eenmaal procedures die met veel waarborgen zijn omkleed, maar daarmee doe ik niks af aan de pijn die gevoeld wordt.'' Alex en zijn familieleden kregen in de afgelopen vijfjaar een voor een te maken met burn-out of depressies. De advocatenschuld is tienduizenden euro's, die betalen ze nu af. ,,Petje af voor onze ad vocaat. Hij heeft alles gedaan voor ons. Maar die man had een stevige tegenstander. De overheid. Die kan zich financieel alles permitteren.'' Verloren ,,Het meeste pijn deed nog wel dat wij in de recht bank niet als slachtoffer werden gezien, maar als verdachte, omdat die agenten werden bedreigd. Niet door ons, dat zouden anderen zijn geweest. Telkens kwamen ze weer met dat verhaal. Soms wou ik wel roepen: Zullen we het een keer over de dood van Mitch hebben?'' Bovenal vindt hij dat in de afgelopen vijfjaar geen gerechtigheid is gekomen. ,,Elk kind kon zien dat het niet goed was wat de politie deed, maar er is maar één agent veroordeeld met een voorwaar delijke straf. Dat loopt nog in cassatie. Als hij wordt vrijgesproken, dan hebben wij alles verloren. Mitch verloren. Zaak verloren.'' En daarin, over die gerechtigheid, vindt hij de politiechef aan zijn zijde, ongeacht de juridische uitkomst. ,,Nee. Het antwoord moet zijn nee. Er is geen gerechtigheid gedaan. Want Mitch is overle den. Dat had nooit mogen gebeuren.'' DEN HAAG De veelbesproken coronaspoedwet moet liefst eind augustus of begin septem ber in de Tweede Kamer wor den behandeld, hoopt minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid, foto). Het kabinet liet gisteren weten dat de spoedwet niet op 1 juli ingaat. De Kamer en het ka binet moeten het zo merreces gebruiken om schriftelijk van gedachten te wisselen, stelt de minister. ,,Ik wil geen haastwerk, maar het gaat er wel om dat we het beton van de democratie steviger neerleggen voor maatregelen die langer gaan duren.'' Volgens Haagse bronnen heeft de Raad van State flinke kritiek op het wetsvoorstel. ,,Bijna al die punten gaan we overnemen'', zegt Grapperhaus. De wet zal de coronamaatre gelen zoals de 1,5 meter afstand en mondkapjes in het openbaar vervoer vastleggen, zodat dit niet meer via lokale noodverordeningen ge beurt. Dat is staats rechtelijk veel netter, stelt de minister. Niet in de laatste plaats om dat de Tweede Kamer juist meer inspraak vooraf krijgt. Bij de uitvoering van corona maatregelen blijven de komen de maanden noodverordenin gen van kracht. Het Veiligheids- beraad rekent daarbij op steun van het rijk. Voorzitter Hubert Bruls betreurt het dat de spoed wet op zich laat wachten. ,,Er is geen streefdatum. Jammer.'' Oorzaak spijsver teringsproblemen 'Ruim 60 procent van de Nederlanders (30+) heeft wel eens last van hun spijsvertering'* Tips voor de spijsvertering Boldocynara tablet ten van A. Vogel 3 of 4 dagen 4*-Van der Valk nabij Rotterdam ind. ontbijt traveldeal zaterdag 20 juni 2020 'mijn' wijk loopt ofin de auto zit,' werd er dan ge zegd. Wat nou, mijn wijk? Ik ben hier geboren en getogen.'' ADVERTENTIE Ruim 60 procent van de Nederlanders (30+) heeft wel eens last van hun spijsvertering.' Winderigheid (lucht in de darmen) komt het meeste voor, blijkt uit onderzoek. Maar ook misselijkheid, een op geblazen gevoel en brandend maagzuur zijn belangrijke voor beelden van klachten in de spijsvertering. Ze worden vaak als hinden lijk ervaren en kunnen een onprettige invloed op het dagelijks leven hebben. De oorzaak van spijs verteringsproblemen kan heel divers zijn. Wel is bekend dat weinig vocht en ongezonde of eenzijdige voeding bij na altijd een rol spelen. Ook gevoeligheid voor bepaalde voedingsmid delen of -stoffen kan klachten in de spijsver tering veroorzaken. Net als een gebrek aan bewe ging: zo'n 65% van de Nederlanders beweegt bijvoorbeeld nog on voldoende.' Verder kan stress de spijsvertering negatief beïnvloeden. Voor een soepele spijs vertering is gezonde, gevarieerde en vezelrij ke voeding een belang rijke basis. Aangevuld met zo'n anderhalve liter water per dag. Voor kom echter heel grote porties eten die zwaar zijn voor je lichaam om te verteren. Dage lijkse beweging is ook belangrijk (probeer bij voorbeeld tussen je be zigheden door veel te wandelen en pak de fiets voor kleine stukjes). Boldocynara tablet ten" van A.Vogel kun nen worden gebruikt bij veel voorkomende spijsverterings klach ten als misselijkheid, een opgeblazen ge voel en winderigheid. Bovendien helpen ze bij brandend maag zuur. Boldocynara tabletten zijn ver krijgbaar bij drogist, gezondheidswinkel en apotheek in een verpakking van 80 tabletten. Boldocynara 1 Bij opgeblazen gevoel, winderigheid, brandend maagzuur, misselijkheid iMdihoneel krtiHterxicnocH-iidilel Beval eitiaclen van (yiuia, faraucwn, Peumtn en Silybwn j - *Panelwizard onderzoek in opdracht van A. Vogel, juni 2019, n= 1154 (30+) Traditioneel kruidengenees middel op basis van extracten van Cynara, Taraxacum, Peumus en Silybum. Lees voor gebruik de bijsluiter. De toepassing is uitsluitend geba seerd op traditioneel gebruik. KOAG-nr: 11-0819-3360 Van der Valk Hotel ARA Zwijndrecht ri V 2 of 3 overnachtingen in een Deluxe kamer V 2 of 3 x uitgebreid ontbijt V Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel V Tip! Bezoek Kinderdijk en Dordrecht boek online of bel tussen 10.00-16.00 uur Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking. I t 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11